Web Sürümüne Geç

Usta kalemler G.Saray'ı yazdı

Erman Toroğlu: Kiralık Tudor, ev sahibi Terim

Galatasaray maçı ilk yarıda bitirdi. Sarı-kırmızılılarda yavaş yavaş 'Nasıl gol yenmez, nasıl defans yapılır' anlayışı oturmaya başlamış. Sezon başında tek yanlı oynuyorlar, "Gol atalım, geriye otobüsle veya dolmuşlar dönelim" diyorlardı. Şimdi pozisyon bittiği an hep beraber ailece geri geliyorlar. Galatasaray'ın en büyük avantajı bu. İdeal mi? Henüz değil. Zaman zaman 4-5 kişi ile baskı yapıp rakip oyuna çıkmadan topu kapıp, fazla enerji kaybetmeden tekrar hücuma dönmek istiyorlar. Yapıyorlar ama o da ideal değil. Bu işler zaman ister…

Ama Fatih Terim birbiriyle uyumlu olan oyuncuları oynatmaya gayret ediyor. Yaptığı en doğru işlerden biri bu. Çünkü futbolda duygu denen bir olay vardır. Arkadaşını nereye gittiğini veya nereye gideceğini hissedersin. O seni bilir, sen de onu… Ona göre hareket edersin. Bu ikililer her takımda her zaman yakalanmaz. Tudor yakaladığı bu ikilileri saçma sapan işlerle bozmuştu. Şimdi Fatih Terim, tekrar yakalamaya çalışıyor. Neden? Çünkü Tudor, Galatasaray'ın kiralık teknik direktörüydü. Fatih Terim ise ev sahibi teknik direktör! Aradaki fark bu!
"İlk 45 dakikada Galatasaray'ın kalesinde kim oynuyordu?" desem, çok zor cevap verirsiniz.
Neden? Çünkü iyi pres yaptılar, rakibin oyun alanlarını iyi kapattılar. İkinci yarı 3-0'ın rahatlığıyla bu sefer Antalya, G.Saray'ın kalesine gelmeye başladı.
Şimdi burada bir olay var...

Fatih hoca çok mecbur kalmazsa oyuncu değişikliği için 70'inci dakikayı bekliyor. Bu bir alışkanlık mı, uğur mu veya başka bir şey mi, onu bilemem.
Ama dün bu işe takımın temposunu artırmak için 50'nci dakikada başlayabilirdi. Yapmadı.
Şu da bir gerçek; Antalyaspor eski Antalyaspor değil. Oyuncu kalitesi iyi değil, direnemiyorlar.
Bir de Galatasaray'ın aldığı Japon oyuncu var.
Nagatomo… Hani bir cümle var ya; Çin işi, Japon işi bunu yapan bir kişi… Bu da bu Japon'un faydalı olacağını gösteriyor.
Hakem için bir şey söylenebilir;
Galatasaray'ın lehine bir penaltı var gibi. Eğer önüne birisi geldiyse kendi göremedi. Ama olay yardımcının tam karşısında oldu. O uyarmalıydı!

Belhanda zayıf!
Belhanda'nın uzatmalarda çift sarıdan gördüğü kırmızı kart şunu gösteriyor; Belhanda fizik olarak hazır değil. Fizik olarak hazır olmadığınız zaman böyle saçma sapan işlere karışıp oyundan atılırsın.
Bu kadar basit! Çünkü adalene hükmedemezsin. Halbuki adalen güçlü olursa, beynin daha farklı çalışır.
Bakınız! Sadece Gomis' izleyin yeter. Fizik olarak daha iyi olan Gomis, Belhanda'nın ikinci sarı kartı göreceğini hissetti ve ısrarla onu uzaklaştırmaya çalıştı.
Ama Belhanda hala saçma sapan işler yapmaya devam etti ve kırmızı kartı gördü. Gomis ile Belhanda arasındaki fizik farkının yorumudur bu.

