Spor yazarlarından Fenerbahçe yorumu

Erman Toroğlu: Kazanan tüccar haklıdır
Küçükler golleri kaçırıyor, bü,yükler golleri atıyor, şampiyonluk şansları devam ediyor. Fenerbahçe bildiğiniz gibi... Demir perde ülkesi futbolu oynuyorlar. Yani eski bir sistem, maçlarını da alıyorlar.
Galip gelince de kimse sesini çıkaramıyor.
Kazanan tüccar her zaman haklıdır. Göze hoş gelme ayrı bir olay. Keyif verme ayrı bir olay. O yok. Kimse de Fenerbahçe'den keyifli futbol beklemesin.
Aslında bunlar klasik Aykut Kocaman taktikleri bunlar veya oyun şekilleri.

2-0'a çok güvendiler
Sivasspor, Kayserispor, Göztepe, Akhisar ligin birinci yarısında oynadıkları futbola bakın, bir de şimdiki hallerine. Rahatlayınca iş bitiyor. Demek ki Federasyonun önümüzdeki yıl galibiyete verdiği paranın sezon başı, sezon ortası ve sezon sonu gibi 3'e bölünüp artırılarak verilmesi gerekir.
Yani maç cazip gelsin, puan cazip gelsin. Takımlar sermesinler.
Ciddi bir şekilde bu işin uzarında durulması gerekir.
İlk yarıda Fenerbahçe rahat rahat 2-0'ı bulunca ikinci devre "Ben işi götürürüm" dedi. Ama sarı-lacivertliler dün gece özellikle 2. yarı rakibe büyük fırsatlar verdiler. Bu şunu gösteriyor 2-0 onları rahata itti.
Fenerbahçeli futbolcular için şöyle bir zorluk var. Şampiyonluk ipi onlarda değil, başkalarında.
Kendileri oynuyorlar ama kararı diğer takımlar verecekler.

Rıdvan Dilmen: Çok farklı olurdu!
Geç buldu Sivas golü... 70'lerde, hatta 80'lerde bulmuş olsa farklı olurdu.
Fenerbahçe'nin süratli oyuncuları yok. Çok düz ama süratli bir oyuncu da olabilir misal ama yoktu. Fenerbahçe puan kaybı için çok uğraştı ama beceremedi. Fenerbahçe iyi başladı, Sivas dengeledi biraz ama ardından peş peşe goller geldi.

Soldado seyri değiştirdi
Soldado'nun üçüncü golü yapamaması ikinci yarının seyrini değiştirdi. Sivas, Robinho'yu oyuna aldıktan sonra riski aldı ve pozisyonlar buldu. Samet Aybaba bence riski biraz daha erken alabilirdi. Emre ile Bifouma geriye dönmedikleri için Hasan Ali ile Şener de hücumlara çok rahat katıldı. Aatif, Sivas'ta usta olarak oynuyordu, şimdi pek risk almadan, takım oyuncusu olarak oynuyor ama topa iyi vuran bir oyuncu. Sezonda 8-10 golü bulmalı.

Kontratağı düşünmüşler
Sivas da bekleyip kontratağa gideyim diye düşünmüş, Galatasaray'ı, Beşiktaş'ı böyle yenmişlerdi.
Hataya zorladılar ama hesaplayamadıkları iki golü yediler. Kontra oynarken bekleri rakip hücumcularla yalnız bırakmamalısınız.
İkinci yarıda ise roller değişti. Fenerbahçe arkada bekleyip hızlı çıkmak istedi ama topsuz hızlı oyuncusu yok. Toplu da pek yok gerçi... Sivas da öne çıktı. Enteresandır, arkada beklerken 3-4 kere adam kaçırdı Fenerbahçe savunması. Volkan'ın çıkardığı en az 4-5 pozisyon var kısa mesafeden. Fenerbahçe bu dörtlüsüyle iyi bir savunmadır aslında. Volkan da Kameni deneyiminden iyi bir ders almış, kaleyi bir daha vermek istemediği görülüyor.

Uzun mesafe hocası
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, rakipleri kadar şansı olduğunu kendi dünyasında görüyordur ama taraftarda anlamsız bir güvensizlik var. Aykut Kocaman uzun mesafe hocası...

Renkli, zevkli, heyecanlı
Fenerbahçe'ye baktığımızda ikinci yarıdaki performansı her daim daha fazla... Fenerbahçe'nin içeride 3 maçı var ama artık 'ev sahibi' olmalı. 20 binlere oynanmamalı. İçeride üç maç, Beyoğlu'nda Kasımpaşa deplasmanı, bir de Karabük... 'Onu yenseydi', 'Bunu yenseydi' demenin alemi yok, onu Galatasaray için de diyebilirsin. İtalya hariç Avrupa'da işler çoktan bitti. Renkli, zevkli, heyecanlı bir lig oluyor.

Ertem Şener: Issız adam
Fenerbahçe kalan haftalarda artık puan kaybetmez. Rakiplerinin alacağı sonuçlara göre ligde kendisine yer bulacak. Taraftar Sivas'ta havalimanında Aykut Kocaman'a 'F.Bahçe gibi oynamak istiyoruz biz, hücum oynat hoca hücum' dedi de zaten ligde en fazla gol atan ikinci takım Fenerbahçe değil mi?
Eksik olan gol falan değildi bu sezon. Hücum da değildi. Kocaman da değildi. Volkan da. Fenerbahçe'de eksik olan taraftardı. Boş hem de bomboş tribünlere oynadılar aylarca!
'Sen bizim kocaman umudumuzsun' demediler mi onun için taraftarları?
Şimdi kimse bahane üretmesin.
Bu sezon şampiyonluk kaçarsa taraftar yüzünden kaçacak. Çünkü taraftar kaçtı tribünlerden. Deplasmanda lider Fenerbahçe biliyor muyuz? Kadıköy'de ise yani iç saha maçlarında 4.sırada! Şu anlama geliyor bu; Kadıköy'de yaşanan seçim krizi, taraftaryönetim kavgası F.Bahçe'nin şansının azalmasında en büyük etkendir.

Tribünler boş kaldı
Takımın şu ana kadar buralarda olması bile gerçek anlamda bir mucizedir.
Taraftarsızdı bu sezon. Kimse, hiç bir Fenerli kalkıp 'ah vah şampiyonluk gitti' diye ağlayıp sızlamasın!
F.Bahçe bu sezon yalnızları oynadı.
Kocaman bu sezon tek başınaydı, ıssız adam gibiydi. Futbolcuların etrafında sevinecek kimsesi yoktu.
Tribünde ağlayan Fenerli gördünüz mü bu sezon? Kaçan şampiyonlukların olduğu yıllarda, mağlubiyetlerde muhakkak bir taraftar hep görmez miydik tribünlerde? Görürdük. Ama bu sezon görmedik. Çünkü Fener tribünlerinde özellikle iç saha maçlarında kimseyi görmedik.
Hadi ağlayın şimdi F.Bahçe taraftarı hadi. Ama sakın futbolculara ve Kocaman'a ağlamayın. Gidin kendi başınıza ağlayın. Şu takımı yalnız bırakmasaydınız en az 5 puanınız daha vardı.
Sezon başından beri bas bas bağırmıyor mu Kocaman gür sesiyle; Taraftarımızın gücüne ihtiyacımız var!
Şimdi mi? İş işten geçti. Büyük bir mucize olmaz ise kaçan balık büyük oldu! Issız adam Aykut Kocaman.

Gürkan Kubilay: Motive olunca
Çok istekli görünüyordu maçın başında F.Bahçe, Josef, hücum başlangıcında 2 stoperin arasına girip oyun kurunca, H.Ali ve Şener hücuma daha fazla gidiyordu. Aatıf ve Dirar, çok hareketli ve hızlı idiler.
F.Bahçe'den kendi alanında baskı yiyen Sivas'a tek şans olarak kontra toplar kalıyor ama bu şansı da, tam 2 kez Bifouma kaçırıyordu.Bu skora çok etki ederdi aslında. Son çizgiye inmeyi sıkça deneyen F.Bahçe, bunun meyvesini H.Ali'nin pasında Aatıf'ın şık vuruşu ile alıyordu.
Gole kadar yüzde 70 topla oynayan takım hiç vites küçültmedi ve semeresini de, Soldado'nun yine son çizgiden çevirdiği topta Medjani'ye kendi kalesine gol atmasıyla aldı.
Enteresan olan 2 gol yiyen Sivas'ın o dakikaya kadar, ne isabetli ortası, ne korneri, ne de şutunun olmaması idi. Zaten ilk yarıyı da Emre'nin, Volkan'ın kurtardığı kafası dışında kaleyi bulamayarak bitirdiler.
İlginç olan bir nokta da, Fenerbahçe'nin deplasmanda bu sezon üstüste 11. maçtır ilk yarıyı gol yemeden kapamasıydı.
Üstelik bu sayıya ,deplasmanda ilk yarı itibarı ile , rakip ceza alanında en çok oynamayı yaptığı Sivas maçında ulaşmıştı.

Sivas yüzde 49'u buldu
İkinci yarı Sivas baskısı ile başladı.
Robinho da girdi. Bifouma'nın hemen her pozisyonda rakiplerini kolay geçişi en büyük tehlike idi.
Sivas, yüzde 30'larda olan topla oynama oranını 49'lara çıkardı, şutu ve isabetli ortası arttı ama Medjani dışında net pozisyon bulamadı.
Emre'nin son pas beceriksizlikleri de Sivas için sıkıntıydı.
F.Bahçe skor avantajı ile,H.Ali'nin hiç çıkmadığı, Şener'in ise 1-2 pozisyonda öne gittiği, idare eden bir oyun oynuyordu. Kart sınırındaki Soldado, Fernandao, Ekici ise Aaatıf ile değişti. Yıldız Robinho, neden yıldız olunduğunu golüyle de gösterdi.
Son maçlarının tümünü kazanmak için çok motive ve arzulu Fenerbahçe ile, 41 puana ulaşıp, artık bu ligden alacağı kalmayan amaçsız Sivas'ın maçı idi. Amacı ve motivasyonu yüksek olan takım F.Bahçe, önemli pozisyonlar vermesine rağmen kazandı.

Emre Bol:Algıcılar sizi!
Fenerbahçe takımının oyuncu kalitesi çok yüksek olmayabilir ama inanılmaz yüksek konsantrasyonla oynuyorlar.
Skor ne olursa olsun kolay bozulmayan, aynı ciddiyetle oynayan bu takım Aykut Kocaman'ın eseri...
Şampiyonluk yolundaki rakiplerine oranla düşük kalibreli bir takımı hala yarışın içinde tutabilmek gerçekten büyük başarı. Ama özellikle medyada bütün kariyerini "Aykut Kocaman düşmanlığı" üzerine kuran gazeteciyorumcular tarafından oluşturulan, "defansif oynatıyor" algısı her nedense devam ediyor.
Geçen hafta oyunu iki yönlü oynayamayan Galatasaray'ın Gençlerbirliği karşısında düştüğü durumu gördük!
İşte tam da bu nedenle dengeli oyuna inanıyorum.
Sivasspor'un kendi yarı alanında oynadığı, Fenerbahçe'nin savunma güvenliğini bırakarak yüklendiği bir maç izledik. Rakibi bu kadar kendi yarı sahasına sıkıştırırsan ya ofsayt taktiği yapacaksın ya da geride bekleyen oyuncuların çok seri olacak. Sivasspor'un hızlı çıkıp özellikle Bifouma'nun yakaladığı öyle pozisyonlar var ki evlere şenlik. Onun yerine sahada Robinho olsaydı maç nasıl biterdi tahmin edemiyorum.
Ofsayt taktiği uygulamak için birbirini çok iyi tanıyan, uyum içerisinde bir savunma hattı gerekiyor. Ama sanırım Fenerbahçe'de bu uyum hala sağlanamadı.

İpler rakiplerin elinde
Volkan Demirel'in üst düzey bir performans gösterdiği karşılaşmada savunma hattının iyi olduğunu söylemek zor. Soldado birlikte oynadığı hücum bölgesindeki arkadaşlarına en iyi ayak uyduran forvet... Özellikle Guilliano'yla iyi bir ikili oldular. Verkaçlarla rakip defansın dengesini bozuyorlar.
Şener her geçen hafta üzerine koyarak devam ediyor. Bitmez tükenmez enerjisiyle Gökhan Gönül'ün boşluğunu doldurduğunu söyleyebilirim.
Maçın sonlarına doğru Soldado'nun oyundan alınması Fenerbahçe'nin ön tarafta top tutamamasına sebep oldu. Sarı-lacivertlilerin rakip sahada kalma süreleri çok azaldı.
Atak yiyen taraf olmak kısa süreli bir paniğe neden olsa da kazanan Fenerbahçe oldu. Ligin sonuna kadar kazanarak devam edeceklerdir.
Heyhat ipler rakiplerin elinde.
Şampiyonu Fenerbahçe'nin oynadığı maçlar belirlemeyecek. Ne yazık ki!

BİZE ULAŞIN