Bursa'nın sevinç kareleri

Ertuğrul Che Guevara

En büyük devrimci

GALERİ DEVAM EDİYOR
TÜRK futbolu Anadolu’dan en son şampiyonu 1984 yılında görmüştü. Trabzonspor’un o şampiyonluğunun ardından 26 yıldır şampiyonluk İstanbul hegemonyası altında bir F.Bahçe, bir G.Saray bir de Beşiktaş’a gidip geliyordu.
ANADOLU’daki 2. ihtilali gerçekleştiren isimse Bursaspor oldu. Küba devriminin öncüsü Ernesto Che Guevara gibi, Ertuğrul Sağlam tüm zorluklara göğüs gererek, arkasına aldığı aslanlarıyla Türk futbolunun tozunu attı.
PEKİ kim bu Ertuğrul Che Guevara... aslen Gümüşhaneli olan Sağlam, Ereğlide doğdu. İlk, orta, lise eğitimini Ereğli’de tamamladıktan sonra bu dönem içerisinde Ereğli Erdemirspor’un minik, yıldız, genç ve amatör takımlarında futbol oynadı.
ARDINDAN Yıldız Teknik Üniversitesi Metalürji Mühendisliği bölümünü kazandı. Yıldız Teknik Üniversitesi’ne kayıt yaptırırken, o dönemde Fenerbahçe’nin alt yapısında görevli olan Yılmaz Yücetürk’ün tavsiyesi ile Fenerbahçe Genç Takımı’na gitti.
BURADA hem futbol hem de üniversite hayatını devam ettirdi. Spor Akademisi'ni bitirdi ve daha sonra aynı bölümde master yaptı. Aynı zamanda Genç Milli Takım formasını giydi.
BİR sezon sonra 1986 yılında Fenerbahçe’den ayrılıp, Gaziantepspor’a transfer oldu. İlk profesyonel futbol hayatı böyle başlamıştı. Sonra Gaziantep’te bir sene daha oynayıp Samsunspor’a transfer oldu.
SAMSUNSPOR’da her yıl yükselen bir grafikle 5 sezon forma giydi ve Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray O’nu renklerine bağlamak için yarışa girdi. Bu transfer yarışının sonunda, 1994-1995 sezonunda Ertuğrul Sağlam Beşiktaş’la anlaşarak, Siyah Beyazlı formayi tam 6 yıl giydi.
SAĞLAM ilk sezonunda başarılı performansı ve 28 golü, Beşiktaş’ı şampiyonluğa taşıdı. Siyah-Beyazlı formayla 6 sezonda 167 lig maçı oynadı ve 103 gol attı. Forvet olarak başarılı olan ve bir çok önemli gole imza atan Ertuğrul Sağlam, Toshack döneminde stopere döndü.
2000-2001 sezonunda Samsunspor'lu Erman Güraçar ile takas edilen Ertuğrul Sağlam, Beşiktaş’tan ağlayarak ayrıldı ve 2003 yılında futbolu Samsunspor’da bıraktı.
İLK defa 27 Ekim 1993’de Polonya’ya karşı A Milli olan Ertuğrul Sağlam, 1 kere U-16, 7 kere U-18, 3 kere Ümit Milli, 20 kere A Milli olmak üzere 41 kere Türkiye Milli Takımı formasını giydi. Bu maçlarda toplam 11 gole de imzasını attı.
AKTİF futbol hayatından sonra antrenör olarak görev yapmaya başladı. 2003-2004 sezonunda Gigi Multescu ve Erdoğan Arıca’nın yardımcılığını yaptı. 2004-2005 sezonunun başında Samsunspor’un başına geçti.
DİĞER
SON DAKİKA