Olay yaratan penaltı ihlali raporu! Şok gerçek ortaya çıktı

13. haftasını geride bıraktığımız Süper Lig'de hakem ve 'VAR' kararları tartışmaların odağı oldu. Özellikle son Göztepe - Fenerbahçe maçında yaşananlar ligde şok bir gerçeği ortaya koydu. Birçok penaltı atışının yapıldığı Süper Lig'de yayıncı kuruluş tarafından penaltı raporu yayınlandı. İşte o gerçek...

Süper Lig'de hakem kararları son zamanlarda oldukça tartışılmaya başlandı.

Öyle ki Süper Lig'in 13. haftasında Göztepe ile Fenerbahçe arasında oynanan maçta bu spekülasyonlar ayyuka çıktı.

Ev sahibi Göztepe'nin kaçırdığı penaltıdan sonra Fenerbahçe hızlı atağa çıkıp golü atmış ancak Altay Bayındır'ın penaltı ihlali yaptığı gerekçesiyle gol iptal edilmişti.

Göztepe, tekrarlanan penaltıyı gole çevirince mücadelede 2-1'lik üstünlüğü sağlamıştı.

Fenerbahçe cephesi maç sonunda üst üste açıklamalar yaparak ''adaletsizlik'' vurgusu yapmıştı.

Göztepe maçından bir önceki maç olan Yeni Malatyaspor maçında benzer bir pozisyonda Emre Belözoğlu'nun kaçırdığı penaltıda kaleci Farnolle'nin ihlal yaptığını savunan sarı-lacivertli kurmaylar benzer pozisyonlara farklı iki karar çıkmasına isyan etmişti.

13. haftasını geride bıraktığımız Süper Lig'de birçok penaltı atışı yapıldı. Peki bu penaltıların kaç tanesinde ceza sahası ihlali, kaç tanesinde kaleci ihlali yapıldı? İhlal olan penaltıların kaç tanesi tekrarlandı? İşte cevabı...

Süper Lig'in yayıncı kuruluşu beIN Sports, beIN Manşet programında 'Penaltı Raporu' yayınladı.


Rapora göre; Süper Lig'de 47 + 2 penaltı kullanıldı. '+2' ibaresi, tekrarlanan penaltılar için belirtildi.

Buna göre geçerli sayılan 47 penaltının 31'inde futbolcular 'Ceza sahası ihlali' gerçekleştirdi. 31 penaltının 20'sinde kaleciler de ihlalde bulundu.


TEKRARLANMASI GEREKEN 31 TEKRAR EDİLEN 2!

47 penaltının sadece 16'sı nizami bir şekilde atıldı. Kurallara göre tekrarlanması gereken penaltı adeti 31 iken sadece 2 tanesi tekrarlandı.

GÖZTEPE VE MALATYASPOR'UN PENALTILARI TEKRAR EDİLDİ

Süper Lig'de 'ihlal' yapıldığı gerekçesiyle 2 penaltı tekrar edildi. Bunlardan bir tanesi Göztepe - Fenerbahçe maçında Alpaslan'ın kullandığı penaltı.

Diğeri ise Kasımpaşa'nın Malatyaspor'la karşılaştığı maçta Jahovic'in kullandığı penaltı.

BİZE ULAŞIN