İki Türk takımı katılıyor

Cuma 22.04.2011 00:00

Konya Torku Şekerspor Bisiklet Takımı 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda Konya Torku Şekerspor Bisiklet Takımı, 24 Nisan 2011 günü başlayacak olan 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na 8 sporcusuyla katılacak. Toplam 22 takımın katılacağı yarışta 176 sporcu İstanbul’dan Alanya’ya toplam bin 387 kilometre pedal çevirecek.

2011 yılında Türkiye'nin ilk profesyonel bisiklet takımı olan Konya Torku Şekerspor Bisiklet Takımı, bu yıl 47.'si gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nda ilk kez yarışacak. İstanbul'da başlayıp Alanya'da son bulacak turda ikisi Türk olmak üzere toplam 22 takım yarışacak. 24 Nisan günü İstanbul'da başlayacak ve 1 Mayıs günü Alanya'da sona erecek olan organizasyonda 176 sporcu, Türkiye'nin güney sahillerinde binlerce kilometre yol kat edecek. Konya Torku Şekerspor Takımı'ndan uluslararası derecelere sahip 5 yabancı ve 3 Türk milli sporcu, 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda ülkemizi temsil edecek. Türkiye'nin başarılı spor organizasyonlarından biri olan 47. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu için hazırlıklarını tamamlayan Konya Torku Şekerspor Bisiklet Takımı diğer sporcularla birlikte İstanbul, Turgutreis, Marmaris, Pamukkale, Fethiye, Finike, Manavgat, Alanya etaplarında yarışacak. Konya Torku Şekerspor Bisiklet Takımı İstanbul'da gerçekleşecek birinci etapta ilk beşte, genel ferdi klasmanda da ilk onda olmayı hedefliyor. Takım, 47. Cumhurbaşkanlığı Turu'nun ardından Türkiye'de 2.2 klasmanında 7 tur pedal çevirecek. Türkiye'den sonra da Romanya, Bulgaristan, İran, Azerbaycan turlarına katılacak.

Konya Torku Şekerspor Bisiklet Takımı, 2011 yılında UCI Continental Team'in (UCI-Dünya Bisiklet Birliği) kategorilerine göre Türkiye'nin ilk kıta takımı olma özelliğini taşıyor. UCI Kıta Takımı olabilmek için, sporcuların çoğunluğunun vatandaşı olduğu ülke federasyonu tarafından tanınması, ulusal takvimdeki yol bisikleti müsabakalarına katılmak üzere lisansı onaylanan yol bisikleti sporcularından oluşması ve UCI tarafından onaylanması gerekiyor.

Konya Şekerspor Kulübü altında kurulan Konya Torku Şekerspor Bisiklet Takımı şuana kadar ulusal ve uluslararası birçok dereceye imza atmış sporculardan oluşuyor.

Konya Torku Şekerspor Bisiklet Takımı bu yarışa hazırlık amacıyla Mart ayında Hırvatistan Turu'nda, Nisan başında Fas Turu'nda, son olarak da Yunanistan Hellas Turu'nda yer aldı. Takım sporcularından M. Eyüp Karagöbek Fas Turu'nun beşinci etabını birincilikle tamamladı. Konya Torku Şekerspor Bisiklet Takımı sporcularından Danail Petrov Andanov Fas Turu'nun ikinci ve beşinci etaplarından üçüncülük, üçüncü etabından da ikincilikle döndü. 2011 yılı başında Alanya'da gerçekleştirilen Kulüplerarası Puanlı (KAP) Sezon Açılışı Yol Yarışları'nda takım sporcusu Miraç Kal yarışın ikinci etabında birincilik kazandı.

Konya Torku Şekerspor Takımı, bu yıl 16 büyük sporcu, 7 genç sporcu ve 9 yıldız sporcuyla çalışmalarına devam ediyor.

Konya'da Bisiklet Sporu ve Konya Şekerspor Kulübü
Konya'da ilk bisiklet yarışları 1923 yılında İdman Cemiyetleri İttifakı'nın kuruluşu ile başladı. Şehrin topografik yapısının elverişliliği, bisiklet sporunun gelişmesine katkı sağladı. Türkiye'de bu güne kadar milli formayı giyen bisikletçilerin yüzde yetmiş beşini Konyalı sporcular oluşturdu.

Konya'da bisiklet sporunun gelişimi için önemli katkılarda bulunan Konya Şeker, 1955 yılında Şekerspor Bisiklet Takımı'nı kurarak bugüne kadar bine yakın sporcunun yetişmesini sağladı. Türk sporuna genç ve dinamik sporcular yetiştirmek amacıyla kurulmuş olan kulüpte, futbol takımı da, Türkiye İkinci Liginde mücadele etmektedir.

İlk kuruluş amacı; Konya Şeker Fabrikası mensuplarını temsilen sportif faaliyetlere katılmak, mensuplarının boş zamanlarını değerlendirerek beden ve moral eğitimlerini tamamlamak olan kulüp, zamanla hedeflerini büyüttü. Bugün, dünya sporcuları ile yarışacak sporcular yetiştirmek hedefinde olan Konya Şeker Spor Kulübü 1955 yılından bu güne kadar faaliyet gösteren Konya ilinin köklü kulüplerindedir. Konya Şekerspor, Konya Şeker A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Recep KONUK' un spora verdiği önem ve yaptığı katkılarla son 10 yılda tüm branşlarda önemli başarılara imza atmıştır. Türkiye İkinci Futbol Ligi'nde şampiyonluk mücadelesi veren Konya Şekerspor Kulübü, bisiklette Türkiye Şampiyonluğu'na ulaşmıştır. 2006 yılında gerçekleştirilen Grekoremen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda Dünya Şampiyonluğu'nu kazanan Türk milli takımına 6 sporcu vermiştir. Konya Şekerspor Kulübü, bisiklet ve futbolda da Türk milli takımına birçok genç sporcu kazandırmıştır. 2011 yılında ise bisiklet takımı Türkiye'nin ilk profesyonel bisiklet takımı olmuştur.

47.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Organizasyon detayları:
Tarih: 24 Nisan 2011,Pazar
Start Yeri ve Saati: Sultanahmet Meydanı
Etap Başlangıç Saati: 09.30
Etap Bitiş Yeri: Kadıköy Bostancı Sahil Yolu
Tahmini Bitiş Saati: 12.45
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN