Web Sürümüne Geç

  İşte Drogba'nın muhteşem kariyeri

  Galatasaray'ın yeni transferi Didier Drogba, Türkiye'ye son yıllarda gelen en kariyerli golcü oyuncular arasında yerini aldı.
  11 Mart 1978 günü Fildişi Sahili'nin en büyük şehri ve eski başkenti Abidjan'da dünyaya gelen Didier Yves Drogba Tébily, beş yaşındayken ailesi tarafından eski bir futbolcu olan Fransa'daki amcasının yanına gönderildi ancak üç yıl sonra aile özlemi yolunu tekrar ülkesine çevirdi.
  Anne ve babasının işlerini kaybetmesinin ardından bir kez daha amcasının yanına gitmek zorunda kalan Didier, daha sonra ailesinin de göç etmesiyle onlarla birlikte yaşamaya başladı.
  Ülkesindeyken her gün otoparkta oynadığı futbolu yerel genç takımlar ile yeşil sahaya taşıyarak farklı bir boyuta geçen genç oyuncu, Levallois Kulübü'nde kariyerine başladı. Genç Takım'daki golleriyle dikkat çekse de, A Takım teknik direktörünün gözüne girmeyi başaramadı. Buna karşın, üniversitede muhasebe okumak için şehir değiştirdiği 1997 yılında Fransa Ligue 2 takımlarından Le Mans'a transfer oldu ve bir anlamda sınıf atladı.
  Sakinlikten uzak aile yaşantısı nedeniyle düzenli antrenman yapmakta sıkıntı çeken ve sıkça da sakatlanan Drogba'nın bu tempoya tam anlamıyla alışması, dönemin teknik direktörü Marc Westerloppe'a göre tam dört yıl sürdü.
  1999 yılında ilk profesyonel kontratını imzalayan Drogba, Malili eşi Alla'nın ilk çocuğunu doğurmasıyla birlikte yeni sorumlulukların getirdiği yeni hedeflere sahip oldu. Nitekim daha sonra “Isaac'in doğumu hayatımın dönüm noktası oldu beni güçlendirdi" diyecekti.
  Bu doğrultuda 1999-2000 futbol sezonunda ikinci ligde 30 maça çıkıp 7 gol atsa da, bir sonraki sezon yaşadığı sakatlık nedeniyle formasını Gabonlu oyuncu Daniel Cousin'e kaptırdı ve 11 maçta kaldı. Bu 11 maçta da kanatlarda forma giydiği için gol atamayan fakat buna rağmen geri dönüş yapmayı başararak 2001-02 sezonunun ilk yarısında 22 maçta 6 gol atan Fildişili oyuncu, devre arasında bir barajı daha aşarak 1998 yılında antrenmanlara çıktığı Ligue 1 temsilcisi Guingamp'a transfer oldu.
  Profesyonel futbola geç adım atan Drogba, böylece 23 yaşında ilk kez kendini üst seviyede gösterme fırsatına sahip olacaktı.
  Fabrice Fiorèse'i Paris Saint Germain'e kiralayan, Stéphane Guivarc'h'ın da sakatlanarak futbolu bırakmasıyla hücum gücünü iyiden iyiye yitiren Guingamp'a ünlü Fransız teknik adam Guy Lacombe'un ısrarlı tavrıyla transfer olan Drogba iyi başladığı serüvenin devamını aynı ölçüde getiremedi ve devreyi 11 maçta 3 golle tamamladı.
  İkinci sezon ise rüya gibi yaşanacak, Drogba bundan sonraki adımlarını hızlı atarak oyuna katılmakta geç kalmasının yarattığı mesafeyi kapatacaktı.
  BİZE ULAŞIN