İşte IFAB'ın Galatasaray - Beşiktaş derbisindeki taç kararı!

Galaatsaray ile Beşiktaş arasında oynanan maçta sarı kırmızılıların attığı golden önceki taç kararı çok tartışılmıştı. İşte IFAB'ın konuyla ilgili kararı...

Spor Toto Süper Lig'in 31. haftasında Galaatsaray ile Beşiktaş karşı karşıya geldi.

Türk Telekom Stadı'nda oynanan derbide sarı kırmızılıların attığı ilk gol öncesi taç atışıyla ilgili hakem Bülent Yıldırım'ın kararı ve ardından gelen gol tartışmaları da alevlendirdi.

Beşiktaş cephesi taç atışının hatalı olduğunu ve bu pozisyon için VAR'ın devreye girmemesine tepki gösterdi.

Peki IFAB'ın VAR protokolünde bu konuyla ilgili talimat nasıl?

Süper Lig'in 31. haftasında oynanan Galatasaray - Beşiktaş derbisinde Henry Onyekuru'nun 44. dakikada attığı gol öncesinde verilen taç kararı tartışmaları da beraberinde getirdi.

Bülent Yıldırım, topun Caner Erkin'e çarparak dışarı çıktığını ve taç atışının Galatasaray'ın olduğuna karar verdi.

Ardından gelişen atakta ise sarı kırmızılılar golü buldu. Bu gol sonrası VAR'ın taç kararında neden devreye girmediği tartışıldı.

IFAB NE DİYOR?

IFAB'ın VAR protokolünde taç, korner gibi pozisyonlarda VAR'ın devreye girmeyeceği belirtilmişti.

Futbol Arena'nın haberinde, MHK'nin eski başkanı Yusuf Namoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "VAR, taca karışmaz. Taç atışının doğru veya yanlış verildiğini VAR belirlemez" demişti.

MHK'nin eski başkanlarından Bülent Yavuz da konuyla ilgili, "VAR protokülüne göre VAR, hakemlerin taç, korner gibi pozisyonlarda varsa yanlışlarında karışmıyor." yorumunu yaptı.

FIFA Eski Kadın Hakemlerinden Seçim Demirel de pozisyonla ilgili yaptığı paylaşımda, "Top Caner Erkin'den çıkıyor taç doğru. Eğer hatalı olsaydı bile oyun yeniden başladığı için VAR müdahalesi yapılamazdı" dedi.

BİZE ULAŞIN