Olimpiyatlara hazırlanıyorlar

Salı 12.01.2010 00:04

Muğla'nın Bodrum ilçesinde düzenlenen ''Olimpik Hazırlanma Projesi'' kapsamında 20 Türk yelken antrenörü eğitim görüyor.

Türkiye Yelken Federasyonu ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nce ortaklaşa düzenlenen ve 20 yelken antrenörünün katıldığı ''Olimpik Hazırlanma Projesi'' Bodrum İçmeler Yelken Kulübü'nde başladı.

Proje kapsamında İngiltere Olimpiyat Takımı antrenörlerinden Adam Bowers, Türk antrenörlere teorik ve uygulamalı dersler veriyor.

Bowers, yaptığı açıklamada, Türkiye Yelken Federasyonu'nun daveti üzerine Türkiye'ye geldiğini söyledi.

Bazı Türk yelken koçlarının tekniklerini geliştirme amacında olduğunu belirten Bowers, şöyle konuştu:
''Burası çok güzel, hava sıcak. Çok iyi koçlarınız var. Çok becerikliler. Benim görevim onların bilgi ve becerilerini biraz daha faydalı bir yöne kanalize etmek. Daha kullanılabilir, uygulanabilir bir güce dönüştürmek. Bu tür çalışmalar 2016-2020 olimpiyatları için beklentilerinizi ve başarı olasılığınızı yükseltecektir. Zaten bütün takımlar böyle ileriye dönük çalışır.''

Türkiye'deki yelken sporcularına tavsiyelerde de bulunan Bowers, ''Yelkencileriniz koçlarınızı iyi dinlesin. Benim işimde koçları daha iyi dinlenebilir hale getirmek. Yelken bir tecrübe sporu ve bu da zaman isteyen bir şey'' diye konuştu.

Bodrum Belediyesi Bodrumspor Kulübü Yelken Antrenörü Serdar Çiçek ise Türkiye'de yelken sporunun, 2012'de Londra'da düzenlenecek olimpiyatlarda başarı sağlamak için hedef spor seçildiğini ifade etti.
Muğla'nın bu hedef doğrultusunda pilot bölge seçildiğine işaret eden Çiçek, şunları kaydetti:
''Olimpik çalışmalar bizim kulübümüzde yürütülüyor. 19 Ocak'a kadar sürecek eğitime Türkiye genelinden 20 yelken antrenörü katılıyor. Çalışmalar kara ve denizde 2 aşamadan oluşuyor. Adam Bowers ilk önce karada antrenörün nasıl davranması gerektiği konusunda eğitim veriyor. Daha sonra çalışma teknikleri konusunda denizde uygulama yapıyoruz. Çalışmanın bize çok faydalı olacağına inanıyoruz. Biz de sporcularımızı olimpiyatlara hazırlayacağız.''
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN