Avrupa elemeleri Türkiye'de

Cumartesi 30.04.2011 00:00

Voleybolda, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları için bayanlar Avrupa kıta eleme müsabakalarını düzenleme hakkı Türkiye'ye verildi.

Türkiye Voleybol Federasyonundan (TVF) yapılan açıklamaya göre, 2012 Londra Olimpiyatları'na 8 Avrupa takımından eleme yoluyla katılacak tek ekip İstanbul'da belirlenecek.

TVF'nin uzun süren girişimleri ve yoğun çabasıyla Türkiye'ye getirdiği organizasyon, 1-6 Mayıs 2012 tarihlerinde, 8 takımın katılımı ile İstanbul Burhan Felek Voleybol Salonu'nda yapılacak.
Eleme müsabakaları sonucunda birinci sırayı alacak takım Londra Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkını kazanacak.

Voleybolda olimpiyatlara 12 takım katılıyor. Bunlardan ilki ev sahibi (2012'de İngiltere). Dünya kupasında ilk üç sırayı alan takımlar da doğrudan olimpiyatlarda yer alıyor. Beş kıtada düzenlenen kıta eleme müsabakalarının birincileri de olimpiyat vizesi alıyor. Ayrıca, kıtalararası elemelerden üç takım daha olimpiyatlarda yarışma hakkı kazanıyor.

İstanbul, bu elemelerin en zorlularından olan Avrupa kıta elemelerine ev sahipliği yapacak.

AKGÜL: ''HER ŞEY OLİMPİYAT İÇİN''


Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Türkiye'nin son yıllarda aldığı büyük spor organizasyonlarından yüzünün akıyla çıktığını belirtti.

Tüm bu hazırlıkların olimpiyatlar için altyapı olduğuna değinen Akgül, Türkiye Voleybol Federasyonunun basın bildirisinde yer alan açıklamasında, şunları kaydetti:

''Bizler genel müdürlük olarak Türkiye'yi tesis bakımından en üst seviyeye çıkarmaya çalışıyoruz. Bir yandan da federasyonlarımıza branşlarının Avrupa, dünya şampiyonaları ve dünya kupası organizasyonlarını ülkemize kazandırmaları için destek veriyoruz. Tüm bu organizasyonların sonunda müthiş bir tecrübeye sahip olan Türkiye, sonunda olimpiyatları düzenlemeye hak kazanacak. Bizler önce küçük, ardından orta ve sonunda ise dünyanın en büyük spor organizasyonu olan olimpiyatlara adım adım gidiyoruz.''

KARABIYIK: ''BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUZ''

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık ise elemelerin Türkiye'ye verilmesine ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, ''Bizim en büyük hedefimiz olimpiyatlarda yarışmak'' dedi.

Elemelerde Avrupa'nın en güçlü 8 takımının mücadele edeceğine dikkati çeken Karabıyık, ''Biz de güçlü bir takımız. Evimizde yapılacak bu organizasyondan olimpiyata katılmış ve bir ilki gerçekleştirmiş olarak ayrılmak için şimdiden çalışacak ve her türlü tedbiri alacağız'' ifadesini kullandı.

DİĞER
Yükleniyor
SON DAKİKA