Süper Lig'de tarihi olay... Şampiyonluk için play-off!

Büyük sürpriz... Spor Toto Süper Lig şampiyonluğu için play-off! Çok zayıf ihtimaller olsa da, hâlâ Galatasaray-Başakşehir ve Beşiktaş-Başakşehir arasında şampiyonu (veya lig ikincisini) belirlemek için bir ekstra play-off maçına ihtiyaç duyulma durumu var. Nasıl mı? İşte o çarpıcı ayrıntı:

Spor Toto Süper Lig'de şampiyonluk statülerine bakılacak olursa...

İki takımı sıralamak için önce puana, sonra ikili averaja, sonra genel averaja, sonra atılan gol sayısına, en son olarak da hükmen mağlubiyet sayısına bakılıyor.

Ancak Süper Lig'de sistem birçok ülkenin sisteminden farklı... İkili averajda gol eşitliği olduğunda, deplasman golü sayısına bakılmıyor.

Özetle iki takım arasındaki müsabakalar dahilinde sonuçlar 1-0 rövanşında 4-5 bitince gol sayıları eşit kabul ediliyor.

Bu yüzden Süper Lig'de birçok takımın sıralaması için play-off'a ihtiyaç duyulabilir...

Örnek olarak; Beşiktaş'la Başakşehir arasındaki maçlar 1-0 ve 1-2 bittiği için bu iki kulüp ikili averajda dengeliler.

Galatasaray-Başakşehir ve Trabzonspor-Beşiktaş maçları da herhangi bir sonuçla berabere biterse bu kulüpler ikili averajda dengede olacaklar.

Geçtiğimiz hafta Galatasaray, Beşiktaş'ı 2-0 değil 1-0 yense onlar da eşit olacaklardı. Çok çok zayıf ihtimaller olsa da, hâlâ Galatasaray-Başakşehir ve Beşiktaş-Başakşehir arasında şampiyonu (veya lig ikincisini) belirlemek için bir ekstra play-off maçına ihtiyaç duyulma durumu var.

Beşiktaş'la Trabzonspor'un sıralaması için play-off'a ihtiyaç duyulması durumu daha olası.

Kalan haftalarda Beşiktaş, Trabzonspor'la berabere kalır, Kasımpaşa'yı 1-0 yener, Alanya'ya 1-0 yenilirse; Trabzon'sa kalan 2 maçını 5-0 ve 5-1'lik skorlarla kazanırsa mucize gerçekleşiyor.

İki ekibin puanı, gol averajı, ikili averajı ve attıkları gol sayısı eşitleniyor. Hürriyet'te yer alan habere göre; Bu durumda (muhtemelen lig üçüncüsünü) iki ekip arasında oynanacak bir ekstra play-off maçı belirler.

BİZE ULAŞIN