Semenya yarışabilecek

Çarşamba 13.01.2010 17:22

Bayanlar 800 metrede dünya şampiyonu olmadan önce kendisinden cinsiyet testi istenen ve adı uzun bir süre gündemden düşmeyen Güney Afrikalı atlet Caster Semenya'nın, uluslararası yarışlarda koşabileceği bildirildi.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin (IAAF) geçen yıl Ağustos ayında Almanya'da düzenlenen 12. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda cinsiyet testine tabi tuttuğu Semenya'nın antrenörü Michael Seme, sporcusunun, devam eden soruşturmaya karşın uluslararası yarışlara katılabileceğini söyledi.
Konunun detayları hakkında bilgi sahibi olmadığını, haberi Semenya'nın avukatlarından duyduğunu ifade eden Seme, ''Antrenman olması açısından ulusal yarışlarla başlayacak Semenya, uluslararası yarışlarda da koşacak'' dedi.

IAAF sözcüsü Nick Davies ise soruşturma sona ermeden konuyla ilgili bir açıklama yapamayacağını, soruşturmanın ne zaman sona ereceğine ilişkin ise bir bilgisi olmadığını kaydetti.

Güney Afrika Hükümeti, Semenya'nın avukatları ve IAAF arasında geçen yıl Kasım ayında varılan ortak karara göre, ''masum'' olduğu anlaşılan atletin ''Bayanlar 800 metre dünya şampiyonu'' unvanı, altın madalyası ve para ödülü kendisinde kalmıştı.

Kararda, Semenya'ya yapılan cinsiyet testi sonuçlarının gizli tutulacağı, kamuoyuna açıklanmayacağı ifade edilmişti.

IAAF, bayanlar 800 metre finalinde 1:55.45'lik derecesiyle birinci gelerek, altın madalya kazanan Semenya'yı, ''performansı bir bayan atlet için fazla olduğu'' gerekçesiyle müsabaka öncesinde cinsiyet testine tabi tutmuştu.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN