Web Sürümüne Geç

  Yeşil sahadan beyazperdeye

  Bazı futbolcular hünerlerini sadece yeşil sahada göstermedi. Kimi beyaz perdede veya televizyon ekranında boy gösterip gönülleri bir kez daha fethederken kimisi de eleştiri oklarının hedefi oldu.

  Bu futbolculardan en tanıdık isimlerin başında 1995-96 yıllarında Galatasaray'ı çalıştıran Graeme Souness geliyor. 1980'lerin başlarında İngiltere'de yayınlanan "The Boys From Blackstuff's Yosser Hughes" adlı TV dizisinde ekranda beliren Souness, dizinin o sahnesinde Liverpool'dan takım arkadaşı Sammy Lee'nin boş bakışlarının aksine bir futbolcudan beklenmeyecek bir performans sergiliyordu.

  Türk sinemasına yeşil sahalardan ilk adım atan isim, Memduh Ün'dü. Beşiktaş'ın 1940-41 sezonu şampiyonluğunda emeği geçen Ün, sinema tutkusu nedeniyle yedinci sanatı seçmiş, sonrasında da bir daha bırakamamıştı.
  Pek çok futbolseverin bildiği, yeşil sahalardan sinemaya adım atan diğer bir isim de Yılmaz Vural. 1985 yapımı Gurbetçi Şaban filminde Kemal Sunal'ın canlandırdığı Şaban karakterinin adres sorduğu üç kişiden biri olarak karşımıza çıkan Vural'ın bu ilginç tecrübesi birkaç sene öncesine kadar çok az kişinin dikkatini çekmişti.
  Yeşilçam'da boy gösteren diğer bir isim de Galatasaray, Salernita ve Palermo gibi takımlarda oynayan Bülent Eken. 1949 yılında çekilen "Ölünceye Kadar Seninim" adlı filmde rol alan Eken sonrası için bir kapıyı aralamış oldu.
  1960'lı yıllarda Beşiktaş ve Galatasaray'da forma giyen "Panter Varol" olarak övülen, "Şikeci Varol" olarak da yerilen Varol Ürkmez, "Kavgasız Yaşayalım" ve "Şekerli misin Vay Vay" filmlerinde oynadı.
  Listenin belki de Türk futbolu açısından en tanıdık ve renkli ismi Galatasaray'ın efsane oyuncusu Metin Oktay.
  1965 yapımı "Taçsız Kral" filminde yeşil sahalarda bu lakabın takıldığı Metin Oktay rol alıyordu.
  Ayrıca, filmde eski bir Galatasaray'lı futbolcu Gündüz Kılıç da oynamıştı.
  Ajda Pekkan, Gönül Yazar ve Erol Taş gibi büyük isimlerin yer aldığı filmin diğer bir dikkat çeken noktası ise Fenerbahçe efsanesi Lefter Küçükandonyadis'in de filmde rol almasıydı.
  Beşiktaş'lı Birol Peker ve Şenol Birol o zamanın ünlü tezahüratından adını alan 1965 yapımı "Şenol, Birol Gool" adlı sinema filminde Fatma Girik'le aynı sahneleri paylaşmışlardı.
  BİZE ULAŞIN