Şanlıurfa'da 'akrobatik' heyecan

Pazartesi 11.01.2010 23:31

''Akrobatik Motosiklet Dünya Şampiyonası''nın bu yıl Şanlıurfa'da yapılacağı bildirildi.

Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin ile ''Uluslararası Motosiklet Federasyonu''ndan bir heyetin katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, organizasyonla ilgili bilgi verildi.

Her yıl değişik ülkelerde yapılan ve canlı yayın aracılığıyla birçok ülkede izlenen şampiyonanın, merkezi Berlin'de bulunan Uluslararası Motosiklet Federasyonu ile Şanlıurfa Valiliğinin anlaşması sonucu, bu yıl 15-16 Mayıs tarihlerinde Şanlıurfa GAP Arena Stadı'nda yapılacağı bildirildi.
Dünya klasmanında dereceye girmiş sporcuların katılacağı şampiyonanın canlı olarak ''Eurosport TV'' kanalı aracılığı ile 28 dilden, 64 farklı ülkede yayınlanacağı belirtildi.

Vali Okutan, burada yaptığı konuşmada, böyle bir organizasyonun Şanlıurfa'da yapılacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Şanlıurfa'nın bölgedeki özel konumuna değinen Okutan, ''Kentimiz özel ve kritik bir yerdedir. Çevremizdeki başkentleri dikkate aldığımızda Şam, Kudüs ve Bağdat, Şanlıurfa'ya Ankara ile denk uzaklıktadır'' dedi.

Organizasyonun menajeri Helmut Breem ise söz konusu şampiyonayı sadece kentsel boyutta değerlendirmediklerini belirterek, ''Bunun bir de coğrafi boyutu var. Şanlıurfa bulunduğu özel konumundan dolayı bizi çok etkiledi. Daha önce de şüphesiz diğer kentlerde de ilgi vardı. Ancak Şanlıurfa Valiliğinin göstermiş olduğu sıcak ilgiden de çok etkilendiğimi söylemek isterim'' diye konuştu.
Federasyondan gelen heyet, basın toplantısının ardından Vali Okutan ve il protokolüyle birlikte, şampiyonanın düzenleneceği 30 bin kişilik ''GAP Arena Stadı''na geçerek incelemelerde bulundu.
Heyette bulunan ve şampiyonaya katılacak sporcular, burada gazetecilere yaptıkları açıklamada, yapacakları gösterinin sporseverleri çok etkileyeceğini ifade etti.

Katılımın çok fazla olmasının performanslarını etkileyeceğini bildiren sporcular, güzel bir şampiyonanın geçeceğini ümit ettiklerini kaydetti.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN