Web Sürümüne Geç

2. yarı toz duman olur


Bazı takımlar teknik direktör alırlar, takımımızı daha iyi yere getirsin diye… Bazı takımlar da teknik direktör alırlar, o teknik direktörü kurtarmak içindir. Galatasaray zaman zaman bu iki şekli de yaptı. Galatasaray son yıllarda maalesef yerli ve yabancı hep ikinci şıkkı seçti.

Bu seferki Fatih Terim'in gelişini ise şöyle değerlendiriyorum. İki tarafın da birbirine inanılmaz ihtiyacı vardı çünkü ikisi de büyük firma olmalarına rağmen ikisi de bayağı büyük hatalar yapmışlardı. Zannediyorum iki taraf da yaptıkları hatalardan ders almışlardır, o zaman da bu evlilik iki taraf için de hayırlı olur.

Aysal'a küfür etti
Peki Fatih Terim'in son ayrılığındaki esas sebep neydi? Ünal Aysal diye bir adam geldi, Galatasaraylıyım diye geçinen…

Camiayı da hiç tanımayan biri, gökten zembille indirildi. Galatasaray'ın parasını har vurup harman savurdu ve gitti. Dün Fatih Terim bir şey söyledi; "Gel derler geliyoruz, git derler gidiyoruz" diye… Peki Fatih Terim'in işine niye antrenmanda son verdi Ünal Aysal?


Olayın perde arkası duyduğuma göre şuymuş. Fatih Terim'le Ünal Aysal'ın araları açılıyor ve Fatih Terim Ünal, Aysal'ın kulağına gidecek şekilde bir yerde dümdüz küfür ediyor. Aysal'ın annesi de dahil olmak üzere…

Aysal da ipi çekiyor. Ne olduysa bundan sonra oluyor. Ünal Aysal Galatasaray'ın ağır abilerini topluyor ve şöyle diyor: "Beyler, bu adam benim gelmişime geçmişime küfür etti. Eğer siz de bu tarz muameleye uğramak istiyorsanız Fatih Terim'le bir daha çalışırsınız. Bu Galatasaray geleneklerine yakışmıyor."

Özbek'in eli güçlendi
Gaz veriyor ve Galatasaray'ın ağır abilerinin Fatih Terim'e 'hayır' demelerinin sebebi de bu oluyor. Şimdi ben size soruyorum; Hangimiz özel hayatımızda küfürlü konuşmuyoruz, sinirlendiğimiz zaman küfür etmiyoruz? Sakın kimse yalan söylemesin, hepinizin burnu Pinokyo burnu gibi olur.

Terim-Galatasaray bağlantısının bir başka yönü daha var. Fatih Terim Milli Takım'da veya diğer kulüp takımlarında çalışmadığı müddetçe ve eli ayağı tuttuğu sürece üç-beş maç kötü gitse seyirci Fatih Terim diye bağıracaktır. Şimdi şu ortadan kalktı: Fatih Terim geldi diye Galatasaray şampiyon olacak değil… Mutlaka Terim'in avantajları olacaktır ama dezavantajları da olacaktır.

Şu bir gerçek, Terim'in takımı aynen kendi yapısı gibi, sahada rakiple kavga eder, rakibi ısırır. Şimdi düşünün, bir tarafta Terim, bir tarafta Şenol Güneş, bir tarafta Aykut Kocaman, diğerinde Abdullah Avcı… İkinci yarı üç-dört maç sonra ortalık toz duman olur mu, olmaz mı? Bu işler bizim gibi gazetecilik ve televizyonculuk yapan insanların ekmeğine yağ sürer.

Peki şimdi bir başka pencereden daha bakalım. Dursun Özbek, bence hiç gereği yokken son derece gereksiz bir şekilde Kulüpler Birliği Başkanı oldu. Dursun Özbek yapı olarak kavgayı seven birisi değil, beyefendi birisi… Kulüpler Birliği'ne başkan olarak bence bir kolunu aldı, arka taraftan beline bağladı. Tek kollu oldu. Peki rakiplerle masa başında kim mücadele edecek? Ya da federasyonla?

BİZE ULAŞIN