Web Sürümüne Geç

Spor yazarları F.Bahçe'nin galibiyetini yazdı

Rıdvan Dilmen: Maratoncu F.Bahçe

İkinci yarı için maçın hak edeni diyebiliriz Fenerbahçe için... İlk yarıda mücadeleci, sadece taraftarın güzel olduğu bir devre izledik. Hemen hemen pozisyon bile yoktu. İkinci devreye baktığımız zaman Fenerbahçe'nin fiziksel kalitesini gördük.
En hızlısı Beşiktaş, en organizesi Başakşehir ama en fiziklisi de Fenerbahçe...
Fenerbahçe ben maraton koşucusuyum, bana sabredeceksiniz diyor. Kulüp başkanı başta olmak üzere taraftarın Aykut Kocaman'a istifası sonrası destek olması 4'üncü galibiyeti getirdi. Her maç ligin en önemli maçı der oyuncular ama Antalyaspor deplasmanı çok mühim demiştim. Takımı tartışmaya açacaktı. Orada sevinen oyuncular galibiyete değil, geleceği görmelerindendi.
Perşembeye kalan bilet bulamaz artık Fenerbahçe'de, 50 bin kişi dolar. Bu kadar iddialıyım.

Kocaman'ın hesabı tuttu
Antalyaspor maçına giderken yine puan farkı vardı ama ne deniyordu, 3-4 puan geride bitirsek ne güzel olur. Başakşehir'i dışarıda bırakırsak Galatasaray ve Beşiktaş'ın puanlarca gerisinde kalmayacağı kesinleşti artık. Büyük kulüple büyük taraftarı ayırmak lazım... Galatasaray onca şey yaşıyor ama ne yapıyor, toparlanıyor. Akhisarspor maçında tribünler doluya yakın olacak. Beşiktaş bir canlandı, 3 atıp arayı kapattı. Bu kulüplerin ayağa kalkması liderlerin davranışlarıyla ilintilidir. Yönetim dedi ki hoca burada var, devam ediyor. Aykut hocanın çalışma stiline adapte olmak kolay değil. Sabırlı form tutmak istiyor.

Aykut hocanın hesabında hep fizik kapasitenin artacağı vardı. Futbol rakiple oynanır, Fenerbahçe kapasitesini verdi ve kazandı. Oyununu oynadı. 'Mehmet-Josef'le oynarım, dört de ofansif oyuncuyla oynarım' dedi. 71'inci dakikada sağ açıkta bir top kaptırdı Dirar, yüzde 100 deparla geri döndü defansa kadar. Bunlar kolay değil. Günlük oyunda da hesabını kitabını yapan, 70'ten sonra maçı koparabileceğini bilen bir teknik adam var Fenerbahçe'de.

BAŞTAN KAYBETTİ
Bursaspor tarafından bakıyorum. Muhteşem bir seyircin var, potansiyelin var. Le Guen maç öncesi demecinde, "Favori Fenerbahçe, elimizden geleni yapacağız" diyerek baştan kaybetmişti ama... Ben de biliyorum Fenerbahçe'nin daha iyi kadrosu olduğunu ama bu maç Bursa'da. Bunu İstanbul'da söylese tamam, Bursa'da olmaz.

Erman Toroğlu: Aykut'un med-cezir'i tuttu

Fenerbahçe altın buldu. Bursaspor maçı sarı-lacivertliler için tam sırat köprüsü gibi bir karşılaşmaydı. Çünkü takım toparlanıyor ama toparlanırken akıllara şu sorular geliyordu; "Oynadığı rakiplerin gücü nasıl?", "Bu takım deplasmana gidecek, seyirci baskısına karşı nasıl oynar?", "Bursaspor iyi takım. Zor maç kaybediyor. Acaba kaza yaşanır mı?" deniyordu. Ama sarı-lacivertliler bu zorlu virajı iyi döndü.
Oyunun geneline baktığınızda kısır bir maç oldu. Fazla gol pozisyonu yoktu. İki taraf da bol bol birbirine yoklama mancınığı attı.
Orta sahada top yapıyorlar ama ileride iki taraf da ısıramıyor. Fenerbahçe ve Bursaspor'un oynama şekline göre maç 0-0 bitecek gibi gözüküyordu.
Nereye kadar? Penaltıya kadar...

Penaltı pozisyonlarında defans adamları dikkati çeker. Alakasız yere ayaklarını sokmayacaklar.
Sonra rakip bundan faydalanır. İşte dün akşam olduğu gibi. Böyle gerilim beklenen bir maçta hakem için fazla ters pozisyonlar olmadı.
Yalnız şu var; Fenerbahçe "Şampiyonluğa oynuyorum" diyor. Bursaspor da "Yukarıyı kovalıyorum" diyor. Ama iki taraf da hücum gücünde bunları yapabilecek kapasitede değil.
Yalnız Fenerbahçe'de Aykut'un git-gelinden sonra, Aykut'un med-cezirinden sonra Fenerbahçe'de kımıldama var.
En büyük şey, futbolcular birbirlerine yardım ediyorlar. Sonuna kadar mücadele ediyorlar.
Göze hoş gelen bir futbol oynamıyorlar ama çatır çatır mücadele ediyorlar. Zaten bir futbol seyircisinin de takımından istediği bu değil mi?
Gerisi laf… Sen mücadeleni yaparsan, haliyle pozisyon da senin lehine gelir, netice de… Dün akşam olduğu gibi.

Yalnız Bursaspor'un bu seyircisine göre takımının daha etkili olması lazım.
Yeşil-beyazlıların en güvenilir yeri kale. Yani kalecisi… Harun Tekin çok başarılı bir kaleci.
Milli takım için de büyük bir kazanç. Bu fiziğiyle, yer tutuşuyla, yan toplarıyla, bırakın Türkiye'yi Avrupa'da bir çok takımda oynar.

SEYİRCİ SÜPERDİ
Bursaspor taraftarının dün akşamki maç öncesinde ve sırasında ortaya koyduğu görüntü için tek kelime var: Süperler!
Ama benden iki eksi puan aldılar… Küfüre hiç ama hiç hiç gerek yoktu. Bir de Volkan Demirel'e atılan yabancı maddeler… Ne gereği var, bu yüzden yarın ceza alırsanız yazık değil mi?
Bir tek Fenerbahçe maçıyla lig bitmiyor.

Zeki Uzundurukan: Doğru oyunun getirdikleri...

Tribünler olağanüstüydü.
Bursaspor taraftarının atkı şovu, harika koreografisi ve müthiş desteği maçı tam bir görsel şölene dönüştürdü. Sahadaki mücadeleden çok, tribünleri seyretmek daha bir güzeldi. Helal olsun Bursaspor taraftarına... Maçın ilk yarısında Fenerbahçe de Bursaspor da net bir gol pozisyonuna giremedi.
Topla daha çok oynayan taraf Fenerbahçe idi. Sarı-lacivertlilerin en çalışkan ismi Aatıf'tı. Topun olduğu her yerde vardı, savunmaya da çok yardım etti Aatıf. İki takım da kaybetmemek için sahaya çıkınca, ilk yarıda seyir zevkinden çok bir orta alan mücadelesi izledik.
Fenerbahçe; çok ağır oynadı, hızlı top çeviremedi ve yine fazlaca yan pas yaptı ilk yarıda. Le Quen'in takımı ise Fenerbahçe'ye karşı 5'li savunma ile mücadele etti. Fransız teknik adam, 5'li defansı yeterli bulmamış olacak ki, ikinci yarıya Jorquera'nın yerine Faty'yi alarak defansif bir hamle daha yaptı.

Sadece Batalla ile olmaz!
Bursaspor iyi bir takım. Ancak Batalla'nın dışında top tutup, pas servisi yapabilecek, oyunu yönlendirebilecek başka oyuncusu yok. İkinci yarının başından itibaren gol arayan, hücum bölgesinde baskı yapan taraf Fenerbahçe idi. Bu baskı ve pozitif futbol, Ekong'un ceza sahasında Soldado'yu düşürmesiyle meyvesini verdi.
Giuliano, şık bir penaltı golü ile Fenerbahçe'yi öne geçirdi. Bursaspor, o dakikaya kadar sadece savunma yapmayı, gol yememeyi düşünmenin faturasını geriye düşerek ödedi.
Batalla da yorulduktan sonra Bursaspor'un hücum gücü tamamen bitti. Dünkü maçta Stancu da çok etkisiz kalınca yeşil beyazlılar, Fenerbahçe kalesinde hiç etkili olamadan maçı bitirdiler.

Fenerbahçe, dün belki göze hoş gelen bir futbol ortaya koymadı, ama akıllı futbol oynadı. Bazen böyle zor deplasmanlarda kazanmaya, sonuca endeksli oynamak en doğrusudur. Çünkü şampiyonluk isteyen bir takım için öncelikli hedef sonuçtur. Önce sonuç, sonra güzel futbol...
Sonuç olarak; Fenerbahçe çok zor bir deplasmandan 3 puanla dönerek hem galibiyet serisini 4 maça çıkardı, hem de şampiyonluk yarışına iyice ağırlığını koydu.
Fenerbahçe, artık her maç üzerine koyarak adım adım hedefe doğru yürüyor. Ve en önemlisi, kazanmayı alışkanlık haline getirdi sarı-lacivertliler.
Aykut Kocaman'ın da felsefesi: risksiz futbol + doğru oyun = galibiyet.
Fenerbahçe cephesinde herşey yolunda gidiyor...

Gürcan Bilgiç: İkinci yüz!

İlk yarı bittiğinde, iki takımın da skor yapması için duran top dışında ihtimal yok gibiydi. Aykut Hoca, kendisine seriyi getiren "Temaslı oyun"dan vazgeçmeden, dirençli oyuncularıyla hem tempoyu zorlamayı hem de rakibi bunaltmayı istedi. Oyunun kontrolü Fenerbahçe'de olsada Bursaspor'un net karşılık verdiğini gördük. 3'lü defansı aslında "Beşli" oynayıp, 8 oyuncuyla (kaleciyle 9) bir duvar yaptılar. "Oynatma-attırma" taktiğini seçmişti Le Guen... Sadece Batalla'nın pasları üzerine kurduğu hücum alternatifinde Fenerbahçe özellikle Dirar'ın kontrolünü de engelledi. Ortaya çıkan oyunun mücadele düzeyi keyif vericiydi. Futbolu sağlı-sollu ortalar veya kaleci ile forvetler arasında geçen maç olarak görenler için "Sıkıcı" bir maçtı. Ama iki taraf da dengeleri kendi adına bozmanın pususundaydı aslında. Taktik disiplin üst seviyede uygulanıyor, defansif duvarlar bir an bile "Tuğlasız" bırakılmıyordu.

BİZE ULAŞIN