Rıdvan Dilmen: Büyükler affetmez

Türk Telekom Stadı'nda Fatih Terim'in takımları 15 dakikada etkilidir. Galatasaray'ın içeride çok zorlanmayacağı belliydi. Beşiktaş'ın Karabük maçına benzer bir karşılaşma. Büyük takımların rakipleri maçın kaderini belirler. Anadolu takımları Antalya'nın Galatasaray'dan yediği ikinci golü ancak 3-0'da yemeli. Büyük takımdaki büyük oyuncular cezayı keserler. Tıpkı ikinci golde olduğu gibi kontradan üçü buldular. Selçuk gibi, Belhanda gibi, Feghouli gibi savunma arkasında bu topları atılabilecek oyuncuları var. Rodrigues gibi iyi koşular yapan bir isim var.
Galatasaray kendi karakterini şöyle koyuyor; iki tane çabuk bekle oynamaya başladı. Mariano bence hala birinci sağ bekidir ama Martin Linnes tercihi de çok önemli. Şunu görüyorum sarı-kırmızılılarda, kontratağa yakalanmamak için çabuk bekler oyundaydı.

Bu kadar fark olmamalı
Bafetimbi Gomis için Murat Kosova, "Gömis" demişti. Açılarını çok iyi alan bir oyuncu.
Genelde ayak üstüyle vuruyor. Vuruş stili ve pozisyon alması gerçekten çok etkili bir forvet.
Şu anda penaltısız 17 golü oldu.
Galatasaray'ın sorunu zaten içeride değil, deplasmanda.
İçeride 31 gol, dışarıda 15 gol atmışlar.
Bu kadar fark olmamalı. Büyük takımlar fırsatları ancak bir kere teper, ikinci seferde lider olurlar. Galatasaray, 46 golle en yakın rakiplerine 5 gol fark attı.

Belhanda'yı kazanma yoluna gidiyor Fatih Terim. Belhanda lider özellikli bir oyuncu, ancak burada istikrar yakalayamamıştı. Hoca böyle yetenekli oyuncuları sever. Belhanda ve Feghouli konusunda ısrarcı olacaktır. Karşılaşma sonunda çok gereksiz bir kırmızı kart gördü tabii...
Belhanda için bence ikinci sarı kart için yeterli bir durum göremedim. Eğer küfür, hakaret ettiyse ki görmedik, hakemin direkt atması gerekir.
Hakemler işi uzatmadan oyunu başlatması lazım. Bana hakemin gösterdiği ikinci sarı kart biraz sıkıntılı geldi.

Donk'la devam
İlk yarıda kazandı Galatasaray. Bu tip maçlarda 3-0 olduğu zaman antrenör devam der ama ne yaparsan yap oyuncuların psikolojik olarak rahatlığı oluyor.
Bu rahatlıkla 70'e kadar gitti. Gomis'in direkten dönen bir topu var sadece. Klasik Galatasaray temposuyla başladıktan sonra gollerin kontradan gelmiş olması önemli. Ayrıca görüldü ki hoca Donk'la devam edecek. Hoca eleştirildiği zaman bu tip oyuncularda ısrar da eder ayrıca.

Levent Tüzemen: Psikolojik baskı

Galatasaraylı oyuncuların Antalya'ya karşı sergiledikleri coşkulu, arzulu, istekli, tempolu ve mücadele gücü yüksek oyun sadece hem farklı galibiyeti hem de Malatya'da kaybedilen liderliği de geri getirdi..
Başarının anahtarı öncelikle kadro istikrarıdır ve her oyuncu kendi bölgesinde oynamalıdır. Terim buna dikkat ediyor.. Terim, Galatasaray'da oyuncularından hep şunu ister: "Önde rakibe baskı yapın. Disiplinli olun. Topun arkasına çabuk geçin. Ayağa isabetli pas yapın. Savunmada riskli oynamayın.
Hücuma kanatlardan hızlı çıkın.."

Antalya önünde bu özellikleri sahaya yansıtan, bol pozisyon üreten ve keyif veren Galatasaray izledik. Tudor'un bozduğu Rodrigues-Gomis ikilisi maça adeta damga vurdu. Gomis'in attığı ikinci golde Rodrigues'in topu taşıdığı mesafe ile araya bıraktığı pasın kalitesi mükemmeldi. Tudor'lu Gomis geçmişte asla sırtı dönük oynamıyordu. Terim'li Gomis rakip savunma önünde duvar olup etkili toplar indiriyor ve arkadaşlarının hücumda çoğalmalarını sağlıyor.

Bu ikili bozulmaz
Belhanda artık Galatasaray'ın saha içi oyun lideri olduğunu biliyor. Faslı yıldız bazen etkisiz gibi görünüyor ama sahne aldığında etkili paslar atıyor. Feghouli'nin golünde Belhanda'nın yolladığı pasın kalitesi alkışlanacak güzellikteydi.
Belhanda-Feghouli ikilisini artık Galatasaray'ın iskeletinde hep olması gerekir.

BİZE ULAŞIN