Tuğba hem oynayacak hem oynatacak

Pazartesi 11.01.2010 23:49

Milli buz patenci Tuğba Karademir, 19-24 Ocakta Estonya'nın başkenti Tallinn'de yapılacak Avrupa Şampiyonası'nda programını Kaftan giyerek, Roman oyun havası eşliğinde sunacak.

Tuğba Karademir, yaptığı açıklamada, 2009 yılının kendisi için iyi bir sezon olduğunu belirterek, ''2 yıl önce Avrupa Şampiyonası'nda ilk 10'a girerek Türkiye'ye 2. bir sporcu gönderme hakkı kazandırdım. Arkamdan gelen sporcu olmadığından bu hak daha önce kullanılamamıştı ama Estonya'da Birce Atabey de benimle beraber Türkiye'yi temsil edecek. Ayrıca Türkiye olarak bayanlar kategorisinde Avrupa'da altıncı sıraya yerleşmiş olduk'' dedi.

Martta Los Angeles'da yapılan Dünya Şampiyonası'nda Olimpiyat elemlerini doğrudan kazanan Milli sporcu hiç ara vermeden Avrupa Şampiyonası için müzik seçimi ve koreografi hazırlıklarına geçtiğini ve bu yıl ilk kez kısa ve uzun programlarının her ikisini birden değiştirdiğini söyledi. Bu değişikliğin hem ilave maddi yük, hem de ilave zaman aldığını ifade eden Tuğba, Avrupa Şampiyonası programında iddialı olduğunu belirtti.

Hazırladığı kısa programla Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlamayı da hedeflediğini bildiren Tuğba, ''Kendi müziğimiz, kendi kıyafetlerimizle çıkarak hem ülkenin tanıtımına katkıda bulunmak, hem de programımı Türk halkına ve bayrağına armağan etmek istedim'' şeklinde konuştu.

Uzun süre koreografiye uygun Türk müzikleri aradıklarını ve içinde ''segah roman oyun havası'', ''ney'' ve ''nihavent oyun havası'' yer alan bir seçki hazırladıklarını söyleyen Tuğba Karademir, şöyle devam etti:
''Kıyafeti annemle kaftandan esinlenerek hazırladık. Kırmızı üzerine altın yaldız boya kullanıldı. Annem üzerini swarowski taşlarıyla isledi. Koreografisini Kurt Browning yaptı. Şu ana kadarki yarışmalarda hem müzik, hem kıyafet çok beğenildi. Türk seyircilerin çoğu Avrupa Şampiyonası'nda ilk kez izleyecekler ve umarım beğenirler.''

Uzun-serbest programının koreografisini Romain Haguenauer yaptığını da kaydeden Tuğba Karademir, sözlerini şöyle tamamladı:

''2009'un son yarışması olan ve 10-12 Aralık 2009 tarihlerinde Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de yapılan Golden Spin yarışmasında 4. olarak bu yılı kapattım. Su an yoğun bir şekilde Estonya'da 18-24 Ocak tarihlerinde yapılacak Avrupa Şampiyonası'na hazırlanıyorum ve her şey çok iyi gidiyor. Bu yıl maalesef büyükler kategorisinde hakem heyetinde hiç hakemimiz yok. Subjektif bir spor dalında hakemsiz yarışmak, oldukça dezavantaj yaratıyor ama ben her zaman olduğu gibi kendi programlarımı gerektiği şekilde temiz sunup, iyi bir sonuç almaya çalışacağım. Destekleri için hem Türk seyircisine, hem Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'ne ve Federasyonumuza hem de kulübüm Kağıt Spor'a teşekkür
ediyorum.''

Bu arada, Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye'yi bayanlarda Tuğba Karademir'in yanı sıra Birce Atabey, erkeklerde de Kutay Eryoldaş temsil edecek.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN