'Wushu'da Türk devri

Çarşamba 10.03.2010 17:13

ANTALYA'da gerçekleştirilen 13’üncü Avrupa Wushu Şampiyonası kapsamında gerçekleştirilen Genel Kurul’da, Türkiye Wushu Federasyonu Başkanı Ebubekir Hocaoğlu, Avrupa Wushu Federasyonu 1’inci Başkan vekili seçildi.

Genel Kurul'da halen başkan olan İngiliz Raymond W. Smith yeniden başkan seçilirken, Asbaşkanlığa Rus Gleb Mazrukov, Genel Sekreterliğe Belçikalı Patrick Van Campenhut, Genel Muhasipliğe ise Romanyalı Petru Grindenu seçildi. Seçimlerde ayrıca Orkun Yıldırım Sağlık Komisyonu'na, Mehmet Sıtkı Doğu Hukuk Komisyonu'na, Levent Tüfekçi de Etik Komisyonu'na seçildi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

"BİZİ ÇOK İYİ AĞIRLADINIZ"
Antalya Sheraton Otel'de gerçekleştirilen Genel Kurul sonrası konuşan Avrupa Wushu Federasyonu Başkanı Raymond W. Smith, 13'üncü Avrupa Şampiyonası'nı Antalya'da, Türkiye Wushu Federasyonu'nun desteğiyle düzenlemenin büyük bir şans olduğunu söyledi. Antalya'nın çok güzel bir şehir olduğunu belirten Raymond W. Smith, "Bizi çok güzel ağırladılar, bunu unutmayacağız" dedi.

"ZAMAN VE ÇABA"
Wushu'nun "zaman ve çaba" anlamına geldiğini belirten Avrupa Wushu Federasyonu Başkanı Smith, "Wushu bir dövüş sanatıdır. İnsanların, Kung Fu'nun anlamını Bruce Lee'nin filmlerinden öğrenmeye çalıştığını anlatan Smith şunları söyledi:

"Federasyon olarak Wushu ve Kung Fu'yu birlikte kullanmak istedik. Ancak çağımıza uygun olduğu için Wushu Federasyonu'nu tercih ettik. Geleneksel sanatlardan konuşurken Kung Fu'yu kullanıyoruz. Gelecek sene Paris'te de Wushu Şampiyonası'nda olacağız."

"WUSHU TÜM SPORLARIN BÜTÜNÜ"
Raymond Smith, her sporun kendine özgü karakteristiği olduğunu ve hepsinin de yarışma amacı güttüğünü belirterek, "Wushu, çocukluktan yaşlılığa kadar yapılabilen, atletik ve düşünsel bir spordur. Bu sporda sporda silahlar, sopalar da kullanılabiliyor. Bütün dövüş sanatları içinde her şeyiyle tam olan ve hepsini içeren Çin'in dövüş sanatı olan Wushu'dur" dedi.

"HOLLANDA CENTİLMENLİK YAPTI"
Avrupa Wushu Federasyonu 1'inci Başkan Vekili seçilen Türkiye Wushu Federasyonu Başkanı Ebubekir Hocaoğlu ise 35 ülkenin delegesinin oy birliğiyle göreve gelmekten dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, "13'üncü Wuhsu Kongresi'nde 1'inci Başkan Vekilliği için iki aday vardı. Hollanda Wushu Federasyonu Başkanı Prof. Henk Versheur, benim lehine seçimlerden çekildi. Bu olimpiyatlar tarafından tanınan Wushu Federasyonu'nda Türkler açısından ilk Avrupa 1'inci Başkan Vekilliği oldu. Ülkemiz ve toplumumuz için güzel bir şey" dedi.

AVRUPA WUSHU AKADEMİSİ TÜRKİYE'DE KURULUYOR

Avrupa Wushu Federasyonu'nun şu an 44 üyesi olduğunu belirten Ebubekir Hocaoğlu şunları söyledi:
"Bir yıl içinde bu sayıyı 51'e çıkarmaya çalışıyoruz. Hatta bir espri var, 'Vatikan'la birlikte 52 olacak' diye. Şu andaki 44 aktif üyeyle birlikte 2012 yılında Wushu'nun olimpik olması için Avrupa'da bir hareket başlattık. 1'inci Başkan Vekili, Avrupa'da Wushu'nun teknik kısmı hariç bütün yönetimiyle ilgilenir. Bu şu demektir, Sanda Ligi'nin sorumluluğu, Avrupa Wushu Vakfı'nın Başkanlığı ve aynı zamanda Avrupa Wushu Akademisi'nin sorumluluğu. Bu gün kongreden çıkan en önemli karar gereği Avrupa Wushu Akademisi'nin ilki Türkiye'de kurulacak. On yıl içinde dört akademi planlandı. Bütün bunlar, misyon açısından Wushu'yu Avrupa'da bir yere getirmek adına çok önemli. Bu da, Wushu'nun yönetim kısmının Türkiye'ye geçtiği anlamına geliyor. Yönetimi ağırlıklı olarak yurt dışında olan Wushu'nun teknik kısmının da zamanla Türkiye'ye geçmesi için çalışacağız."
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN