Wushu'cular nefes kesti

Perşembe 11.03.2010 11:32

13’üncü Avrupa Wushu Şampiyonası’nın açılış seremonisi Antalya Dilek Sabancı Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

35 ülkeden 650 sporcu ve spor adamının katıldığı açılışta gösteri yapan Türk ve Rus milli takım sporcuları izleyenlerin nefesini kesti. Sopa ve kılıçlarla yaptıkları gösterilerle izleyenleri büyüleyen Wushucu sporcular, salondan büyük alkış aldı.

Açılışa, Antalya Vali Vekili Fuat Ergün, Wushu Dünya Federasyonu Genel Sekreteri Wang Xiaolin, Avrupa Wushu Federasyonu Başkanı Raymond Smith, Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kocatepe, Türkiye Wushu Federasyonu Başkanı Ebubekir Hocaoğlu, Avrupa ve Türkiye Wushu federasyonları yönetim kurulu üyeleri katıldı.

AÇILIŞTAN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

BARIŞIN KENTİ ANTALYA
Alfabetik sıraya göre delegasyon ve sporcuların geçişi ile başlayan açılışta, Elazığ'daki depremde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra konuşan Vali Vekili Fuat Ergün, Antalya'nın her yıl 10 milyon turisti ağırlayan turizm, kongre ve spor şehri olduğunu söyledi.

Ergün, farklı millet ve dinden insanların özgürce yaşadığı Antalya'nın bir barış ve kardeşlik şehri olduğunu söyledi. Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kocatepe de Wushu Avrupa Kongresi ve 13'üncü Wushu Şampiyonası'nın Antalya'da yapılmasıyla şehirde farklı bir heyecan yaşandığını belirtti.

500 BİN DOLARLIK SPONSORLUK ANLAŞMASI İMZALANDI
Avrupa Wushu Federasyonu Başkanı Raymond Smith ise Antalya'da gerçekleştirilen genel kurulda 5 yıllığına malzeme sponsoru olacak bir firmayla 500 bin dolara anlaştıkları müjdesini verdi. Daha sonra da salonun ortasına konulan masada sözleşme imzalandı.

DÜNYA ŞAMPİYONASI'NA HAZIRLANIYORUZ
Avrupa Wushu Federasyonu 1'inci Başkan Vekili ve Türkiye Wushu Federasyonu Başkanı Ebubekir Hocaoğlu, organizasyona emeği geçenlere teşekkür ederek, 2011 yılında İzmir'de gerçekleştirmek istedikleri Dünya Wushu Şampiyonası hazırlıklarına şimdiden başladıklarını söyledi. Wushu'nun daha fazla kitlelere ulaşması için daha aktif çalışacaklarını belirten Hocaoğlu şampiyonada yarışacak sporculara başarılar diledi.

ANNE KIZIN GÖZLERİ DOLDU
Açılışta, konuşmaların ardından geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Avrupa Wushu Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Willi Nouchet için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Avrupa Wushu Federasyonu Başkanı Smith, Willi Nouchet'in eşi ve kızına bu güne kadar sadece 5 kişiye verilen saf altından ying&yang işlemeli federasyonun özel ödülünü takdim etti. Ödülü alan Veronique ile kızı Ines göz yaşlarına hakim olamadılar. Titreyerek konuşan Veronique Nouchet, eşinin Wushu sporunu çok sevdiğini ve bu yolda çok çalıştığını belirterek herkese teşekkür etti.

GÖSTERİLER NEFES KESTİ
Törende halk oyunları ekipleri Ege yöresi halk dansları gösterisi sundu. Türk ve Rus milli takımları sporcularının yaptığı gösteriler salondakilerin nefesini kesti. Müzik eşliğinde Sanda ve Taolu branşlarında sopa ve kılıçlarla yapılan gösteriler büyük alkış aldı. Türkiye Wushu Federasyonu Başkanı Ebubekir Hocaoğlu, organizasyona katkıları bulunanlara plaket verdi. Şampiyona, 13 Mart'ta yapılacak finallerle son bulacak.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN