Appiah

Fenerbahçeli taraftarların en çok sevdiği futbolcularındandı Appiah...
Sempatik hareketleri, maçlardaki canla başla mücadelesi herkesin kendisine hayran olmasına neden olmuştu.
Alçakgönüllü hareketleri, kaç yıllık Fenerli futbolculardan daha çok 'RUH'la oynaması, taraftarlarla arasında olağanüstü bir bağ kurulmasına sebep olmuştu...
Ama işler her zaman düzgün gitmedi ve Büyük bir sakatlık geçiren Fenerlilerin "kara elmas"ı bir daha sahalara dönemedi ve çok sevdiği Sarı-Lacivertli camiadan ayrılmak zorunda kaldı. Peki Neden bu kadar sevildi? nereden geldi, nereye gitti?
Futbol'a Gana takımlarından "Hearts of Oak" kulübünde başlamıştır. Daha sonra Fatih Terim tarafından Galatasaray'ın alt yapısına transfer olmuştur.
Tamer Güney'in verdiği rapor sonucu gönderilmiştir. 1999 yılında İtalya'nın Udinese takımına transfer olmuştur. 3 sezon oynadıktan sonra 2000-2001 sezonunda Parma'ya geçmiştir.
2 sezon ardından 1 yıllığına Brescia'ya kiralanmıştır. 1 yıl oynayıp sezon başında ise İtalyan devi Juventus'a transfer olmuştur.
2 sezon Juventus'ta oynadıktan sonra Appiah' takımdan ayrılmış ve 2005-2006 sezonunda Fenerbahçe'ye 8 Milyon Euro bonservis bedeli karşılığında transfer olmuştur. 1 yılı opsiyonlu 5 yıllık şözleşme imzalamıştır.
Gana Milli Takımı'nın kaptanlığını yapmıştır. 2006 FIFA Dünya Kupası'nda takımının 2. tura çıkmasında başrolü oynamıştır.
Fenerbahçe'nin 100. yılında şampiyon olduğu kadrodaki en önemli oyuncularından biri olmuştur.
BİZE ULAŞIN