Tüytop Çinliler'le uçacak

Salı 12.01.2010 11:21

Badminton Federasyonu, Çin asıllı Emine Li ve Recep Zhaou'nun yanına yeni Çinli sporcular bulabilmek için Uzakdoğu yollarına düşüyor.

Federasyon başkanı Murat Özmekik, yaptığı açıklamada, tüytopta Çin'in dünyada ekol olduğunu anımsatarak, bu ülkeden yeni sporcular getirmek istediklerini söyledi. Çin Halk Cumhuriyeti'nden daha önce denemek için getirdikleri Emine Li (Li Shuang) ile Racep Zhaou'dan (Zhaou Junxuan) olumlu sonuç aldıklarını ifade eden Özmekik, ''Emine'nin performansı çok iyi. Recep henüz istediğimiz düzeyde değil'' dedi.

Özellikle Recep'e alternatif arayacaklarını dile getiren Özmekik, şöyle konuştu:

''Emine Li'nin performansından memnunuz, ancak biz yeni Recep'ler bulmak istiyoruz. Bize daha yararlı olabilecek sporcular arıyoruz. Yeni sporcular bulabilmek için Çin'de tarama yapacağız. Daha önce getirdiğimiz sporculara alternatif isimler olmalı. Ayrıca sporcular arasında rekabet yaşanmalı ve başarıya yansımalı. Kulüplerimizin de Çinli sporcu çalışması var. Eğer başarılı olurlarsa Türk vatandaşlığına geçirerek milli takıma alabiliriz. Çünkü olimpiyat bizim için yüksek bir hedef. Emine, olimpiyatlara gidebilecek durumda.''

Türk sporcu Özge Bayrak'ın da Emine'nin ardından olimpiyatlara katılabilecek nitelikte olduğunu anlatan Özmekik, açıklamasını şöyle sürdürdü:

''Çinli sporcularımızın yanı sıra bayanlarda Özge Bayrak ve erkeklerde Ramazan Öztürk, Çin'de kamp yapıyorlar. Guangzhou kentinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Ayrıca orada Çinli sporcular var. Gelecek hafta biz de Çin'e giderek yeni isimler üzerinde çalışacağız. Amacımız Çinli sporcularla bir vitrin oluşturmak ve yeni bir model ortaya çıkarmak. Belirli bir süre sonra yabancı antrenör ve sporcuya ihtiyacımız kalmayacak.''
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN