Şampiyonlar Ligi'nde finale Comolli damgası!

İngiltere'nin Independent gazetesi, Şampiyonlar Ligi finalinde Liverpool ile Tottenham'ın karşı karşıya gelecek olması üzerine, "İki takımı bu noktaya getiren adam" olarak gösterdiği Fenerbahçe Sportif Direktörü Damien Comolli ile bir röportaj gerçekleştirdi ve Fransız yöneticinin "Moneyball" anlayışının bu takımların başarısında büyük bir paya sahip olduğunu belirtti. İşte Independent'ta Comolli için hazırlanan özel dosya...

"COMOLLI'NİN DEVLER LİGİ'NE ETKİSİ"

Independent'ın Comolli için hazırladığı özel dosya, "Comolli'nin Liverpool'dan gönderilmesinin üzerinden 7 yıl, Tottenham'dan ayrılığının üzerinden ise 11 yıl geçti. Bu iki çok iyi yönetilen takım Şampiyonlar Ligi finalinde karşılaştığında, Comolli'nin de etkileri hissedilecek" yorumu ile başlıyor.

"İKİ TAKIMDA DA YAPIYI KURAN ADAM"

Tottenham'da Danny Rose, Liverpool'a Jordan Henderson trasnferlerinde Comolli'nin payı olduğu, Hugo Lloris transferinde de çok ciddi bir etkisi olduğu vurgulanırken bununla birlikte, Comolli'nin iki kulüpte de "karar verici" isimleri belirleyen yönetici olduğu kaydediliyor ve Tottenham'ın baş gözlemcisi Steve Hitchen'i, Liverpool'un sportif direktörü ve araştırma kurulu başkanı Ian Graham'ı görevlendiren ismin de Fenerbahçe'nin sportif direktörünün olduğu ifade ediliyor.

Bu takımların gelişimine etkisi sorulduğunda, Comolli kendi üzerine övgüleri almak istemiyor ancak "gurur" duyup duymadığı sorulunca, "İki takımın da yıllar boyunca yaşadığı gelişimi görmek beni mutlu ediyor" diye cevap veriyor.

"SUAREZ'İ KEŞFEDEN ADAMI GETİRDİ"

Comolli'nin görevlendirdiği Tottenham gözlemci şefi Steve Hitchen'in, Liverpool'un Suarez transferinde öncü isim olduğu, oyuncuyu Groningen'den bu yana takip ettiği kaydedilirken, Comolli, "Bu yüzden biz başak birine değil, ona odaklandık. Steven'in yaptığı tam olarak buydu. Suarez de inanılmaz başarılı oldu ve Liverpool'u tekrar haritaya soktu. Liverpool'da her şeyi başlatan kıvılcımı o ateşledi" şeklinde mesaj yolluyor.

"HENDERSON TRANSFERİ ELEŞTİRİLDİ"

Comolli'nin görevdeyken Liverpool'daki hatalı hamlelerinin, Andy Carroll, Charlie Adam ve Stevart Downng transferleri, işine mal olduğu, ancak 22 milyon euro ödenen Jordan Henderson'ın da oldukça değerli bir hamle olduğu, üst düzey bir oyuncu olarak öne çıktığı vurgulandı.

"TRANSFERİ 4 FAKTÖRLE YAPIYORUZ"

Comolli, Henderson için şöyle konuşuyor, "4 farklı faktörün bir araya gelmesiyle oluştu Henderson transeri. İlki, fitness verilerine baktık ve bu gerçekten bu dünyanın üzerindeydi. Bu çok önemli. Liverpool'un gerektirdiği fiziksel verilere sahipti o. İkinci olarak teknik ve taktiksel verilere baktık. Bu anlamda da Sunderland'de Premier Lig'in en iyi orta saha oyuncuları kadar iyi rakamlara sahipti."

"Üçüncü olarak canlı izleme, onu her maçta izledik ve geri dönüşler oldukça hevesliydi. 4. olarak ise, kişilik. Onun nasıl bir kişiliği, karakyeri, yaklaşımı, gelişim için açlığı olduğunu inceledik. O 'her gün ne kadar gelişebilirim, marjinal olarak %5 fayda nasıl sağlayabilirim' diye düşünen bir oyuncu olarak öne çıktı. Kişiliği ile ilgili, onunla biraz zaman geçirdiğinizde, nasıl bir liderlik, hırs ve bağlılık sahibi olduğunu görüyordunuz. Bunun tamamını sahada da görebiliyorsunuz."

"BENİ HENDERSON YÜZÜNDEN GÖNDERDİLER"

Henderson da Liverpool'dan Comolli Nisan 2012'de gönderildiğinde "hemen başarıya ulaşmış" bir oyuncu değildi. Comolli, gönderilmesinin nedeninin de Henderson olduğunu kaydediyor; "Gönderildiğimde takım sahiplerinin bana söylediğini hatırlıyorum, Jordan Henderson'ın ne kadar büyük bir hata olduğunu söylüyorlardı. Bana söyledikleri tek şey de buydu"

Ancak geçen 7 yılda Henderson 2 sezon üst üste Şampiyonlar Ligi finaline yükselen Liverpool'a kaptanlığa kadar yükseldi. Hala onun değeri ile ilgili tartışma varsa da, olmaması gerektiğini kaydediyor Fransız yönetici, "Henderson'ın Liverpool'da gerçekleşen şeylerde anahtar bir rol oynaması nedeniyle kesinlikle çok mutluyum. Barcelona ile oynanan rövaş maçı... İşte Jordan Henderson. Onun takıma getirdiği enerji, hırs, bağlılık, vazgeçmemek, kaybetmeyi reddetmek. Her şeyi bir araya getirdiğinizde, o sizi ikna eder."

"EN İYİSİNİ SORDUM, EN İYİSİNİ ALDIM"

Comolli'nin Liverpool'daki asıl farkı yaratan hamlelerinin, saha dışındaki iki imza olduğu vurgulanıyor. Comolli, Liverpool'u analiz anlamında başka bir seviyeye taşımak istediğini ve böylece Fenway'ı göreve getirdiğini söylüyor ve Edward hamlesine dikkat çekiyor, "Premier Lig'de ve Premier Lig çevresinde çalışan veri sağlayıcıları ve bu tarz insanlar arasında bir araştırma yaptım. Bana en iyisinin kim olduğunu söyleyin, onu gidip alacağım dedim. Geri dönen isimler Michael Edwards ve Michael Edwards'tı ve ben de onunla iletişime geçip, onu aldım."

Edwards, Tottenham'daki aynı görevinden, Liverpool'a gitmek için ayrıldı. 5 yıl sonra sportif direktör oldu; "Onun ne kadar zeki olduğuna şaşıp kalıyorsunuz. Analiz şapkası hazır, analitik bir anlayışı var. 'Niye bunu yapmalıyız? Çünkü aynısı 60 yıldız yapılıyor mu? Ya yanlışsa? Veriler başka yönü gösteriyorken, biz niye böyle bakmalıyız?' gibi soruları sorabiliyordu. Onu almamın asıl nedeni de buydu.

"HUGO LLORIS'İ 21 YAŞINDA FARK ETTİK"

"Ian Graham ile karşılaştım, o Desicion Technology firmasında çalışıyordu. Onu veri sağlayıcı olarak görevlentirdim, Bu insanları uzun süredir tanıyorum. Graham, Comolli'ye bir Tottenham efsanesi olan oyuncuyu öneriyor, Hugo Lloris'i; "Ian Graham, 21 yaşındayken Hugo Lloris'in farkına vardı. Scouting çerçevesinde onu biliyorduk ancak veriler bize 21 yaşında ne kadar iyi olduğunu ve daha ne kadar gelişebileceğini gösterdi. Sadece kurtarış yüzdesine bakmak sizi yanıltabilir ve bir sezondan diğerine fark yaratabilir. Bu şut kalitesine, kurtarışın nerede yapıldığına göre değişir. Lloris sonrasında Lyon'a gidiyor ancak 4 yıl sonra Tottenham'ın sahibi Daniel Levy onu transfer ediyor."

BİZE ULAŞIN