100. Yılında Şampiyon Olan Kulüpler

Yıldönümleri futbol kulüpleri için de önemlidir. Kulüpler kuruldukları günü her yıl taraftarlarıyla beraber coşkuyla kutlarlar. Asırlık kulüpler içinse önemli olan başka bir durum var. 100. Yılında şampiyon olmak. İşte bu başarının tarifi yoktur. Hem bir asrı geride bırakmak hem de bu özel sezonu lig şampiyonlukla tamamlamak Avrupa futbolunda her takıma nasip olmuyor maalesef. Yüzün üzerinde asırlık kulüpten hangileri bu büyük onura erişti dersiniz?

Celtic FC: 1888 yılında kurulan İskoçya ve Avrupa’nın en köklü kulüplerinden olan Celtic, 100. Yılında şampiyon olmayı başaran ilk kulüp olma unvanını 1988 sezonunda elde etti.

Glasgow şehrinin iki ezeli kulübünden biri olan Celtic, 1873 yılında kurulan Rangers’ın ulaşamadığı bu başarıyı elde ederek rakibi karşısında büyük bir prestije de sahip olmuştur.

FC Porto: 28 Eylül 1893 yılında kurulan Portekiz ve Avrupa futbolunun en önemli kulüplerinden Porto’nun müzesi sayısız kupa ile dolu.

Bu kupalardan bir tanesinin önemi ise çok farklı. 1993 yılında gelen şampiyonluk, kuruluşun 100. Yılında kazanıldığından dolayı ayrı bir yere sahip.

AC Sparta Prag: 16 Kasım 1893 yılında kurulan ÇEK Cumhuriyeti’nin en köklü ve en popüler takımı Sparta Prag günümüze kadar birçok kez isim değişikliğine uğrasa da, başarılarla dolu bir geçmişe sahip.

Kulübün 100. Yılının kutlandığı sezonu şampiyon bitiren Sparta Prag pek çok kulübün erişemediği bir başarıyı yakaladı ve taraftarına en güzel hediyelerden birini verdi.

FC Kopenhag: Danimarka’nın başkent ekibi 1992 yılında kurulmuş olsa bile yüz yılı aşkın bir kültüre sahip. Kjobenhavns Boldklub(1876) ve Boldklubben 1903 kulüplerinin köklerinden ve birleşmelerinden doğan Danimarka ekibi 1993 sezonunda aldığı şampiyonluğu 100. Yıl şampiyonluğu olarak ilan etmiştir.

Kopenhag kulüplerinin ortak kuruluşunun 1893 yılı olarak kabul edilmesinden doğan 1993 yılındaki şampiyonluk taraftarlar ve kulüp tarafından ayrı bir öneme sahiptir.

IFK Göteborg: İsveç liginin en önemli üç kulübünden biri olan Göteborg 1894 yılında kuruldu.

Tarihinde iki UEFA Kupası ve 17 Lig şampiyonluğu bulunan kulübün 1994’te 100. Yılını kutladığı yılda gelen şampiyonluk kuşkusuz.

Juventus: İtalya ve Dünya futbolunun önde gelen kulüplerinden Juventus 1 Kasım 1897 yılında Torino’da kuruldu. Kulüp başarılarla dolu geçmişinde birçok kötü dönemlerde yaşadı.

BİZE ULAŞIN