Tottenham'ı kurtaran Lucas Moura'nın hayat hikayesi...

Tottenham'ın deplasmanda Ajax'ı 3-2 yendiği maçta 3 gol atarak tarihe adını yazan ve takımını Şampiyonlar Ligi finaline taşıyan Lucas Moura'nın hayat hikayesi oldukça duygu yüklü... Brezilyalı yıldızın çocukluk yılları güçlükler içinde geçti. İşte Tottenham'ı Ajax karşısında ayakta tutan ve finale taşıyan sambacının hikayesi... (Sabah)

Tottenham'ın Ajax'ı 3-2 yenip Şampiyonlar Ligi'nde finale çıktığı maça, attığı 3 golle damga vuran Lucas Moura'nın hayat hikayesine bakınca karşımıza zorluklarla mücadele etmiş bir adam çıkıyor.

13 Ağustos 1992 tarihinde Sao Paulo'da doğan Lucas Moura, futbolcu olma hayaliyle 13 yaşından evden ayrıldı.

CA Juventus ve Corinthians'ta çok küçük yaşlarda eğitim alan Moura, 2005 yılında Sao Paulo'ya katıldığında hayallerini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşmıştı.

Yetiştiği mahalle suç ve uyuşturucu çetelerinin elinde olan Lucas Moura'nin birçok arkadaşı bu olaylar nedeniyle hayatını kaybetti ya da hapse girdi. Ancak Lucas Moura futbol sayesinde tüm bunlardan uzak durmayı başardı.

Küçük yaşlarda gündüz okula gidip, öğleden sonra futbol idmanları yapan Moura her gün bir otobüs, iki tren yolculuğu yaparak antrenman sahasına gidip geliyordu.

Bu yolculuklar nedeniyle güçsüz düşen, zayıflayan Moura için ailesi, o zamanki kulübü Corinthians'tan özel beslenme hocası ve kalacak yer istemişti. Ancak kulüp bunları reddedince babası Moura'yı aldı ve Sao Paulo'ya götürdü.

Sao Paulo bu yetenekli çocuğu altyapısına aldı ama bir süre sonra onlar da şehir merkezinden 35 kilometre uzaklıkta başka bir antrenman sahasına taşındı. Cotia diye bilinen bu bölge de suç ve uyuşturucu çetelerinin kontrolündeydi.

Evden ayrılarak Sao Paulo tesislerinde kalmaya başlayan Moura, sokağa neredeyse adımını atmıyordu. Üç yaşında bu yana futbolla yatıp futbolla kalkan Moura bu şeklinde yaşamaya devam etti ve sonunda hayallerine kavuştu.

18 yaşında Sao Paulo ile ilk maçına çıkan 27 yaşındaki futbolcu dün akşam da Ajax filelerine üç gol bırakıp, takımı Tottenham'ı Şampiyonlar Ligi finaline taşıyarak tarihe geçmeyi başardı...

LUCAS MOURA KİMDİR?
2010'da Sao Paulo formasıyla profesyonel olan Lucas Moura, 2013'ün Ocak ayında 40 milyon euro bonservis bedeliyle Paris Saint Germain'e transfer oldu ve Avrupa futboluna adım attı.

Burada geçirdiği 5 sezonda zaman zaman iyi performans gösterse de yıldızlar topluluğu PSG kadrosunda yeterince parlayamadı.

Moura 2018 Ocak ayında da 28,5 milyon euro bonservisle Tottenham'a transfer oldu.

BİZE ULAŞIN