Web Sürümüne Geç

Derbiyi kim kazanır?

İkisi de son maçlarında Avrupa fatihi, ikisi de ligde eşit puanda! Bir tarafta 16 yıldır evinde bileği bükülmeyen F.Bahçe, diğer yanda 'bu böyle gitmeyecek' diyen G.Saray... Hocaların çim saha satrancında maçın kaderini belirleyecek usta ayaklar...

Elbette sonucu, son düdük çalmadan bilinmez ama yazarlarımıza göre iki ihtimalli bir derbi bu: Ya Fenerbahçe, ya beraberlik... Genel görüş, sarı-lacivertlilerin seyirci ve psikolojik üstünlükle galip geleceği yönünde. Ama Aslan'ın da Muslera, Sneijder ve Podolski ile en az 1 puanı kurtaracağı iddiası da çoğunlukta.

LEVENT TÜZEMEN: F.BAHÇE 1-0 ÖNDE!

F.Bahçe'nin Kadıköy'de psikolojik üstünlüğü var. Buna seyirci avantajını da eklersek F.Bahçe derbiye 1-0 önde başlar. Ancak G.Saraylıların önce G.Birliği ardından da Benfica maçını geriden gelip galip bitirmesi futbolculara özgüven kazandırdı. G.Saray, Benfica maçındaki gibi takım birlikteliğini sahaya yansıtırsa F.Bahçe'nin psikolojik üstünlüğünü frenleyebilirler. G.Saray'dan Muslera, Chedjou ve Podolski öne çıkabilir.

GÜRCAN BİLGİÇ: KADIKÖY FARKIYLA

Kadıköy Şükrü Saracoğlu Stadı'nın şartları belli. Fenerbahçe'nin kazanma ihtiyacı var ve ne zaman bu durumda olsa Galatasaray'ı yenmiştir. Galatasaray'ın tek şansı teknik direktörleri Hamza Hamzaoğlu. Rakip analizini iyi yapıyor ve takımını doğru taktiklerle oynatıyor. Bu yüzden maçın iki yıldızı olur. Biri F.Bahçe'nin kalecisi Volkan Demirel diğeri de G.Saray'ın kalecisi Muslera.

TURGAY DEMİR: MAÇIN YILDIZI HAKEM!

Kadıköy'deki derbiyi Fenerbahçe kazanacaktır. Çünkü derdinin dermanı bu maçta. Karşılaşmanın ve haftanın yıldızı kesinlikle hakem Fırat Aydınus olur. Hatalarıyla özellikle deplasman takımı Galatasaray'ı çıldırtacaktır. Şayet bunun dışında bir kahraman çıkarsa bilin ki maç berabere bitmiş demektir ve derbideki kahramanın adı da Galatasaray'ın kalecisi Muslera'dır.

MERT AYDIN: FENER AVANTAJLI

Fenerbahçe-Galatasaray maçları Kadıköy'de 16 yıldır ev sahibinde. Bu istatistik derbide bozulur mu? G.Saray'ın iyiye giden oyunu ve Benfica galibiyeti, F.Bahçe'nin Ajax karşısında aldığı galibiyet soru işaretlerini arttırıyor. Bu maçta F.Bahçe'nin seyircisiyle kaybetmeyeceğini düşünüyorum. Derbi maçın yıldızlarına baktığımızda tüm büyük oyunculara rağmen Mehmet Topal ve Yasin ön plana çıkabilir.

GÜVENÇ KURTAR: BERABERE BİTER

G.Saray, Benfica kadrosu ile bu derbiye çıkar. F.Bahçe, Ajax kadrosu ile maça çıkacaktır ama Ajax'a golü atan Fernandao ile Van Persie arasında yine kimle başlanacağı sıkıntısı çıkacaktır. Bu maç berabere biter diye düşünüyorum. Maçın yıldızları G.Saray'da Muslera, Chedjou, Sneijder, Selçuk; F.Bahçe'de ise Ba, Volkan ve Van Persie olur.

DR. GÜRKAN KUBİLAY: 1-1'E BAĞLARLAR

Savunma takımı olmaya başlayan F.Bahçe ile şu anda hücumu en etkili yapan takım G.Saray. Selçuk ve Bilal'li öne oynama becerisi yüksek ama savunma zaafı olan orta sahalarına, Josef ve Topal'lı öne gidemeyen ama rakibi de getirtmeyen orta saha cevabı... Pası çok ama hızlı yapabilenin , duran topu da etkili kullananın 3 puana merhaba deme şansı. Kaybedenin fiyakasının bozulacağı gerçeği. 1-1'e bağlarlar diyelim.

ÖMER ÜRÜNDÜL: YİNE DE F.BAHÇE!

İki takım da hafta içi oynadıkları mutlak kazanmak zorunda oldukları Avrupa Kupası maçlarını kazandılar.. Bu moralle derbiye çıkacaklar. G.Saray kadrosu oturmuş bir kadro. F.Bahçe de ise kadro istikrarı da yok, sistemi de oturmamış. Ama çok da önemli oyunculara sahip. Kendi sahasında oynayacağı için de önemli bir avantajı var. Bazı olumsuzluklarına rağmen yine de Fenerbahçe bir adım önde.

SİNAN VARDAR: İKİSİNİN DE ŞANSI EŞİT

Aslında derbi maçlarının sonucunu belirlemek çok zor. Galatasaray oynadığı futbol ile Fenerbahçe'nin bir basamak üstünde duruyor. Ancak Kadıköy'ün bozulmayan bir büğüsü var. F.Bahçe 16 yıldır burada G.Saray'a karşı hep üstün gelmiş. Bu durum G.Saraylı futbolcular üstünde nasıl bir baskı yapacak bu çok önemli. G.Saray bunu stres yapmazsa, F.Bahçe, Kadıköy avantajını iyi korursa şanslar eşit görünüyor.

HALDUN DOMAÇ: BERABERLİK MAÇI

Son Avrupa maçlarında iki takımın performansı da ligdekinden daha iyiydi. Özellikle F.Bahçe bu sezon fazla gösteremediği kompakt oyuna yakın bir görüntü sergiledi. Kadıköy'deki üstünlüğü de dikkate alındığında F.Bahçe bir adım önde. Ancak şunu da belirtelim ki Selçuk, Chedjou, Hakan Balta gibi oyuncuların yükselen performansı Kadıköy'den puan almasını sağlayabilir. Benim önceliğim ise beraberlik!

BİZE ULAŞIN