Hıncal Uluç

Usta kalem Hıncal Uluç, geçtiğimiz hafta spor dünyasına damgasını vuran olayları değerlendirdi.

"Aziz Yıldırım herkese baskı uyguluyor. İnanılır gibi değil!. Aynı suçu bir sezon içinde iki defa işlemek artırma sebebiyken, Tahkim aynı suçu işleyen Aziz Yıldırım'ın cezasını indirdi. Birincinin de altına indirdi. Böyle bir şey olabilir mi? Bu nasıl bir hukuk? Tahkim Kurulu'ndakilerin hepsi hukukçu...

Ben bir spor sayfasını yönetiyor olsam; ben onların birer birer fotoğraflarını basardım yan yana... 'İşte hukukçular bunlar' der, altına da iki tane kuralı yazardım. 'Suç ve tekrarında ne olur?' İnanılır gibi değil. Federasyon, Aziz Yıldırım ne derse 'Eyvallah' diyor. Çünkü biliyorlar ki Aziz Yıldırım olmazsa seçimi kazanamazlar. Basketbol Federasyonu da öyle... Dikkat edin, basketbolda bütün hakem hataları Fenerbahçe lehine oluyor"

Ligde son haftalara girilirken, Trabzon'un puan kaybetmesiyle zirve yeniden el değiştirdi. Buca'nın 3-1 öne geçmesine karşılık Fenerbahçe galibiyete ulaşmasını bildi ve liderliğe oturdu. Maçla ve yeni liderin değişmesiyle ilgili neler söyleyeceksiniz?

Maçın dönüm noktası penaltı... Dünyanın her yerinde çok tartışılacak bir pozisyon. İki sebepten; 1- Penaltı, penaltı mı? 2- Yeri çizginin içi mi, dışı mı? Topun elle temas ettiği noktada içerde mi, dışarıda mı?

Bu konuda ne orta hakemin, ne yan hakemin durduğu yerden bu kadar net karar vermesi aslında mümkün değil. Fakat pozisyon olur olmaz, yan hakem; bayrağı ile de işaret etmekle yetinmiyor, doğrudan aut çizgisinin arkasına, penaltı atışında duracağı yere koşuyor. Yan hakem orta hakemi uyarmıyor, yan hakem penaltıyı veriyor.

Bir hafta evvel hatırlayın, böyle bir penaltı pozisyonunda, Hüseyin Göçek, Niang'a sarı kart çıkartmıştı. Yan hakem daha sonra açıkladı ki; "Ben orta hakeme hocam sarı kart çıkartma, pozisyon penaltı" dedim, herkes duydu, bir tek orta hakem duymadı" dedi.

Merkez Hakem Komitesi Başkanı da açıklama yaptı; efendim 'Parazit yapmış da ondan orta hakem duyamamış' diye... Bu defa yan hakem işi parazite bırakmadı. Pozisyonu görür görmez, normalde bayrakla penaltı işareti yapar. Ya da şifre ile...

 İki hakem arasındaki şifre neyse... Çünkü yan hakem verir de orta hakem penaltıyı vermezse, yer yerinden oynar. Onun için aralarındaki şifre ne ise yan hakem ona göre işaret verir. Hayır. Yan hakem gitti, 'Ben penaltıyı verdim' dedi.


Şimdi bütün bunları sebebi ne? Aralık ayından, yani ligin devre arasından beri Fenerbahçe camiasının kopardığı kıyametler ve yarattığı mahalle baskısı...

Aziz Yıldırım arkadan Aykut Kocaman; 'Trabzon'a penaltı veriliyor, bize verilmiyor' kıyametleri kopuyor... Bunların sonunda, ikinci yarının başından beri, Trabzon'a çalınan penaltı yok. Fenerbahçe 4. penaltısı çalınmış bu hafta...

Toplamda da 7. penaltı. Şu an ligde en çok penaltı çalınan takım konumunda...

BİZE ULAŞIN