Web Sürümüne Geç

Rakip İrlanda

Perşembe 04.03.2010 12:48

TÜRK DAVIS CUP tenis takımı, geçen yıl yükseldiği AVRUPA/AFRİKA 2.Grup ilk tur mücadelesinde 5-7 Mart 2010 tarihlerinde Dublin’de İRLANDA ile oynayacak.

Tenis dünyasının erkek milli takımlar seviyesinde en prestijli şampiyonası olan DAVIS CUP organizasyonunda Türkiye Avrupa/Afrika grubunda bulunuyor. 2009 yılında çok başarılı bir performans ile yükseldiği Group II 'de Türkiye yanında İngiltere, Litvanya, İrlanda, Bulgaristan, Monako, Norveç, Slovenya, Portekiz, Danimarka, Kıbrıs Rum Kesimi, Mısır, Estonya, Macaristan, Makedonya ve Bosna Hersek yarışacak.

İrlanda'nın Dublin şehrinde oynanacak karşılaşmaya Türk tenis milli takımı MARSEL İLHAN, HALUK AKKOYUN ve BARIŞ ERGÜDEN ile katılıyor. Milli takım antrenörlerimiz ise ALAADDİN KARAGÖZ ve CAN ÜNER.

Davis Cup turnuvaları her yıl ASYA-OKYANUSYA, AMERİKA ve AVRUPA-AFRİKA olmak üzere 3 farklı bölgede düzenleniyor. 1.Gruba yükselmeyi başaran takımlar DÜNYA GRUBU için "play-off" karşılaşmaları yapıyor. Dünyanın bu en önemli takım şampiyonasına Türkiye 1948 yılından beri katılıyor. 2002 yılından beri 3.Grup'ta mücadele eden takımımız geçen yıl üst gruba yükselme başarısını gösterdi.

Grup 2 kuralları gereği maçlar eleme usulü , 5 set üzerinden 4 tek ve 1 çift formatında oynanıyor.

Çekilen kurada ilk turda İrlanda ile karşılaşacak takımımız galibiyet halinde 9-11 Temmuz 2010 tarihinde İngiltere-Litvanya maçlarının galibi ile çeyrek final oynayacak. Mağlubiyet halinde ise yine İngiltere-Litvanya mağlubu ile play-off karşılaşmasına çıkacak. Bu maçlar gruptan düşen takımı belirleyecek.

MARSEL İLHAN
1987 doğumlu.
ATP dünya sıralamasında 126 numara.
3 kez Davis Cup oynadı.

HALUK AKKOYUN
1981 doğumlu.
ATP dünya sıralamasında 1197 numara.
9 kez Davis Cup oynadı.

BARIŞ ERGÜDEN
1986 doğumlu.
ATP dünya sıralamasında 1190 numara.
3 kez Davis Cup oynadı.

DAVIS CUP TARİHÇESİ

Turnuva 1899 yılında Harvard Üniversitesi tenis takımında oynayan dört öğrenci tarafından tasarlandı. Amaç İngiliz tenis takımı oluşturup diğer ülkelerle yarışmasını sağlamaktı. Federasyonlarının da desteğiyle ilk defa ABD ve İngiltere tenis takımları 1900 yılında Boston'da karşılaştı. Dwight Davis'in de yer aldığı İngiltere ikili turnuvanın galibi oluyordu. 1905 yılında Davis Cup turnuvası Belçika, Avusturya, Fransa ve Avustralasya (1914 yılına kadar Avustralya ve Yeni Zelanda ortak bir takımla katıldı) katılımıyla genişledi. Halen 125 ülke takımı Davis Cup turnuvasına katılmaktadır ve sadece erkek sporculara açıktır. Bayan sporcuların da FED CUP (Federasyon Kupası) adıyla benzer bir ülke takım şampiyonası bulunmaktadır.

Türkiye ilk defa 1946 yılında Davis Cup turnuvasına katıldı. Fakat oynadığı ilk maç Yugoslayva ile 1948 yılındadır. Türkiye bu maçı 5-0 kaybetti. Takımdaki sporcular BELİĞ BELER, CİHAT ÖZGENEL, SUZAN GÜREL ve FEHMİ KIZIL olarak tarihe geçti. En fazla Davis Cup oynayan sporcumuz, bugün takımın antrenörlüğünü yapan, ALAADDİN KARAGÖZ'dür. 13 kez Davis Cup turnuvalarında ülkemizi temsil etmiştir.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN