Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'un borsa değerleri!

Spor Toto Süper Lig'de 2018/2019 sezonu şampiyonu belli oldu. Bitime bir hafta kala sahasında Medipol Başakşehir'i ağırlayan Galatasaray aldığı 2-1'lik galibiyetle Lefter Küçükandonyadis sezonu şampiyonluğunu ilan etti. Galatasaray bu şampiyonlukla 22. kez kupayı müzesine götürürken, kasasını da doldurarak ekonomik anlamda nefes aldı. Akhisarspor ile oynadığı Türkiye Kupası finalini de kazanarak kupanın sahibi olan sarı-kırmızılı ekip buradan da önemli bir kaynak elde etti. Şampiyon olmasıyla Şampiyonlar Ligi'ne direkt olarak grup aşamasından başlayacak olan Galatasaray, ayakbastı parası olarak alacağı 15 Bin Euro'nun yanı sıra yayın geliri, galibiyet, beraberlik primi ve sponsorlardan gelecek kaynaklar ile adeta ihya olacak. Peki şampiyonun belli olması sonrası takımların borsa hisselerinde ne gibi değişiklikler oldu. Hangi takımların hisse senetlerinde artış varken hangi takımlar hisse senetlerinde düşüş yaşadı. GCM Yatırım ekonomisti Enver Erkan, A spor'da yayınlanan 'Spor Ekonomisi' programında bu soruların yanıtlarını verdi. İşte detaylar...

Spor Toto Süper Lig'de perde kapanıyor. Şampiyonun belli olduğu Süper Lig'de takımlar son hafta mücadeleleri için sahaya çıkıyor. Peki şampiyonluk sonrası kulüplerin hisse değerlerinde ne gibi değişiklikler oldu. Borsanın kapanış gününde Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'un hisse senetleri ne durum. GCM Yatırım ekonomisti Enver Erkan A spor'da yayınlanan 'spor ekonomisi' programında bu soruların yanıtlarını verdi.

Galatasaray Ziraat Türkiye Kupası ve Spor Toto Süper Lig şampiyonluğuyla kasasını doldurdu.

Şampiyonluğun gelmesiyle Şampiyonlar Ligi'ne direkt grup aşamasından katılacak olan Galatasaray ayakbastı bastı olarak 15 Bin Euro alacak.

Ziraat Türkiye Kupası'nın da sahibi olan sarı-kırmızılı ekip lig şampiyonluğu, kupa şampiyonluğu, şampiyonlar ligi katılımı ve yayın havuzu vs. gibi ek kaynaklarla TL bazında yaklaşık 1 Milyar TL gibi ciddi bir rakamı da kasasına koyacak.

Şampiyonun belirlenmesiyle diğer kulüplerinde borsadaki hisse değerlerinde değişmeler görüldü. Galatasaray, Fenerbahçe,Beşiktaş ve Trabzonspor'un şampiyonluk sonra hisse senetlerini GCM Yatırım ekonomisti Enver Erkan A spor'da katıldığı programda değerlendirdi. İşte Erkan'ın açıklamaları...

"Lig bitti beklentiler bitti oynanacak bi hafta daha var ama şampiyonun belli olmasıyla beklentiler sona erdi doğal olarak spor hisselerinin genelinde en başta da şampiyon Galatasaray'ın hisselerinde önemli bir geri çekilme var ki haftalık geri çekilme Galatasaray'ın hisselerinde %30'a yaklaşmış durumda. Bunda hisselere getirilen tedbirin de etkisi var. Şampiyonluk şansının artmasıyla beraber önceki haftalarda %20 yukarı yönlü hareket etmişti."

Şimdi ölü sezona giriyoruz ve borsada genel mantık bellidir. Beklentileri satın alın, gerçekleşeni satın ve şampiyonluğun gerçekleşmesiyle beraber hisselerde satışı getiriyor. Sonraki süreçte artışın olması için tekrar beklentilerin devreye girmesi lazım mesela ölü sezondan sonra transfer haberlerinin bu noktada yeniden aktif hale gelmesiyle beraber yeni sezona ilişikin beklentiler hisse senetleri tarafında tekrar bir canlanma yaratabilir ama kısa bir ölü döneme girdiğimiz söylemek mümkün.

Şampiyonluk, Galatasray için mali anlamda çok anlam ifade ediyor. Çünkü Şampiyonlar Ligi katılımı kulüpler açısından çok önemli bir etmen. Grup aşaması zaten 15 Bin Euroluk bir ayak bastı primini beraberinde getiriyor. Zaten gerisi yayın havuzundan gelen gelirler, Avrupa performansı vs. ile bu rakamın çok daha artması mümkün.

Lig de topladığı puanlarla yaklaşık olarak 64 milyon tl primin geldiği görülüyor Galatasray tarafında tümünü değerlendirdiğimizde ise yaklaşık olarak 1 Milyar TL'lik bir gelir elde etti. Euro'ya çevrildiğinde ise güncel kurla yaklaşık 150-200 milyon Euro ya tekabül ediyor ve bu finansal olarak bir rahatlama anlamına geliyor.

HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

BİZE ULAŞIN