"İşimiz kolay değil"

Pazartesi 06.09.2010 15:09

(A) Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Guus Hiddink, 2012 Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu'nda yarın Belçika ile yapacakları maçın kolay olmayacağını söyledi.

Hiddink, Swissotel'de düzenlenen basın toplantısında, maçla ilgili soruları yanıtladı. İki maçlı dönem öncesinde yaptığı açıklamalarda iyi bir başlangıç istediğini, Kazakistan galibiyetiyle ilk adımı başardıklarını kaydeden Hiddink, ''Bu galibiyeti almak kolay gibi geliyor, ama organize bir ekibe karşı oynadık. Kolay değildi. İkinci adımı kendi sahamızda oynasak bile çok daha zor olacak. Belçika genç oyuncularla kadrosunu yenileyen bir ekip haline geldi. Çok iyi oyuncular çıkardı. Bu yüzden işimiz kolay olmayacak'' diye konuştu.

İstatistiklere bakıldığında son yıllarda Türkiye'nin Belçika'ya karşı iyi sonuçları bulunmadığını hatırlatan Hiddink, ''Umarım bunu da kırmayı başarırız. Kadromuzdaki tüm futbolcular maçta forma giyebilecek durumda. İki maçta 6 puan hedefimiz için savaşacak güce sahipler. Antrenmanlarda oyuncularımızın çalışmalarından ve takım ruhundan çok memnunum. Yarın akşam da dolu bir statla birlikte güzel bir skor alacağımızı düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

''İKİ TAKIM DA İKİ SENE ÖNCESİNE KADAR DAHA İYİ DURUMA GELDİ''
Türkiye'nin 2010 elemelerinde Belçika'ya karşı 5 puan yitirdiğinin hatırlatılıp, iki ekip arasında bugünkü farklarla ilgili bir soruya Hiddink, şöyle yanıt verdi:

''Daha önce belirttiğim gibi Belçika'ya karşı kötü bir istatistiğimiz var. Yarın akşam bunu değiştirmek için sahaya çıkacağız. İki takımın da iki sene öncesine kadar daha iyi duruma geldiğini söyleyebilirim. Oyuncularım rakipleri karşısında ne yapacaklarını biliyorlar. İki takımı karşılaştırmaya girmek istemiyorum. Yarın sahada olacak 11'ler, ne Belçika'da ne Türkiye'de daha önceki maçlarda oynayan 11'ler.'

''AYNI 11 İLE ÇIKMA İHTİMALİMİZ VAR''
Hiddink, Belçika karşısında, sahaya Kazakistan maçının 11'ini sürme ihtimalinin bulunduğunu ifade etti.
Gökhan Gönül'ün iyileştiği ifade edilerek, 11'de değişiklik olup olmayacağı sorulan Hiddink, ''Gökhan'ın durumu iyi. Her zaman kendi oyun tarzımız içinde bulunduğumuz duruma ve biraz da rakibe göre kadromuzda değişiklik yapabiliriz. Değişiklik olabilir mi? Çok fazla sanmıyorum. Yine geçen maça çıkılan 11 ile çıkma ihtimalimiz var'' şeklinde yanıt verdi.

İlk maçlarda alınan sürpriz sonuçlarla ilgili olarak da Hiddink, ''Kazakistan'a kaybetseydik veya berabere kalsaydık bu da bir sürpriz olacaktı. Portekiz'in kendi sahasında 4 gol yemesi dikkat çekici. Fransa değişiklik içinde, sancılı olacağını düşünüyorum. Bizim grubumuzda favori olmayan takımlar var, sürpriz yapabiliyorlar. Umarım sürpriz yaparlar, ama bize karşı değil'' diye konuştu.

Seçme şansı olsaydı, yarın Almanya'da Almanya ile oynamak isteyip istemeyeceği sorulan Guus Hiddink, bütün rakiplerle bir an önce oynamayı istediğini, ancak belli bir maç takvimine uyulduğunu anlatarak, ''Belçika-Almanya maçını izledim. Bu maçta gole sebebiyet veren tek bir hatası oldu Belçika'nın. Dengeli bir maç oldu. Almanya, dünya kupasında güzel bir performans sergiledi. Şimdi Almanya karşısında izlediğimizde Belçika'yı disiplinli, kafa kafaya oynadıklarını görüyoruz. Rakip olarak tercihimiz yok. Ekim ayında Almanya ile oynanacak maçı bekliyoruz'' şeklinde konuştu.

