Web Sürümüne Geç

Terim'in parlattığı yıldızlar

Fatih Terim'in Galatasaray'da parlattığı futbolcular

Galatasaray'da Fatih Terim'in göreve gelişiyle beraber, futbolcuların performansında da artış yaşandı

Bugüne kadar çalıştırdığı futbolculara yaptığı olumlu katkıyla bilinen Terim, Sinan Gümüş ve Ryan Donk'u yeniden takıma adapte etti.

Biz de Fatih Terim'in bugüne kadar Galatasaray'da yıldızını parlattığı futbolcuları inceledik. İşte o isimler;

Bakırköyspor'dan Galatasaray'a transfer olduğunda henüz 20 yaşındaydı. Galatasaray'da dört sezon forma giyen Fatih Akyel, Fatih Terim döneminde attığı goller ve yaptığı asistlerle hatırlanıyor.

1996'da İstanbulspor'dan Galatasaray'a transfer olan Ümit Davala, Fatih Terim'in en güvendiği isimlerden biriydi. Fatih Terim, yıllar boyunca üst seviye bir performans sergileyen Ümit'i Milan'a da götürdü. Davala, daha sonra Werder Bremen'le Bundesliga şampiyonu da oldu. Ümit Davala, antrenörlük kariyerinde de Terim'in vazgeçilmezi.

Taraftarlar tarafından Galatasaray'ın son yıllardaki en büyük transfer hatalarından biri olarak gösterilen Donk, Tudor döneminde şans bulamıyordu. Takımdan gönderileceği konuşulurken Fatih Terim göreve geldi ve deneyimli teknik adam, Hollandalı oyuncuyu adeta küllerinden doğurdu. Donk, son zamanlarda en çok seviye atlayan isimlerden biri.

1994-95 sezonunda Gençlerbirliği'nden Galatasaray'a transfer olan Ergün, Fatih Terim'in göreve gelmesiyle takımın vazgeçilmezlerinden biri oldu ve 2000'deki büyük zaferdeki önemli isimlerdendi.

Galatasaray altyapısında yetişen Emre Çolak, A Takım'daki ilk yıllarında forma şansı bulmakta zorlanıyordu. Ancak Emre, Terim'in gelişiyle daha çok forma giydi ve performansını sürekli yükseltti. Emre Çolak, etkili oyunuyla La Liga'ya transfer oldu.

Galatasaray'a geldiğinde eleştirilerin kurbanı oldu. Çünkü o bir golcüydü ama gol karnesi ve repertuarı çok geniş değildi. Ama o da Fatih Terim'in ellerinde başka bir hal aldı. Gerek kanatta gerekse forvetin arkasında görev yapan Elmander, dönemin en iyi futbolcularından biri oldu ve kariyerinin zirvesine çıktı.

2011-12 sezonunda Ujfalusi ile birlikte harika bir tandem oluşturan Semih Kaya, dönemin en popüler futbolcularından biriydi. Ancak önce Ujfalusi sonra da Terim gidince o da asla eskisi gibi olamadı.

Son iki sezonda Galatasaray'ın en çok eleştirilen futbolcularındandı. Sezon başında Benfica'ya gideceği konuşuldu ama takımda kaldı. Tudor ona şans vermedi fakat Fatih Terim'in gelişi, Sinan Gümüş'ü büyüledi ve Galatasaray yeni bir transfer yapmışcasına katkı almaya başladı.

BİZE ULAŞIN