Spor yazarları Galatasaray - Trabzonspor maçını yazdı

Spor Toto Süper Lig'in 21. haftasında oynanan ve Galatasaray'ın 3-1'lik üstünlüğüyle biten Trabzonspor maçına verdiği kararlarla hakem Ümit Öztürk damga vurdu. Spor yazarları haftanın maçını köşelerinde yorumladı.

Mustafa Çulcu: Çifte standart
"Onyekuru'nun pozisyonu penaltı değil. Diagne 2. sarıdan, Nagatomo küfürden kırmızı görmeliydi. Ekuban'a yapılan penaltıydı. Hakemlerin yetenekleri köreldi."

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu'nun göreve geldiğinden bu yana belirlediği 12-13 kişiyle Avrupa'nın 6. büyük ligini götürme inadı yorgun, bitkin, eleştirilerden yıpranmış bir hakem grubu oluşturdu.
Sezon başından bu yana hakem eğitimlerini layıkıyla yapmak, hakemleri lige hazırlamak yerine VAR sistemine odaklanması hakemlerin saha performanslarını düşürdü. Öyle ki "yetenekli, iyi kumaş" dediğimiz, umutla baktığımız hakemlerin bile yetenekleri köreldi.

Maçlar biraz zorlaşınca, biraz çekişme artınca hedefe giden takım sayıları çoğalınca, hakemlerle ilgili sıkıntılar ortaya çıktı. Son dönemlerde umutlandığımız hakem Ümit Öztürk ilk defa Galatasaray- Trabzonspor maçı yönetti. Maçın başlarında basit temaslara devam diyerek oyunu oynatma çabası olumlu gözüktü.
Hakem Ümit Öztürk'ün ilk defa yönettiği Galatasaray-Trabzonspor maçında vermiş olduğu kararlar uzun süre tartışılacak karar oldu.
Olmadı Ümit Öztürk.

7. DAKİKA: Galatasaray lehine verdiği faul doğru. Sonrasında Diagne'nin elle oynamaya çalışıp, aldatmasına çıkardığı sarı kart da doğruydu.

18. DAKİKA: Galatasaray lehine verdiği penaltıda kaleci Arda kayarak ayakları yerde topa doğru gitti. Onyekuru topu çeldi.
Kaleci Arda'nın Onyekuru'nun ayak ucuyla bir teması gözüküyor.

Ama Onyekuru adımını atıyor, yere basıyor sonra dizlerini kırarak kendini bırakıyor. Belki fotoğraf olarak penaltı gibi gidebilir. Ama pozisyon incelendiğinde penaltı olmadığını görüyoruz. VAR'ın bu pozisyona inceleme tavsiye etmesi gerekirdi. Kaleci Arda'ya gereksiz bir sarı kart çıkardı.

37. DAKİKA: Trabzonspor ceza alanı içinde Diagne-Hosseini mücadelesinde devam kararı doğruydu.

43. DAKİKA: Abdülkadir- Nagatomo mücadelesinde hakemin vermiş olduğu faulden sonra Nagatomo hakeme doğru aleni bir şekilde "F..k off" dedi. İki kez aleni şekilde tekrarladı. Bu söylemi yaparken hakem ile Nagatomo arasında kimse yok. Hakemin önü açık ve Nagatomo'ya oldukça yakın mesafede. İhraç etmesi gerekirken hakem kart dahi çıkarmadı.

45+1. DAKİKA: Her ne kadar Galatasarya defansı üçlü set olarak geride duruyor olsa da Rodallega şut mesafesine girmiş bir pozisyonda topla giderken arkadan gelen Diagne, Rodallega'yı düşürüyor. Sarısı olan Diagne'nin ikinci sarıdan ihraç olması gerekirdi.
Hakem sadece faul verdi.

54. DAKİKA: Ekuban, Marcao mücadelesi Galatasaray ceza alanı içerisinde. Marcao, Ekuban'ın ayağına önce havada vuruyor sonra basıyor. Marcao sarı, pozisyon penaltı olmalıydı. VAR inceleme tavsiye etti. Hakem Öztürk, VAR'dan tekrar izledi. Ama penaltıyı ve kartı vermedi.
Nasıl ki bunda VAR'a gidip inceliyorlarsa Galatasaray lehine verilen penaltıda da bu incelemeyi yapmaları gerekirdi. Çifte standart uyguladılar.

Ahmet Çakar: Katliam

Trabzonspor katledildi.
Merkez Hakem Komitesi, Türk hakemliğini yönetmek yerine maalesef bazı tetikçi hakemler yerleştirip onları göreve atayarak soykırım yaptırıyor.
Geçen hafta Erzurumspor'u Özgür Yankaya ile boğdular. Dün gece de Galatasaray'ın 12. oyuncusu Ümit Öztürk tarafından Trabzonspor katledildi.
Peki Ümit Öztürk kim? Geçen yıl Alanya'da net penaltıyı vermeyip Galatasaray'a şampiyonluğu hediye eden hakemdi. Dün gece de maçı ilk yarıda yüzde 100 yanlış kararlarla bitirdi.

İlk penaltıda ofsayt var mı, yok mu tartışılır. Bilgisayar 'ofsayt yok' dedi, inandık ama penaltı yanlış karar.
Onyekuru kaleci Arda'nın uzanmış ayağına kendine takıyor.
Ardından Trabzonspor Rodallega ile mükemmel bir gol buluyor ve umutlanıyor ki bu sefer sahneye üzülerek söylüyorum, tetikçi Ümit Öztürk çıkıyor.
Nagatomo'nun aleyhine çaldığı bir faulden sonra yüzüne karşı defalarca 'f..k off diyen Nagatomo, oyundan atılmıyor.

Oysa ki daha 48 saat önce Soldado aynı laf yüzünden Kayseri'de oyundan atılmıştı.
Öztürk'e bu da yetmiyor. Sarı kartlı Diagne'ye ilk yarının son dakikasında dünyanın her futbol kültüründe net sarı kart içeren bu arkadan müdahalede sarı kart vermiyor.
Verse Diagne oyundan atılacak çünkü. Yazıklar olsun! Köy maçlarını yöneten hakemler bile bu iki kırmızı kartı es geçmez.

Yok eğer, "f..k off' bir hakaret değilse sarı da mı yok? Peki Saldoda Kayseri'de niye atıldı o halde? Yine ikinci yarı Galatasaray defans oyuncusu ceza alanında Ekuban'ın ayağına basıyor. VAR odası 'seyret' diyor, hakem buna da penaltıyı vermiyor.

BİZE ULAŞIN