Fethiye-Finike etabı Greipel'ın

Cuma 29.04.2011 16:58

47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 184 kilometrelik Fethiye-Finike etabını Omega Parma Lotto takımından Andre Greıpel 4 saat 27 dakika 03 saniye ile kazandı. Turun yarın 138 kilometrelik Tekirova-Manavgat etabı ile devam edilecek.

ÇALIŞKAN AİLESİNİN DUYGUSAL ANLARI
2 yıl önce kaybettiğimiz Türkiye'nin Milli ve unutulmaz Bisikletçilerinden Rıfat Çalışkan'ın adına verildiği Tırmanma ödülünün törenine katılan eşi Turkun Çalışkan, iki yıldır Bisiklet Federasyonunun merhumun adının yaşatılması için gösterilen ilgi ve alaka karşısında teşekkürlerini iletti. Turkun Çalışkan, eşinin hatıraları ile yaşadığını ve özellikle Federasyon Başkanı Emin Müftüoğlu'nun çabasının unutulmaz olduğunu söyledi.

VALİ BASIN TIR'INI ZİYARET ETTİ
Muğla Valisi Fatih Şahin, Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ile birlikte 100'ün üzerinde görev yapan yerli ve yabancı medya mensuplarının çalıştığı Basın Tır'ını ziyaret ederek çalışmaları bizzat gördü. Basın mensuplarına tura gösterdikleri ilgiden ötürü teşekkür eden Şahin, "Yaptığınız katkı taktire şayandır. Sayenizde Türkiye'nin güzellikleri ve bu unutulmaz tur Dünya'nın ayaklarına kadar gidiyor" dedi.

YARIŞIN CEREYANI
Güneşli ve rüzgarsız sayılabilecek bir havada 147 bisikletçi start alır almaz tempo yaparak etaba başladılar. 12 bisikletçi daha etabın başı sayılabilecek 10'uncu kilometrede kaçmayı denedilerse de ana gruba 15'inci kilometrede yakalandılar. 20'inci kilometre geçilirken bisikletçilerin lehine olan bir durumu gözden kaçmadı. Arkadan esen rüzgar onların tempoyu attırmasına neden oldu ve işte tam o anlarda 50'inci kilometre geçiliyordu ki 10'u aşkın bisikletçinin toplu atağını gördük. Aralarında şu ana kadar ön plana çıkmayan Omega Pharma Lotto'dan Andre Grıepel, Astana'dan Assan Bazaev, Saxo Bank'tan Jonas Jorgensen ve Jaroslaw Marycz, Skil Schimano'dan Van Zandbeek, Verandas Willems-Accent'ten Van Goolen, FDJ'den Wesley Sulzberger, NetApp'tan Del Nero, Type 1-Sanofi Aventis'ten Lazio Bodrogi atak yapıp 2 dakikanın üstüne çıkan bir fark elde ettiler. Ancak ana grubun çok iyi tempo yapması ve ön grubun farkı açmasına izin vermedi.

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ ÖDÜLÜ

Patara kat edilirken 80. kilometrede geride kalıyordu ve Türkiye Güzellikleri ödüllerinin de sahibi belli oldu. Caja Rual takımından Mora Ortiz, Verandes Willems'ten Van Goolen, Type 1 Sanofi'den Lazio Bodrogi ödülleri elde etti.

BİRİNCİ TIRMANMANIN SAHİPLERİDE BELLİ OLDU
88.kilometre geride kalırken birinci tırmanma ödüllerini kazanan bisikletçilerde şu şekilde sıralandı. Type 1'den Bodrogi, Spidertech Powered Takımından Jonathan Mccarty, Verandas Willems'ten Van Goolen ve Lampre'den Perez Arieta şeklinde sıralandı.

TURKUAZ MAYONUN SAHİBİ GERİLERDE KALDI
Finişe 56 kilometre kala grubun 3'e bölündüğü gözlendi. Ancak ön, ikinci ve arkadaki grup ile aralarındaki farkın büyük olmadığı gözlendi. Nitekim dünkü etap sonunda Genel Ferdi klasman birinciliğine yükselen Turkuaz Mayo'nun sahibi Thomas Peterson'un son grupta yer aldığı ve ön grupta pedal basan Type1 Sanofi takımından Aleksandr Efimkin ile arasında 1 dakika 34 saniyelik bir fark oluşmuştu.

