Spor Toto Süper Lig

Perşembe 12.08.2010 16:12

Son yayın ihalesi ile Avrupa'nın en değerli ligleri arasındaki yerini alan Süper Lig'in isim sponsoru Spor Toto oldu.

İsim hakkı basın toplantısına Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ve Spor Toto Teşkilat Başkanı Bekir Yunus Uçar, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, TFF Başkanvekili Lutfi Arıboğan, TFF Yönetim Kurulu Üyeleri Zafer Yıldırım ve Yunus Egemenoğlu ile Digitürk Genel Müdürü Ertan Özertem katıldı. Toplantıda ayrıca TFF 2. Lig'in "İddaa 2. Lig", TFF 3. Lig'in de "İddaa 3. Lig" olduğu açıklandı.

Söz konusu anlaşmanın Türkiye profesyonel liglerinde ve Türk futbolunda yeni bir dönemi başlattığını vurgulayan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, "14 Ocak 2010 tarihinde gerçekleştirilen ve Türk futbolu için bir milat olan "Yayın İhalesi" sonucunda, Süper Lig'de mücadele eden kulüplerimize yüzde 126 artışla yılda 321 milyon dolar aktarılacak olması Türk futbolu açısından gurur verici. Türk sporunun en değerli markalarından biri olan Süper Lig'in 5 sezondur devam eden isim sponsorluğu, bugünden itibaren ülkemizin bir başka değerli kurumunun ismiyle devam edecek. 2 gün sonra 53. sezonuna merhaba diyecek olan Süper Lig bundan sonra Spor Toto Süper Lig adıyla anılacak." ifadelerini kullandı.

Yeni yayın ihalesi ile Avrupa'nın en değerli ligleri arasındaki yerini sağlamlaştıran Süper Lig'e duydukları güven ve yaptıkları yatırım için Spor Toto Teşkilatını kutlayan TFF Başkanı Özgener, 2005 yılından bu yana isim sponsorluğu yaparak futbolumuza önemli bir kaynak aktarımı sağlayan Turkcell firmasına da özel teşekkürlerini iletti.

"FUTBOL EKONOMİSİNDE ÇAĞI YAKALADIK"

Mahmut Özgener, güç birliğinin yaratılmasında, futbolumuzda sağlanan güven ortamının, futbola aktarılan kaynak artışının payının büyük olduğunu da belirterek, "Bugünkü mutluluğumuz sadece Süper Lig'in isim sponsorluğundan kaynaklanmıyor. Spor Toto Teşkilatı, Türk Futbolunun atar damarlarından TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig'e de ismini verdi. Böylece, ülkemizde yer alan 4 profesyonel ligin tamamının isim sponsoru olmuş oldu. Bu gelişmeler, futbolun endüstrileştiği bir ortamdan geri kalmadığımızı, çağa ayak uydurduğumuzun en güzel kanıtı. Futbola aktarılan bu ekstra kaynaklar, tüm liglerdeki kulüplerimiz için önemli bir itici güç olacaktır." şeklinde konuştu.

İDDAA 2. LİG VE İDDAA 3. LİG ADINI TAŞIYACAK

TFF Başkanı Özgener, TFF 2. ve 3. lig isiminin de İddia olacağını ifade ederken, sözlerini şöyle tamamladı: "Tüm Süper Lig müsabakaları, Spor Toto Süper Lig adı altında oynanacaktır. Ve ülke çapında yapılacak maçlarda bu ismin görünürlük almasını sağlayacağız. Sizlerin de sezon boyunca yaptığınız haber ve çalışmalarda "Spor Toto Süper Lig", "İddaa 2. Lig" ve "İddaa 3. Lig" ifadesini kullanmanızı bizzat rica ediyorum. Türk futbolu sponsorlar ve onların sağladığı kaynaklarla çok daha ilerilere gidecektir. Bunun için bize destek olan, işbirliği yapan tüm sponsorlarımıza en içten dileklerimizle teşekkür ederiz."

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafıiz Özak ise hayırlı ramazanlar dileyerek başladığı konuşmasına, hükümetlerinin belediyeler aracalığı ile gençlere yönelik yapmış oldukları sportif yatırımlardan bahsetti. Faruk Nafiz Özak, isim hakkı ve sponsorluklarla ilgili yasaların kendileri zamanında çıktığını hatırlatarak, Spor Toto ile Süper Lig birlikteliğinin önemli katkılar sağlayacağına inandığını söyledi. Özak sözlerini, Spor Toto Süper Lig'de mücadele edecek takımlara başarılar dileyerek tamamladı.

Öte yandan toplantıda, Kulüpler Birliği adına Fenerbahçe Kulübü ve Kulüpler Birliği Başkanı Aziz Yıldırım da yer aldı.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN