Eski yıldızlar Feneri yorumladı

Adları Fenerbahçe ile anılan kulübün 10 efsane ismi, takımın kötü gidişine dur demek için kurtuluş reçetelerini Sabah.com.tr’ye açıklıyor. Bir noktaya kadar sabreden ancak kendilerini artık konuşmak zorunda hisseden efsane isimler Daum, yönetim, futbolcular ve oyun düzeni hakkında sert açıklamalarda bulunuyor. İşte eski futbolcularından Fenerbahçe’ye ultimatom gibi açıklamalar.
GALERİ DEVAM EDİYOR

ERDİ DEMİR

“Şampiyonluğun reçetesi Daum’un gönderilmesi. Bu saatten sonra transfer yapılamayacağı için tek şart Daum’u göndermek, acilen gitmeli yerine Aykut Kocaman tek yetkili olarak görevlendirilmeli. Çünkü futbolcuların Daum’a hiçbir güveni kalmamış, Fenerbahçe’yi son 9 haftada şampiyon yapabilmek bu futbolcuların elinde. Henüz vakit geçmiş değil, hala şans var, Aykut’un başa gelmesi ile takımda eksik olan sinerji yaratılır, bu sayede futbolcular seri galibiyet alacak futbolu oynayabilirler.”

SEMİH YUVAKURAN

“Dere geçerken at değiştirilmez, o yüzden ben Daum’un gönderilmesinden yana değilim. Sorun futbolcuların inançsız olmasında. Şampiyonluğun reçetesi inançtır, futbolcular birbirlerine inanıp, güvenecekler. Nasıl ligin başında 8’de 8 galibiyet yaptılar, bundan sonraki 9 maçta da 9 galibiyet alacaklarına inanmalılar. Bir de formül olarak inancın yanına kadro dizilişi eklemek lazım, bana göre Fenerbahçe klasik 4-4-2’ye dönmeli, ileride Güiza ile Gökhan Ünal çift santrafor oynamalı, orta saha ise Emre ve Alex’den oluşmalı. Yani tek ön liberoya dönmeli Daum. Çünkü sen Fenerbahçe’sin, rakip senden korksun, bu mantalitenin olması lazım.”

SELÇUK YULA

“Fenerbahçe’nin şampiyonluk için ihtiyaç duyduğu şey, futbolcuların özgüven kazanmaları ve kalitelerine yakışır şekilde oynamaları. Durum şu an iyi değil ama Fenerbahçe batmış da değil, Galatasaray ile arada 4 puan fark var ve Sami Yen’de de maç var. Bu fark kapatılır, yeter ki takıma inanç, güven ve heyecan gelsin. Fenerbahçe Alex’siz olmaz, bunu son Gençlerbirliği maçında bir kez daha gördük, Alex’e büyük iş düşüyor bu son 9 haftada. Alex’in takıma girmesi ve diğer futbolcuların birbirlerini sevmeleri, kendilerine güvenmeleri ile Fenerbahçe şampiyon olabilir.”

İLKER YAĞCIOĞLU

“Şampiyonluk için gerekli olan tek şey var, o da; oyuncuların sarsılan özgüvenlerinin, şampiyonluğun zor olduğuna dair düşüncelerin ortadan kaldırılması lazım. Fenerbahçe’nin tek eksiği bu. Özgüven sorununu aşarlarsa şampiyon olurlar. Takımda inançlı oyuncular var, Daum’un bu oyuncuları bulup, seçmesi lazım, inanmayan adamla bu iş olmaz, burada iş Daum’a düşüyor, galibiyete ve şampiyonluğa inanan oyunculardan takım kurarak, sahaya çıkmalı.”

TURHAN SOFUOĞLU

“Son 9 haftada Daum, güven sorunu yaşamayan, galibiyet inancı taşıyan futbolcularla sahaya çıkmalı, bunun yanı sıra takımdaki futbolcuların hepsine inanç aşılamalı, bunu Daum mu yapar yoksa yönetim mi bilmem ama futbolcularda özgüven eksikliği var, sinerji yaratılmalı, heyecan katılmalı, kötü hava ortadan kaldırılmalı. Özellikle forvet oyuncularına moral verilmeli, cesaret verilmeli ki kaçırdıkları gollerden sonra inançlarını kaybetmesinler.”

OKTAY DERELİOĞLU

“Fenerbahçe’nin ekstradan bir şey yapmasına gerek yok. Öncelikle Aykut Kocaman-Daum ikilisi çıkıp, ‘aramızda bir sorun yok’ demeli, bunu bütün açıklığıyla ortaya koymalı, takım olarak şampiyonluk havasına girilmeli, medyada yer alan ‘Fenerbahçe şampiyonluktan uzaklaştı’ yönündeki haberlere kulak asmamalı. Fenerbahçe takımı sadece bunları yapsa bile futbolculara özgüven gelir ve 2 maç üst üste kazandıktan sonra önce lider olur ardından şampiyon.”

ŞENOL USTAÖMER

“Fenerbahçe’nin kurtuluş reçetesi; birlik, beraberlik ve dayanışma. Zaten güçlü bir kadroları var tek sorun mücadele eksikliği. Takım olarak daha önce çok iyi mücadele sergiledikleri maçlar var, bu mücadeleyi tekrar sahaya koyabilirler, Fenerbahçe biraz mücadele gücünü arttırsın şampiyon olacaktır diye düşünüyorum.”

MUSTAFA DOĞAN

“Kalan 9 haftada kondisyon seviyesi arttırılamaz zaten lig bitimine doğru idmanların dozu azalır bu yüzden yapılacak şey psikolojik. Fenerbahçe’deki sorun nedir? Özgüven eksikliği, bunun aşılması lazım, bir de lider oyuncu eksikliğini görüyoruz iki haftadır. Alex’in yokluğunda Fenerbahçe sıkıntı yaşıyor, şimdi Alex’in dönüşü  ve özgüven ortamının yeniden sağlanması Fenerbahçe’yi başarıya ulaştıracaktır. Çünkü Fenerbahçe bu sezon iyi futbol oynadığını, iyi mücadele ettiğini çok kez gösterdi, şu an takım olarak birlikte hareket edip, şampiyonluk havasına girmeliler, bu havayı bulurlarsa şampiyonluk da gelir.”

CEM PAMİROĞLU

“Fenerbahçe’nin düzlüğe çıkması için ilk olarak, eksik, cezalı ve sakat futbolcuların dönmesi şart. Bu haftadan itibaren Alex’in dönüşüyle bir değişim yaşanabilir. Futbolcular formda değil, forma girmeleri şart, bir de Aykut Kocaman-Daum arasında herhangi bir sorun yok, aksine araları çok iyi, ben bunu net bir şekilde biliyorum, yönetimin Aykut-Daum arasında problem varmış gibi yansıtılan haberlere tepki gösterip, bu ikilinin de kamera karşısına geçerek, birlik mesajı vermeleri şart. Bunlar olursa Fenerbahçe şampiyon olabilir.”

SERDAR ŞENKAYA

“Kurtuluşun reçetesi Fenerbahçelilik ruhudur, bu parayla satın alınamayan bir şeydir, Fenerbahçeli futbolcular bu ruh haline girmeli ya da sokulmalı, Fenerbahçelilik ruhu yerleşirse, o zaman bu futbolcular bir takım olduklarının farkına varırlar, takım olgusu oluşur. Fenerbahçe’nin eksiği de bu zaten.”

DİĞER
SON DAKİKA