Web Sürümüne Geç

  Trabzonspor - Galatasaray (Spor Toto Süper Lig 11. hafta mücadelesi)

  Spor Toto Süper Lig'in 11. haftasında sahasında Galatasaray'ı konuk eden ve karşılaşmadan 2-0 galip ayrılan Trabzonspor, liderliğe yükseldi.


  Bordo-mavililer, 75 ve 90 4. dakikalarda Umut'un attığı gollerle sahadan galibiyetle ayrılırken, puanını da 26'ya çıkardı ve Bursaspor'un önünde liderlik koltuğuna oturdu.

  AHMET ÇAKAR: Sabotaj! (SABAH)

  Koskoca maçta iki çok kritik pozisyon var. İlki Milli Takımımızın değişmez stoperi Servet'in yaptığı kabul edilemez hata. Diğeriyse Pino'nun çok rahat topa vuramaması. İşte bu iki kritik olay belki de Galatasaray'ı lig yarışının dışına attı. Önce Servet'ten başlayalım. Topu rahatlıkla alabilirdi, almadı ve Engin'e kaptırdı. Sonra Engin'i takip edebilirdi, etmedi. Ayaklarına atladı. Adama vursa penaltı olacak. Engin zıplayarak kurtuldu ve Umut'a golü attırdı.

  Geçen haftalarda Servet ve bazı arkadaşlarının Rijkaard'ı sabote ettikleri söylenmişti. Asıl sabotaj dün geceydi. Tabi ki bilerek ve isteyerek değil ama futbolun temel doğrularına ihanet edercesine takımına golü yedirdi. Gelelim Pino'ya. Takımı golü yedikten hemen sonra öyle bir gol kaçırdı ki buna da inanamıyoruz. En yakınındaki rakip 5 metre uzağında. Topu görerek alıyor ama ıskalıyor.
  Trabzon'a gelince... Çok koşuyorlar. Rakibe pres yapmayı, alan daraltmayı alışkanlık haline getirmişler. Bunda da çoğu zaman başarılı oluyorlar. Avni Aker'de Üç Büyükler'i çatır çatır yendiler. Bu da şampiyonluk yarışı için hem puan avantajı hem de moral demek.
  Halis Özkahya için maç potansiyel olarak zordu. Ama kim ne derse desin ben Halis Özkahya'yı beğendim. Birkaç hata yaptı ama zorluk derecesi yüksek böylesine bir maç için yönetiminden dolayı hakemi kutlamak lazım. Ama aynı şeyi yardımcısı için söyleyemeyeceğim. İkinci yarıda Galatasaray'ın çok önemli bir atağını manasız bir şekilde ofsayt diye kesti.

  METİN TEKİN: Misi orada olmaz (SABAH)

  Tatsız, tuzsuz, futbolsuz koskoca bir ilk yarı oynandı Avni Aker'de... Üretkenlikten uzak bu futbolu iyileştirmek adına kenardan hangi değişiklikler yapılabilir diye düşündüm. Trabzonspor kulübesinde Alanzinho ve Yattara, oyunu değiştirebilecek isimler olsa da ilk hamleler Galatasaray'dan geldi. Hagi, önce Barış'ı, sonra da Kewell'ı sahaya sürdü. Barış ile daha çok öne doğru oynayacağını sanıyorsa yanılıyordu; yanıldığı da ortaya çıktı.

  Kewell'ı kenarda gördüğümde Hagi'nin Elano'yu çıkarıp 4-2-3-1'e döneceğini düşündüm. Böylece Misimoviç'i hücum zenginliği yaratma adına daha etkin kullanabilir diye geçirdim aklımdan. Ama Hagi Misimoviç'i çıkarıp Kewell'ı o bölgeye aldı. Oyuncu değiştirdi ama oyun yapısı eskisi gibi kaldı. Misimoviç'in oynadığı yeri, hele bu kurguda anlayamıyorum. Herhalde "Nerede oynamak istemezsin?" diye sorsak ilk söyleyeceği yer "Sol kenar" olacaktır. Misimoviç'i orada kullanacaksınız, ikinci yarıya başlatmayın, hatta hiç oynatmayın.
  Dün gecenin galibi Trabzonspor'a gelince... Her zaman bahsettiğimiz isim olarak hücum zenginliği sahaya performans olarak özellikle ilk yarıda pek yansımadı. Ama iki takımı kıyasladığımızda Trabzonspor çok daha yakındı galibiyete. Hem kadrosu hem de oyun anlayışıyla. Kulübeden oyunu değiştirecek bir tek Yattara'yı kullandı Şenol Hoca. Büyük fark yaratmasa da, bir hareket getirdi Yattara...
  Engin'in inatçılığı ve Servet'in büyük hatasıyla ilk golü bulduktan sonra Jaja-Ceyhun değişikliği orta sahayı tutmak içindi. Uzatmalarda yine Engin'in getirdiği topta Umut ile ikinci golü bularak istedikleri üç puanı ve özledikleri liderliği aldılar.

  EBRU KILIÇOĞLU: Bir as üç papaz (SABAH)

  Eşitlik... İlk düdükten itibaren maç bu izlenimi veriyor. Bir kere hocaların niyeti eşit: "Önce tedbir, sonra gol" demişler. İki taraf da oyunu kendi tarafından ileri presliyor ilk 15'te. Orta saha oyuncuları defansa da destek vermeyi hedefledikleri için bu ikili itişme ortada sıkışan bir oyuna dönüşüyor. Her iki takım da birbirinin forvetine karşı temkinli davranmış, önlem almış. Bu da oyundaki 'tehlikeli pozisyon' sayısını baltalıyor... Pozisyonlar var.

  BİZE ULAŞIN