''RAKİBİMİZİ ZAYIF YÖNLERİNDEN VURMAYA ÇALIŞACAĞIZ''
Bir soru üzerine de Hiddink, Belçika'yı analiz ettiklerini, her takımın güçlü ve zayıf yönlerinin bulunduğunu, rakiplerini zayıf yönlerinden vurmaya çalışacaklarını kaydetti.

Artık futbolda sır olmadığını, takımların birbirini tanıdığını anlatan Hiddink, ''Rakibimizi analiz ediyoruz. Onlar da bunu yapıyordur. Her takımın güçlü ve zayıf yönleri var. Biz de zaten rakibimizi o yönleriyle vurmaya çalışacağız. Plan yaparsınız, ama yaptığınız planın ne kadarını uygulayabilirsiniz? Artık futbolda sır yok. Takımlar birbirini tanıyor. İki takım da birbirini zayıf yönlerden vurmaya çalışacaktır'' ifadelerini kullandı.

''TEKNİK ADAMLARIN ROLÜNÜ ÇOK ABARTMAYALIM''
Teknik adamların maça olan etkilerini abartmamak gerektiğini, başarı için oyunculara bağımlı olduklarını ifade eden Hiddink, ''Teknik adamların maça olan etkilerini çok abartmak gereksiz bence. 3 değişim hakkımız var. Taktiksel değişimler yapabiliyor, kenardan bağırmayı seviyoruz, ama metrelerce ötedeki oyuncular bunu duyuyor mu tartışılabilir. Başarı için oyunculara bağımlıyız, teknik adamların rolünü çok abartmayalım'' diye konuştu.

Soru üzerine Belçika'nın bireysel yetenekli oyuncularla sorumluluk alan genç futbolcuların karışımı içine girmesinin başarı sağladığını anlatan (A) Milli Takım Teknik Direktörü, rakiplerinin iyi bir takım olduğunu, ancak yarın kendilerini yenmelerine izin vermeyi düşünmediklerini ifade etti.

''BASKETBOL TAKIMININ GALİBİYETİNDEN MUTLU OLDUK''
(A) Milli Basketbol Takımı'nın dün akşam Fransa'yı yendiği Dünya Şampiyonası mücadelesinde aldığı galibiyetten mutlu olduklarını kaydeden Guus Hiddink, ''Sadece iyi oyundan dolayı değil, rakibe karşı hakemlere karşı centilmence tavır da beni mutlu eden diğer faktörlerdi'' dedi.

Hiddink, dün akşamki maçla ilgili şöyle konuştu:

''Galibiyetten dolayı mutlu olduk. Gitme isteği oyunculardan ve teknik heyetten gelmişti. Ben de basketbolu çok seviyorum. Amatör düzeyde de olsa gençliğimde ben de oynadım. Büyük bir moral oldu. Milli futbolcularımızın bu tür sporlara da ilgi göstermeleri ve desteklemek istemeleri beni mutlu etti. Türkiye çok etkileyici bir oyun oynadı. Sadece iyi oyundan dolayı değil, rakibe karşı, hakemlere karşı centilmence tavır da beni mutlu eden diğer faktörlerdi.''

Hiddink, bir Rus gazetecinin Rusya ile Türkiye'yi karşılaştırmasını istemesi üzerine de ''Son 4 yıl içinde Rusya'da keyif alarak işimi yaptım. Türkiye'de de insanlar çok ciddi ve federasyon son derece profesyonel çalışıyor. Tamamen duygularla yönetilmiyor, ilerisi için düşünülen bir plan var. Futbolda ben böyle şeyleri çok seviyorum. Rusya'ya eleme maçı öncesi başarılar diledim. Orada çalıştığım dönemde oyuncularla yetkililerle birlikte karşılıklı kültürel değişimimiz oldu. Kadromuzdaki oyuncularla çok iyi anlaşmıştık. İnandık ve güzel şeyler başardığımızı düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

Hiddink, Rus gazetecinin isteği üzerine bir kağıda Rusya Milli Futbol Takımı'na karşı iyi dileklerini ifade eden bir yazı yazdı.
Etiketler Guus Hiddink
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN