Tugay Kerimoğlu'nun hikayesi

Trabzonspor’un altyapısından yetişen Tugay Kerimoğlu , futbolculuk kariyerinin ilk yıllarında yıldız ve genç seviyelerdeki tüm milli takımlarda forma giydi.

Hazırlayan: Gökhan ŞAHİNBAŞ

GALERİ DEVAM EDİYOR

1987 yılında Galatasaray'a gelen Tugay, 1989-1990 sezonundan Mustafa Denizli’nin Galatasaray'da teknik direktörlük yaptığı dönemde A takıma çıktı. Tugay ilk yılında yalnızca 1 maçta forma giydi.

Tugay’ın A takıma yükseldiği dönemlerde Türkiye’de Beşiktaş'la Metin-Ali-Feyyaz fırtınası esiyordu. Bu yıllarda Tugay Kerimoğlu Türkiye ligine ve profesyonelliğe alışmaya çalışıyordu. Genç olmasına rağmen Sigi Held’in Galatasaray’ında 12 maçta forma giyerek kendisini gösterme fırsatı buldu.

Mustafa Denizli'nin Galatasaray'a geri döndüğü 1991 senesinde artık ilk 11'lerde sahaya çıkmaya başlamıştı. Tugay o sezonda tam 26 maça çıktı ve 3 gol kaydetti.

Tugay'ın A takımda yer aldığı ilk 3 sezonda ligde Beşiktaş şampiyon oldu. Galatasaray'ın başına o dönemde Karl-Heinz Feldkamp getirildi ve Galatasaray için önemli bir dönem başladı. 21 yaşındaki Tugay ise takım kaptanlığına getirilerek büyük bir sorumluluk aldı.

Hazırlayan: Gökhan ŞAHİNBAŞ

Galatasaray 1992-1993 sezonunu 66 puanla tamamladı. Beşiktaş da 66 puan toplamıştı, ancak Galatasaray'ın averajı daha iyiydi ve o yıl mutlu sona ulaştı. O dönem takımda Tanju, Götz, Hayrettin, Stumpf gibi efsane isimler bulunuyordu. Tugay genç yaşına rağmen o takımda 25 maçta forma giydi. Defansa yönelik bir oyuncu olmasına rağmen 6 da gol kaydetti.

Tugay'ın bu başarısı ona milli takım yolunu da açtı...

Galatasaray bir sonraki sezon bu defa Fenerbahçe'yle şampiyonluk yarışına girdi. O dönemde kulübün teknik direktörlüğünü yine bir Alman çalıştırıcı Rainer Hollman yürütüyordu. Galatasaray, zorlu geçen şampiyonluk yarışında bu kez Fenerbahçe’yi 1 puanla geçerek ipi göğüsledi. Ard arda 2. şampiyonluğuna ulaşan Tugaylı Galatasaray'da işler yolunda gidiyordu. Tugay o sezonda da iyi bir istatistik yakaladı ve 25 maçta 12 gol kaydetti.

1994-1995 sezonunda ise bu kez Daumlu Beşiktaş ilk sırayı alıyordu... Tugay o sezon ise 23 maçta forma giydiği Galatasaray’da 1 gol kaydetti.

Ertesi sezon ise bu kez Fenerbahçe şampiyon oldu. Souness yönetimindeki Galatasaray pek de iyi bir sezon geçiremedi. Tugay o sezon 30 maçta forma giyerken 3 gol atma başarısını gösterdi. Tugay o yıllarda Souness'le iyi anlaşarak belki de kendisine Avrupa yolunu açacak ilk adımı atıyordu...

Hazırlayan: Gökhan ŞAHİNBAŞ

Tugay Kerimoğlu, 1996 yılında düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda 3 maç sonunda "0" çeken Türkiye kadrosunda yer aldı. Bu turnuvadan sonra Milli takım başında bulunan Fatih Terim, Galatasaray'a geliyordu.

Terim yönetiminde altın bir çağa giriş yapan Galatasaray, Terimli ilk yılında şampiyonluğa ulaştı. Şampiyon kadroda ön liberoda görev yapan Tugay, forma giydiği 33 maçta 4 gol kaydetti. Tugay o yılın sonunda şampiyonluk kupasını kaldırıyordu...

DİĞER
SON DAKİKA