'VAR' sisteminde devrim gibi karar! Federasyon açıkladı...

Süper Lig'de bu sezon da en çok tartışılan konulardan biri hakem hataları... Hakem hatalarını engellemek adına uygulamaya geçilen 'VAR' sistemi de tartışmaları dindirmesinin aksine bu kez 'VAR' tartışmaları ortaya çıkmıştı. VAR sistemiyle ilgili yaşanan bu itirazlar yalnızca Süper Lig'e özel bir durum değil. Dünya liglerinde de itirazlara neden olan VAR sistemi için flaş bir öneri geldi. İşte detaylar...

Süper Lig'de son günlerde hakem kararları ve VAR en çok tartışılan konular arasında yer alıyor...

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen kulüpler birliği toplantısının ardından VAR sistemi hakkında konuşan Nihat Özdemir '"Son günlerde hakemlerimiz Türkiye'nin gündemine çok oturdu. Mehmet Sepil'in isteği ve arzusuyla MHK Başkanı Zekeriya Alp, Başkan Yardımcısı Oğuz Sarvan ve VAR Koordinatörü Barış Şimşek, başkanlara uygulamaları anlattılar, başkanları dinlediler. Gördük ki yapılan işlemler, uygulamaların nasıl olduğunu, hakem hatalarının nasıl olduğunu uzun süren toplantıda anlattılar. 13 haftamız kaldı. Görüyoruz ki ligde 7 hatta 8 takımın şampiyonluğa oynadığı bir sezon geçiriyoruz. Son dönemde böyle bir lig yaşanmadı. VAR sisteminin uygulanmasıyla, bugün bütün bu takımlar artık şampiyonluğa oynar hale geldi. Bundan herkesin mutlu olması lazım." açıklamasında bulunsa da tartışmalar dinmedi...

Yaşanan bu tartışma ortamı ve gerilimin tırmanmasının ardından 'Video Yardımcı Hakem' sisteminin de çözüm olmadığı hatalı kararların devam etmesi yalnızca Süper Lig'e özel bir durum değil.

Dünya liglerinde de video yardımcı hakem sistemi ile ilgili şikayetlerin artmasının üzerine harekete geçen İtalya Futbol Federasyonu, VAR sistemine yenilik getirmek için resmi girişimde bulundu.

Federasyon, VAR sisteminde takımlara itiraz hakkı verilmesi önerisini FIFA'ya sundu.

Onay verilmesi halinde, kulüpler VAR'a başvurulmayan pozisyonlarda itiraz ederek, hakemlerin pozisyonu tekrar incelemesini isteyebilecek.

Federasyonun yaptığı açıklamada, bu yenilikle birlikte tartışmaların azalacağı kaydedildi. İtalya'dan gelen bu hamlenin ardından gözler Süper Lig'de çevrildi.

Son günlerde tartışmalı kararların bir hayli artması ve TFF ile kulüpler arasındaki gerilimin tırmanmasının ardından Süper Lig'de herhangi bir yenilik yapılıp yapılmayacağı merak konusu haline geldi.

Öte yandan Serie A takımlarının da bu kararı desteklediği ve FIFA'nın IFAB ile yapacağı görüşmeler sonrasında olumlu cevap vermesinin beklendiği belirtildi.

NBA'de, bu sezon başlayan uygulamayla, koçlara 1'er itiraz hakkı verildi. Hakemler hocaların itirazlarını ekrandan izliyor ve kararı açıklıyor.

DİĞER
BİZE ULAŞIN