Davalık kulüp logoları

Ülkeler için bayrak ne kadar kutsal ise logolar da takımlar için o derece kutsaldır. Hiçbir kulüp taklit edilmek istemez. Bu yüzden birçok kulüp, bir başka kulüp ya da kuruluşlarla logo yüzünden davalık olabiliyor. İşte bayrak kadar kutsal olan logoların, bazı kulüpleri zor durumda bıraktığı hikayeler ve sonuçları.

VALENCİA - BATMAN
İspanya'nın köklü kulübü Valencia'nın kullanmaya karar verdiği yeni yarasa figürü davalık oluyordu.

Dünyaca ünlü çizgi roman karakteri Batman'in haklarını elinde bulunduran DC Comics, Valencia Kulübü'nün hazırladığı yeni 'yarasa' logosu üzerine dava açtı. Ancak bir hafta sonra Valencia Kulübü yetkilileri tartışma yaratan yarasa logosunu kullanmayacaklarını açıkladılar.

BARCELONA - BARCELONA SPORTİNG
Katalanların 1899 yılında kurulan Barcelonası, Ekvador takımı Barcelona Sporting'e karşı 2013 yılında dava açtı. Ekvador takımı 1925 yılından beri aynı logoyu kullanıyordu ancak Barcelona bu durumdan ancak 2013 yılında şikayetçi oldu. Davada kulüp logosunun aynı kalmasına karar verildi ve kazanan taraf Barcelona Sporting oldu.

STEAUA BÜKREŞ - ROMANYA SAVUNMA BAKANLIĞI
1947 yılında Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı olarak kurulan Steaua Bükreş, 1998 yılında Gigi Becali tarafından satın alındı. Ancak bakanlığın açtığı davayla kulüp, amblemini, ismini ve renklerini kaybetti.

Mahkeme ilginç bir karara imza attı ve verilen hüküm daha ilk maçta yerine getirildi. 7 Aralık 2014'te oynanan maçta Steaua Bükreş, iç saha maçına deplasman formasıyla çıktı, logosunu bantla kapattı ve skorboard da "ev sahibi" ismini kullandı.

Kulüp ile Savunma Bakanlığı arasındaki anlaşmazlık halen sürerken Steaua Bükreş, FC Steaua ismiyle ve FCSB harflerinden oluşan yeni logosu ile mücadele veriyor.

BALIKESİRSPOR - SİİRT BİLİMSPOR
Balıkesirspor, kendi armasının renklerini değiştirerek kullandığı iddiası ile Siirt Bilim Spor Kulübü'nü mahkemeye verdi.

Siirt'te 2010 yılında kurulan ve 2011 yılında aktif olarak faaliyet gösteren Siirt Bilim Spor Kulübü'nün arması ile Balıkesirspor'un arması arasındaki büyük benzerlik kırmızı beyazlı ekibin yöneticilerinin dikkatini çekti. Taekwondo, Judo, Güreş, Voleybol, Yüzme, Boks, Basketbol, Halk Oyunları, Atletizm ve Bocce dallarında takımları bulunan Siirt Bilim Spor ile Balıkesirspor arması arasındaki tek farkın renkleri olduğu ortaya çıktı. Balıkesirspor'un kırmızı beyaz olan arması Siiirt Bilim Spor'da mor beyaz olarak görülürken armaların ise bire bir aynı olması dikkat çekti.

Siirt Bilimspor Başkanı Kemal Bilim, çalıntı logonun derhal düzeltileceğini, yanlışlığın tasarım işini verdikleri grafikerin işgüzarlığı olduğunu söyledi.

ALMANYA FUTBOL FEDERASYONU - REAL MARKETLER ZİNCİRİ

Real, dünya şampiyonu Alman Milli Takımı'nın logosunu sattığı tekstil ürünlerinde kullandı. Hal böyle olunca da Alman Futbol Federasyonu (DFB) söz konusu "kartallı logonun marka koruma kapsamında olduğunu" öne sürdü ve Real hakkında dava açtı.

Münih mahkemesine intikal eden davaya karşılık Real süpermarketler zinciri ise logonun marka koruma kapsamından kaldırılması için başvuruda bulundu. Real, buna karşın Almanya'nın milli sembollerinin ticari bir ürün logosu olmadığı ve halk tarafından kullanılabileceği tezini ortaya attı.

Mahkeme şimdilik logonun kullanımını yasakladı. Kesin kararın yakında çıkması bekleniyor.

BEŞİKTAŞ JİMNASTİK KULÜBÜ - MECİDİYEKÖY TAYFUNSPOR KULÜBÜ

2011 yılına dek Beşiktaş ile Mecidiyeköy Tayfunspor'un logosu, kulüplerin logolarında baş harfleri haricinde birebir aynıydı. Tayfunspor Başkanı Muhammed Mustafa Kırgız, 2011 yılında yaptığı açıklamada TFF tarafından bu logoyu tescil ettirdiklerini ancak daha sonra Beşiktaş Kulübü'nün açtığı dava sonucunda bu logoyu artık kullanmadıklarını söyledi.

Birbirine neredeyse aynısıymış gibi benzeyen ancak davalık olmayan kulüpler de mevcut. Siirt Gençlerbirliği ile Gençlerbirliği'nin logosu arasındaki benzerlik "bu kadar da olmaz" dedirtiyor.

TFF 2. Lig takımlarından Menemen Belediyespor'un logosunun, Fenerbahçe logosuna benzerliği dikkat çekiyor.

Bir başka dikkat çeken benzerlik ise dünya devi Barcelona ile Derince Belediyespor'un logolarında bulunuyor. 1994 yılında kurulan Kocaeli temsilcisinin logosuna bakıldığında, kurucularının Barcelona'dan esinlendikleri net olarak görülüyor.

Genelde logo benzerlikleri söz konusu olduğunda küçük takımların, büyük takımlardan esinlendikleri görülüyor. Ancak Bursaspor ile Çarşambaspor'un logo benzerliğinde durum karışık.

Çarşambaspor 1923, Bursaspor ise 1963 yılında kuruldu. Ancak her iki takımın renkleri ve logolarının tasarımı aynı. Her iki takımın da logosu arasında tek fark sadece Bursaspor logosunda sırasıyla ve farklı renklerde bulunan 5 yıldız.

Çarşambaspor'un ilk kurulduğu yıllarda renklerinin sarı yeşil olduğu bilinirken şu an kullandıkları logoyu ne zaman kullandıklarına dair çeşitli spekülasyonlar mevcut. Konu ile ilgili Bursasporluların ve Çarşambasporluların söyledikleri birbirini tutmuyor.

İşte birbirine benzeyen diğer kulüp logoları:

Twente - Samsunspor

BİZE ULAŞIN