EFIMKIN ARAYI AÇIYOR
Bu da şu demekti yarışa Turkuaz mayo'nun sahibi olarak başlayan Peterson ile Efimkin'in arasında sadece 29 saniye vardı. Bu kilometre itibarıyla Turkuaz Mayo'yu fark kapanmadığı taktirde Efimkin giyecekti. İşte çekişme, işte heyecan ve rekabetin getirdiği ortam böylelikle iyice belgeleniyordu. Havanında artık iyice ısındığını söyleyebiliriz.. Ama bu kez zaman zaman değişken rüzgar bisikletçilerin atak yapıp grup oluşturmasına neden oluyordu. Bu da diğer etaplara rağmen düz etap diyebileceğimiz Finike finişinin yine büyük bir heyecana tanık olacağını gösteriyordu..

İKİNCİ TIRMANMA ÖDÜLLERİDE BELLİ OLDU
Finike'ye 50 kilometre kala ikinci tırmanma ödüllerini de kazanan bisikletçiler şu şekilde sıralandı. Columbia'dan Jımenez laverde, Androni Giccatoli Takımından Ricardo Chiarini, Cofidis takımından Yohan Bagot, Astana'dan Assan Bazaev ve Caja Rual takımından Echegıbel Garcia

SON ÖDÜLLERDE BELLİ OLDU
Finike'ye 35 kilometre kala Type 1 Sanofi takımından Bertogliatti, Astana'dan Dyachenko ve FDJ takımından Vichot son tırmanma ödüllerinin de sahibi oldu..Finişe 10 kilometre kala ön grup mükemmel bir tempo yaparak son derece virajlı parkurda arayı yeniden 1 dakikanın üstüne çıkardı. Bu grupta yarışın favori isimlerinden Andre Grıepel ile Aleksandr Efimkin'in bulunması etabın bu iki ismin arasında geçeceği sinyalini de veriyordu. 6 kilometre kala fark 1 dakika 32 saniyeye kadar yükseldi. Gözler artık iyice finişe odaklandı.

ÇALIŞAN ÇALIŞANA
Arka grupta kalan Turkuaz Mayo'nun sahibi Thomas Peterson'u Garmin Cervelo takımı çekerek finişe getirmeye çalışıyordu. FDJ takımı ise Thibaut Pıno'yu Genel Ferdi Klasman üçüncü yapabilmek için çaba sarf ediyordu. Ama bir önemli usta vardı ki Andre Grıepel son derece sakindi. Çünkü geçen yılda Finike'ye birinci girmeyi başarmıştı. 4 kilometre vardı ve tempo iyice artırmıştı.

YİNE MÜKEMMEL BİR FİNİŞ İZLEDİK
Son 1 kilometrede yine atakları gördük peşi sıra. Ama çabuk yakalananlar oldu. Ve beklenen oldu. Omega Pharma takımından Andre Greıpel yarışı 4 saat 27 dakika 03 saniye ile kazandı. İkinciliği Caja Rural takımından Garcıa, üçüncülüğü de Net-App takımından Bartosz Huzarskı elde etti.

ANDRE GREIPEL BASIN TOPLANTISINDA, "ÇOK YORULDUM AMA KAZANDIM" DEDİ
47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 184 kilometrelik Fethiye - Finike etabını kazanan Omega Pharma Lotto Takımının bisikletçisi Andre Greıpel basın toplantısında, "Çok yoruldum ama değdi. Geçen yılda burada birinci gelmiştim. Bu kez duble oldu" dedi.

Geçen yıl Colombia Takımından yarışan, bu yıl takım değiştiren Greıpel yarışla ilgili olarak şunları söyledi:

"Ara vermemek için çok çalıştım. Ama çok da yoruldum. Sürekli önde kalmayı istiyordum. Bunda da başarılı oldum sanıyorum. Yarış sırasında bir avantajım vardı. Genel Klasmana oynayan Astana ve FDJ sporcuları tempo yaptılar ve buda benim işime geldi."

Geçtiğimiz yıllarda sürekli takım desteği alarak finişe gelmekle ünlenen Greıpel, "Acaba stil mi değiştirdiniz" sorusuna şu yanıtı verdi:
"Zor oldu takımla gidememek. Fakat önde gitmenin avantajını iyi kullandım. Sanıyorum son iki etap düz parkurda ama yine büyük çekişme içinde geçecek."

GENEL FERDİ KLASMANIN YENİ SAHİBİ
Yarışın son üç etabında büyük bir performans göstererek zirveyi planlayan Type 1 Sanofi takımından Aleksandr Efemkin, "Sonunda en sevdiğim renk olan Turkuaz Mayo'ya kavuştum. Elbette bu yarışı kazanma adına önemli bir mesafe aldım" dedi. Yarışa katılan otoriteler Efimkin'in 47.Cumhurbaşkanlığı Tur'unu kazanacak güçte olduğu görüşünde birleştiler..
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN