Web Sürümüne Geç

Galatasaray taraftarı Taksim'de!

Galatasaraylı taraftarlar, Taksim Meydanı'na geldiklerinde bir süre oturup protestolarını sürdürdü. Bu sırada UltrAslan Genel Koordinatörü Oğuz Altay, basın açıklamasını okudu.
Altay, bazı nedenlerden dolayı yürüyüşlerini yasallaştıramadıklarını ifade ederek, Spor Toto Süper Final Şampiyonluk Grubu'nda 6 Mayıs Pazar günü Beşiktaş ile yapacakları maç öncesinde gerekli izinleri alarak tekrar bir yürüyüş düzenleyeceklerini dile getirdi.
Oğuz Altay, Galatasaray'ın şike ve teşvik iddialarına yönelik soruşturmanın içine çekildiğini iddia ederek, ''Biz Galatasaray'ın bu sürecin içinde olmadığını bildiğimiz için ortamı daha da gerginleştirmek istemedik. Ama Galatasaray sahipsiz değil. Bunun bilinmesini istiyoruz. Türkiye Futbol Federasyonu'nu yöneten başkan daha önceki spor hayatında başarısız olduktan sonra gözünü Türkiye Futbol Federasyonu'na çevirdi. Yeni hedefi bu. Ancak bilinmesini istiyoruz ki sonuna kadar takipçisi olacağız'' dedi.
Federasyonun aldığı kararın hem hukuk, hem ahlak yönünden skandal niteliğinde olduğunu savunan Altay, şunları kaydetti:
''Bu, TFF'nin acziyetinin ve Türk futbolunu yönetme konusundaki yetersizliğinin kanıtıdır. TFF yaptığı icraatlarla adeta ülkemiz sınırları içinde şikeyi serbest bırakmıştır. Bu karara imza atanlar yalnızca UEFA ve FIFA nezdinde değil, kamu vicdanında da hak ettikleri cezayı görmeye mahkumdurlar. Türkiye Futbol Federasyonu bağlı bulunduğu uluslararası kurumlara ve kurullara baş kaldıran bir anlayışla hem futbolumuzun geleceğini, hem de ülkemizin itibarını riske atmıştır. Yıldırım Demirören'in kararlarına dayanak gösterdiği ve şikenin sahaya yansımadığı şeklinde görüş bildirdiğini ifade ettiği Etik Kurulu raporunu derhal kamuoyuna açıklama zorunluluğu vardır.
Ne Galatasaray'ı bu kirli oyunun içine çekmeye çalışan TFF, ne de sergilenen garabeti alenen ya da kapalı kapılar arkasında destekleyen çevreler, Galatasaray'ı taca atacak güce ve çapa sahip değildir. Galatasaray taraftarı buna müsaade etmez ve geçmişte olduğu gibi bu oyunu bozmasını da bilir. Türkiye Futbol Federasyonu'nun gelinen noktada Türk futboluna verebileceği en büyük hizmet acilen kamuoyundan özür dileyerek istifa etmesidir.''
Oğuz Altay, ortaya çıkan sonucun sorumlularından birinin de yayıncı kuruluş olduğunu iddia ederek, Galatasaray taraftarlarının aboneliklerini iptal edilmesine yönelik kampanyanın süreceğini söyledi.
Altay, yürüyüşlerinin eş zamanlı 23 ilde ve 13 ülkede yapıldığını ifade ederek, Türkiye Futbol Federasyonu'na ve UEFA'nın İsviçre'deki merkezine protesto amaçlı siyah çelenk bırakıldığını dile getirdi.
Bu arada, Galatasaraylı taraftarların yürüyüşüne Trabzonsporlu bazı taraftarların katılması da dikkati çekti.
Sarı-kırmızılı taraftarlar, Taksim Meydanı'nda bir süre daha slogan atarken, daha sonra buradan ayrıldılar.
BİZE ULAŞIN