Web Sürümüne Geç

Elvan'a büyük onur

Pazartesi 18.01.2010 13:50

Dünya Fair Play Konseyi (CIFP), Türk atlet Elvan Abeylegesse'yi, ''Davranış'' dalında oy birliği ile fair play dünyasının en büyük ödülüne layık buldu.

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de toplanan CIFP, 2009 Dünya Fair Play ödüllerinin sahiplerini açıkladı. CIFP, yaptığı toplantıda 'Davranış'' dalında Elvan'ı, modern olimpiyat oyunlarının kurucusu Baron Pierre de Coubertin'in adıyla anılan ''Trophy'' ile onurlandırdı.

ELVAN: AYAKKABIMI ÖDÜL İÇİN VERMEDİM

Berlin'de yapılan son Dünya Atletizm Şampiyonası'nda, 15 Ağustos 2009 tarihinde koşulan bayanlar 10 bin metre yarışı öncesi, ayakkabılarını otelde unutan ve kendisi gibi yarışın favorilerinden olan Etiyopyalı Meselech Melkamu'ya yedek ayakkabılarını vererek yarışmasını sağlayan Elvan Ebeylegesse, bu örnek davranışı nedeniyle Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC), eski medya direktörü Etiyopyalı üye Fekrou Kidane tarafından Dünya Fair Play Ödülü'ne aday gösterildi. Elvan'ın, sakatlığı nedeniyle son 7 tura girerken terk ettiği yarışta, Meselech Melkamu 2. olmuştu.

Türkiye'ye ikinci ödül ''Tanıtım'' dalında geldi. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin (TMOK) eski başkanlarından merhum Turgut Atakol'un kızı, eski yüzücü, TMOK Yönetim Kurulu Üyesi Sema Kasapoğlu, ''Her kız çocuğu spor yapmalı'' sloganı ile İstanbul Yeniköy'de başlattığı ve daha sonra yurt geneline yayılan ''Çim Filizleri'' projesi ile Şeref Diploması ödülüne değer bulundu.
Elvan Abeylegesse ve Sema Kasapoğlu, Dünya Fair Play ödüllerini, 27 Mart Cumartesi günü Macaristan'da düzenlenecek törenle alacak.

Türkiye, CIFP Baron Pierre de Coubertin Büyük Ödülü'nü daha önce de İsmet Karababa (1983) ve Hilal Coşkuner (2007) ili iki kez kazanmıştı.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN