"Aykut 7 şampiyonluk yaşasa..."

Pazar 27.06.2010 00:00
Rıdvan Dilmen, Ağustos ayından itibaren Sabah gazetesinde yazmaya başlayacak. Ünlü yorumcu yazılarına başlamadan önce Şirin Sever'e röportaj verdi.

İşte Rıdvan Dilmen'in, Mourinho'dan Ertuğrul Sağlam'a, Aykut Kocaman'dan Maradona'ya kadar birçok konuda yaptığı açıklamalar...

- Hoşgeldiniz SABAH'a! Ne zaman başlıyor yazılarınız?
- Hoşbulduk. Ağustos başında.

- Ne oldu da sekiz yıldır istikrarlı şekilde yazdığınız yeri bıraktınız?
- Milliyet'le hiçbir problemim olmadı, hepsine teşekkür ederim. Sadece değişiklik istedim kendimle ilgili. Serhat Albayrak'la yaptığımız görüşmemden de çok pozitif enerji aldım. Buluştuk; sohbet esnasında, 2015'e kadar NTV'yle sözleşme yaptığımı söylediğimde, 'Gel, biz de beş sene sözleşme yapalım,' dedi. İşin ekonomik kısmı ve anlaşma süresi, yemin ediyorum beş saniye sürdü.

- NTV'den aldığınız ücretle ilgili, 'yıllık beş milyon dolar' gibi astronomik rakamlar konuşuluyor. Piyasada en yüksek ücreti siz mi alıyorsunuz?
- Hayır, onu şöyle anlatayım; bu iş de futbolculuğa benziyor... Nazilli Sümerspor'da futbola başladım, para kazanmadım. Muğlaspor'da oynadım para kazanmadım. Boluspor'a gittim, o günkü şartlara göre eh işte, az biraz kazanmaya başladım. Sonra Sarıyer'e transfer oldum, eskisine göre daha fazla kazandım. Fenerbahçe'ye geldim ama Fenerbahçe'de başarılı olduktan sonra en çok kazanan futbolcu oldum o yıllarda, Tanju'yla birlikte. Bu dünyaya gelirsek... Lig TV'de, hatırlamıyorum tam ama, ortalama 100 milyar falandı aldığım para. Mesela 70'le başlamıştır, yüze çıkmıştır, 120'ye çıkmıştır, 150'ye çıkmıştır. NTV'ye ilk gittiğimde 250 bin dolara gittim. Ekrandaki beşinci yılımdı. İki yıl sonra rakamımı 500 bin dolara çıkardılar. Yani kendimi ispat ettikçe para kazanmaya başladım. Biraz da ukalalık yapayım madem öyle; TV piyasasını yükseltiyorsam herkes de bana dua etsin! Benim aldığım para konuşuldukça, herkes fazla para isteyebiliyor hiç değilse.

- Del Bosque'nin sözleşme fotokopisi varmış elinizde. Onun gibi bir sözleşme mi istiyorsunuz, şartlarınız mı ağır yani?
- Evet öyle bir şey ama bunu kabul etmezler (gülüyor). Şunu söylemek istiyorum; 'Rıdvan'a bak, ne büyük para alıyor,' dedikleri zaman bir duracaklar. Çünkü siz onu söylerken başka alternatifiniz yok, benim var! Ben bu işi bir de sahada yaparım, bir lira alıyorsam iki lira alırım. O yüzden rahatım o konuda.

- Futbol ve antrenörlük hayatı bitince, size ilk kez 'Gel yazı yaz,' diyen kimdi?
- Biz geleneğe uyduk aslında... Eski futbolcu ne yapar; ya antrenörlük yapar, ya yazı yazar! Fanatik ve Milliyet'te ortaklaşa başladım, Necil Ülgen istemişti. Televizyona da Şansal Abi (Büyüka) ve İlker Yasin'le başladım.

- Yabancı hocalardan daha mı iyiler yani?
- Belki yabancı hocalarla fark vardı aralarında ama Fatih Terim o farkı kafalarına vurdu kırdı, 'Durun, bir dakika , biz de varız burada!' dedi. Şimdi fark kapandı. Ertuğrul Sağlam 'ın başarısı inanın tesadüf değil. İddia ediyorum, Mourinho ne kadar biliyorsa Ertuğrul Sağlam da o kadar biliyor bu işi. Tolunay Kafkas, Bayern Münih teknik direktörü kadar antrenördür.

- Beşiktaş'a Schuster'i, Milli Takım'a Hiddink'i getirmek belki daha havalı oluyordur ama kulüp başkanlarının sabırsızlığının nedeni nedir? Bir sezon bile dayanamıyorlar...
- İhaleyi bırakmak için! - Ne demek o? - Başarısızlığın ihalesi birine bırakılacak! 'Ben değilim' diyor özetle. Uzun vade yabancıyla değil yerliyle yapılmalı bence. Bunun için de göğüs gereceksin herkese karşı. Hep Alex Ferguson örneğini veririz. Alex Ferguson 20 küsur senedir orada ama İngiltere'deki şampiyonluğu yüzde 50 değildir belki de. (24 yılda 11 şampiyonluk) Ama hep ne deriz; 'Alex Ferguson istikrar abidesidir.' Fenerbahçe 20 yıl Aykut Hoca'yı getirsin, o sürede yedi şampiyonluk yaşasa 'başarısız' derler.

- En son okuduğunuz kitap?
- Futbolla ilgili; Yetenek diye bir kitap okudum.

- En son izlediğiniz film?
- Unuttum.

- En son aldığınız/dinlediğiniz albüm?
- Serdar Ortaç; beğendim.

- En sevdiğiniz yemek?
- Ayırt etmem ama ille seçeceksem klasik olacak ama kuru fasulye.

- Sizi en çok üzen eleştiri biçimi?
- Abartı... Yani hata yapabiliriz ama bu hatayı abartılı şekilde anlatmak gereksiz.

- En son ne zaman ağladınız?
- Ezel'i izlerken ! Ali yaralı şekilde Ezel'in kucağında yatarken, aralarındaki duygusal konuşmaya salya sümük ağladım.

- En son ne zaman kahkahalarla güldünüz?
- Ben hep gülerim. Antrenörlük kursunda çok güldüm en son. O 19 futbol adamıyla çok mutlu oluyorum.

- En zayıf noktanız?
- Hayır diyemiyorum, bayağı bir zayıfım bu konuda.

- En yakın dostunuz?
- Köyceğiz'de yaşıyor, Haydar Abi.

- Gerçekten de tarihin en kötü Dünya Kupası mı ve kimi kupaya yakın görüyorsunuz?
- Dünya Kupası öncesi şöyle bir tahminde bulundum; favori İspanya, ikinci favoriler Brezilya, Arjantin. Artık tek maçlara geliniyor, gün gün maçta favori bile elenebilir, o yüzden ' Favorim şudur,' diyemiyorum. Şu ana kadar çarpıcı takım Arjantin, Brezilya, Hollanda geldi bana.

- Şu ana kadar yıldız futbolcu kim Dünya Kupası'nda?
- Messi, başka da hiçbir şey yok! Hepsi birbirine yakın oyuncular , Messi ise uçurum.

- Maradona'yı takım elbiseyle saha kenarında izlemek peki?
- Maradona'nın ben eşofmanını da seviyorum, takım elbisesini de ya! O, sahanın içinde olsun yeter ki... Maradona herkes gibi, benim de idolümdür.,

- Demirören'in 'Türk futbol tarihinin en büyük transferi' dediği Beşiktaş'ın transferi Quaresma için yorumunuz?
- Evet, önemli bir oyuncu aldılar. Türkiye'nin en iyi transferi değil ama Beşiktaş tarihinin en önemli yabancısı diyebilirim.

- Milli Takım'ın başında Hiddink başarılı olur mu?
- Hiddink'in talebesiyim ben, Fenerbahçe'de onunla birlikte çalıştım. Çok düzgün bir adam...

- Arda gitmeli mi kalmalı mı?
- Arda'yı oyuncu olarak da insan olarak da çok seviyorum. Bir kere çok şeker bir çocuk. Bir Fenerbahçeli olarak, Galatasaray'da oynaması da çok hoşuma gidiyor. Oraya çok iyi uydu, Galatasaray'a yakıştı. Türkiye'de başka kulübe gitmesin. Avrupa'ya gidecekse de çok önemli bir kulübe; yani Manchester United, Barcelona, Real Madrid gibi takımlara gitsin, oralarda daha iyi oynar.

- Genç bir oyuncunun üzerine bu kadar gidilmesi neden?
-Doğal ya... Hepimizin başından geçti. Bence Arda Galatasaray kaptanlığını ve Galatasaray oyunculuğunu ; giyimiyle, kuşamıyla, sevgilisiyle gayet iyi taşıyor üzerinde. Ben ona her şeyi yakıştırıyorum.

- Peki Bursaspor tekrar şampiyon olur mu, başarısı tesadüf müydü sizce?
- Tesadüf değildi ama bundan sonra zor olur gibi geliyor. İlk dörde de girse benim gönlümde şampiyon olur artık. Yani ilk beşin takımı olsun, Sivas'ın durumuna düşmesin isterim.

DİĞER
Yükleniyor
SON DAKİKA