F.Bahçe ve Eczacıbaşı'na ret

Pazartesi 11.01.2010 23:46

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) Tahkim Kurulu'ndan, Fenerbahçe ile Eczacıbaşı Spor Kulüplerine kötü haber geldi.

Voleybol Federasyonu'nun (TVF) Sporcu Tescil, Lisans ve Transfer talimatında yapılan değişiklikler sonucu, geçen yıl kurulan TVF Spor Lisesi'nin voleybol takımına kulüplerin alt yapılarından oyuncu almasıyla ilgili uygulamalar hakkında, bu iki kulübün GSGM Tahkim Kurulu'na yaptığı ''kararın iptali ve yürütmenin durdurulması'' istemi reddedildi.

GSGM Tahkim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, ''TVF Sporcu Tescil, Lisans ve Transfer Talimatının 17.8.1 maddesinde yapılan değişiklikle 'Bu amaçla yapılan transferlerde, sporcular 2 yılın sonunda ileriye dönük tüm hakları ile orijin kulüplerine geri dönerler', 'Transferleri kulüp muvafakatı alınmak suretiyle gerçekleştirilen sporcular, orijin kulüplerinin il müsabakalarında, Türkiye şampiyonalarına gitme hakkı kazanması halinde, yarı final ve final maçlarında oynayabilirler' şeklinde düzenlenen hükümler karşısında yapılan düzenlemelerle amaçlanan Türk Sporuna sağlanmak istenen yarar da gözetildiğinde, yerinde görülmeyen itirazların Tahkim Kurulu Yönetmeliğinin 13. maddesi uyarınca reddine, aynı yönetmeliğin 17. maddesi uyarınca başvuru ücretinin Genel Müdürlük bütçesine irad kaydına, kurulumuzun 12 Kasım 2009 tarih ve 2009/149-190 E.K. sayılı kararıyla verilen 'icranın durdurulması' kararının kaldırılmasına, 7 Ocak 2010 tarihinde katılanların oy birliğiyle karar verildi' denildi.

TVF, 2011 Yıldız Bayanlar Dünya Şampiyonası'na hazırlanabilmek, milli takım oyuncularının birlikte yaptıkları antrenman sayısını artırabilmek ve daha uyumlu, organize bir milli takım oluşturabilmek amacıyla TVF Spor Lisesi'ni kurmuş ve bu lisenin voleybol takımına, çeşitli spor kulüplerinin alt yapılarından milli takım oyuncularını oluşturabilecek sporcular almıştı. Bunun üzerine bazı kulüpler, oyuncularının kendi rızaları dışında takımlarından alındığını ve bu uygulamadan kendilerinin zararlı çıkacağını savunarak alt yapılarında yetiştirdikleri sporcuların alınmasına itiraz etmişti.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN