İşte Fenerbahçe'nin maç tekrarı savunması! Galatasaraylı isim...

Süper Lig'in 4. hafta karşılaşmasında Alanyaspor'a 3-1'lik skorla mağlup olan Fenerbahçe, maçta "kural hatası" olduğu iddiasıyla TFF'ye başvurmaya hazırlanıyordu. Maçın ekranlara yansımayan tüm görüntülerini yayıncı kuruluştan isteyen sarı-lacivertli ekip bu görüntüler ışığında hazırladığı raporla birlikte federasyona başvurdu. Fenerbahçe'nin TFF'ye başvurusunda Galatasaraylı bir futbolcunun daha önce yaşadığı bir olayı da örnek göstermesi bekleniyor. İşte detaylar...

Fenerbahçe, Alanyaspor ile oynanan ve 3-1 kaybedilen maçın tekrarı için bugün TFF'nin kapısını çaldı. Dün öğle saatlerinde olağanüstü toplanan yönetim, yayıncı kuruluştan ekrana yansımayan tüm kamera açılarını istedi. Tüm görüntüler tek tek incelendi ve uzmanlardan görüşleri alındı.

Yenen ilk golden önce Alanya'nın kullandığı taç atışında kural hatası olduğuna dair fikir birliği oluştu ve federasyona başvuru kararı alındı.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
Hakem Halis Özkahya ve gözlemci Nedim Göklü maçla ilgili raporunu yazacak.

Raporda 'maç doğru başlatılmadı' görüşü yer alırsa MHK bir rapor hazırlayıp durumu TFF yönetim kuruluna iletecek. TFF, kural hatası olup olmadığı ile ilgili kararını verecek.

Gözlemci raporunda 'maç doğru başlatıldı' derse, Fenerbahçe yayıncı kuruluş görüntülerini TFF'ye sunacak.

Sarı-lacivertliler, el değiştirmesi gereken taç atışını net bir şekilde tespit etti.

Gözlemci raporuna rağmen MHK, TFF'ye maçın doğru başlatılmadığına dair rapor verebilir. MHK böyle rapor vermese dahi TFF yönetimi, MHK raporundan bağımsız olarak yayıncı kuruluş görüntülerine dayanarak maçı tekrar ettirme yetkisine sahip.

KASIMPAŞA-BEŞİKTAŞ ÖRNEK GÖSTERİLECEK
Sabah'ın haberine göre Fenerbahçe itirazını yaparken 15 Aralık 2013'teki Kasımpaşa-Beşiktaş maçını emsal gösterecek.

Donk, eline aldığı ikinci topu Beşiktaşlı Almeida'nın ayağındaki topa atmış, hakem Barış Şimşek oyunu hava atışıyla başlatmıştı. TFF 'kural hatası yok' demiş ancak Beşiktaş'ın itirazı ile maç tekrar oynanmış, 3-0 kazanmıştı.

BİZE ULAŞIN