Türkiye 56 madalya ile ikinci oldu

Pazar 14.03.2010 21:14

ANTALYA’da gerçekleştirilen 13’üncü Avrupa Wushu Şampiyonası sonunda Türkiye genel klasmanda kazandığı 13 altın, 25 gümüş, 18 bronz toplamda 56 madalya ile ikinci oldu.

Şampiyonada Rusya 52 altın, 13 gümüş, 7 bronz, toplamda 72 madalya ile birinci oldu. İtalya ise 5 altın, 4 gümüş, 3 bronz, toplamda 12 madalya ile üçüncü, Ukrayna da 1 altın, 9 gümüş, 6 bronz, toplamda 16 madalya ile dördüncü sırada yer aldı.

Şampiyonayı değerlendiren Türkiye Wushu Federasyonu Başkanı ve Avrupa Wushu Federasyonu 1'inci Başkan Vekili Ebubekir Hocaoğlu, Türkiye'nin sporcu sayısı artış bakımından dünyada birinci sıraya yükseldiğini belirterek, "Bu nedenle üç büyük organizasyonu arka arkaya Türkiye'ye verildi. İlk amacımız Wushu'yu büyük kitlelere ulaştırmaktı, bunu başardık. İkinci hedefimiz de şampiyonalarda en çok madalya kazanan ülke olmak. Bunun için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Bu şampiyona da Rusya'nın arkasından ikinci olmamız büyük bir başarı" dedi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

DÖRT ORGANİZASYON BELİRLENDİ
Avrupa Wushu Federasyonu 1'inci Başkan Vekili Ebubekir Hocaoğlu Shareton Otel'te basınla sohbet toplantısı düzenledi. Şampiyonanın bittiğini ama Avrupa Wushu Federasyonu Yönetim Kurulu toplantılarının devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

Gelecek 4 organizasyonu planladık. Yıllara göre sırasıyla Paris, Kiev, Hırvatistan ve Portekiz'de şampiyonalar yapılacak. Bir organizasyon için sadece ülkenin seçilmesi yetmiyor. Organizasyon belirlenen yere gidip hem organizasyon hem de güvenlik anlamında olur verilirse karar onaylanıyor.

ORGANİZASYON TAM PUAN ALDI
Şampiyona organizasyon açısından çok iyiydi. Hiçbir ülkeden şikayet almadık. Bu güne kadar yapılan yerlerde şikayetler vardı ama Antalya'nın ciddi bir avantajı var. Konaklama, yeme içme ve ulaşım çok organizeydi. Şampiyonanın yapıldığı spor salonu ile otellerin çok dar alanda olması bunda çok büyük rol oynadı. Herkes organizasyondan çok memnun kaldı.

İKİNCİLİK BÜYÜK BAŞARI
Sportif kısmına gelince, Wushu'nun daha büyük kitlelere ulaşması için bir karar almıştık. Daha fazla insanın yarışmalara katılmasını temin etmek için. Bundan dolayı madalya sayısı arttı. Daha önce bir kategoride yapılıyordu yarışmalar. Mesela büyükler ve gençler kategorisinde. Şimdi bunları birleştirdik. Gençleri de ikiye böldük, büyükleri de. Eskiden 22 kişiyle yapılan yarışlar 70 kişiyle yapıldı. Bu da ülkelerin madalya sayılarını artırdı. Türkiye'de bu spor çok gelişiyor. Özellikle Tao konusunda. Daha önce başarımız çok düşüktü ama şu anda çok daha iyi duruma geldik.

AKDENİZ ŞAMPİYONASI
Türkiye bu sene içerisinde biraz daha küçük olan Akdeniz Şampiyonasına aday. Önümüzdeki sene Paris'te geleneksel dalların yarışması olacak. Paris'e 1200 sporcu katılacak ki bu da çok büyük bir sayı. Bu organizasyonu yapacak olan birim benim yeni seçildiğim pozisyona bağlı.

Önümüzdeki sene de İzmir'de dünya şampiyonası yapılacak. Bütün uluslar arası müsabakalarda karar iki yıl önceden verilmek zorundadır. İzmir'le ilgili karar geçen yıl Toronto'da verildi.

DEVLET DESTEĞİ ARTTI
Wushu organizasyonlarının devletlerden almış olduğu payı artırmaya çalışıyoruz. Son beş senede devletlerin destek oranı 5 kat arttı. Olimpiyatlar gibi büyük organizasyonları, organizatör karşılar. Çin'de 1'inci Kombat oyunları düzenlenecek. Bu organizasyona dünyanın en iyi sporcuları katılacak. Yani Wushu'da, Boks'ta, Karate'de, Taekwon-Do'da en iyi 80'er sporcu katılacak. Bunun medya değeri çok yüksek. Tutarsa ikincisini İstanbul'da yapılacak. Yayın gelirleri çok yüksek. Olimpiyatların uluslar arası medya organizasyonunun başındaki kişi Wushu'nun Dünya Federasyonu Başkanı'dır. Geçen Türkiye'ye geldi. Medya anlaşmalarını yapmıştı. 2.2 milyar dolar medya anlaşmalarının değeri. Bu tür organizasyonlarda para organizatör tarafından karşılanır. Bizim gibi organizasyonlarda ise biz devletten bir miktar kaynak alıyoruz. Buraya gelenler bir bedel ödeyerek konaklar ve hizmetlerden yararlanır. Biz, federasyon olarak genel şampiyona giderleri ile bazı ülkelere destek veriyoruz. Durumu iyi olmayanlara bilet ve konaklama veriyoruz. İzmir'de devletin sağlayacağı fayda 300-400 bin dolar olacak. Gerisini katılımcı ülkeler, sponsor ve federasyon karşılayacak.

1 MİLYON EURO'LUK ORGANİZASYON
Antalya'daki organizasyonun maliyeti 1 milyon Euro'dan fazla. Devlet desteği yüzde 10-15 oranında. Bunu iyi kurgulayamazsanız olağanüstü bir maliyet çıkar. Biz bunun için ilk defa bu federasyon içinde bir şampiyonayı profesyonel ellere teslim ettik. Biz federasyon olarak işin içine girmiyoruz. Anlaşmış olduğumuz, teklif aldığımız şirketlere danışmanlık yaptırıyoruz. Federasyon ciddi bir kurumdur. Diyoruz ki, "Siz bu işi bizim adımıza yapın, bedelini alın." Çok iyi bir sonuç çıktı. Bizim 100 liraya aldığımız bir odayı onlar 70 liraya alabiliyor. Şu anda bu o kadar beğenildi ki, aynı sistemi Fransa'ya, Ukrayna'ya, Hırvatistan'a uygulayacağız. İhaleyi alan şirket 5 yıllık bu işi yürütme hakkını alacak.

RUSYA ÇOK PROFESYONEL
Rusya bu alanda dünyada Çin'den bile daha profesyonel çalışan bir ekip. Sanda takımı Moskova, Tao takımını ise Dağıstan'da iki ayrı akademileri var. Gerçekten çok da bilimsel çalışıyorlar. Bizim Rusya'ya ulaşmamız için belki bir şampiyonaya daha ihtiyacımız var. Biz de son yıllarda çok yol kat ettik. Bilimsel ve teknik uzman ekiplerimizle çalışıyoruz. Akademik, psikolojik ve laboratuar çalışmalarımız var. Rusya'da bu bir yarışma sporu olarak algılanıyor. Biz Türkiye'de öyle değiliz. Türkiye'de sayı olağanüstü artıyor. Bizim birinci önceliğimiz Wushu'yu büyük kitlelerin sporu haline getirmek. İkincisi de bunlardan şampiyonlar çıkarmak. Birinci kısımda çok başarılıyız. Dünya'da üç şampiyonanın üst üste Türkiye'ye verilme nedeni, dünyada Wushu sporcu sayısının en çok arttığı ülke Türkiye olduğu için. Her olayda birinci kriter budur. Birinci kısmını becerdik. Şimdi ikinci bölümü de çalışarak başaracağız. Yine de Rusya'nın arkasından ikinci olmamız bizim için çok iyi bir başarı. Sporcularımızın yüzde 70'i madalya aldı.

AVRUPA AKADEMİSİ İSTANBUL YA DA ANKARA'YA
Avrupa Wushu Akademisi İstanbul ya da Ankara'da kurulacak. Bütçe onayını aldık. 10 senede 4 akademi kurulacak. Muhtemelen ikinci akademi 5 sene sonra kurulabilecek. Bu yılın ortasında çalışmalarımız başlayacak. 2011 yılının sonunda Dünya şampiyonasının yapıldığı Eylül ayında akademi faaliyete geçecek. Akademi tüm Avrupa'ya hitap edecek. Akademi kadrolarının büyük bir çoğunluğu Rusya'dan gelecek. Bizim sporcularımız gibi Hırvatistan da Norveç'ten de gelip akademi eğitimi alabilecek. Türkiye akademisi de ilerde kurulabilir. Sürekli akademik çalışmalar ve sonuçlar ortaya konulmalı.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN