Web Sürümüne Geç

Taraftar Komitesi kuruldu

Çarşamba 07.09.2011 17:22

İzmir Emniyet Müdürlüğü'nün girişimiyle sporda şiddetin önlenmesi amacıyla polis, kulüp ve taraftar temsilcilerinin yer aldığı ''Taraftar Komitesi'' kuruldu.

İzmir Emniyet Müdürlüğünün öncülüğünde kurulan ''Taraftar Komitesi''nin ilk toplantısı emniyet yetkilileri, polisler, İzmir'deki kulüplerin yöneticileri ve taraftar temsilcilerinin katılımıyla Bozyaka semtindeki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü binasında yapıldı.

Toplantıda konuşan İzmir Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, sporda şiddetin önlenmesi amacıyla Türkiye'de ilk kez İzmir'de ''Taraftar Komitesi'' kurulduğunu belirtti. Spordan keyif alınması, şiddetin önlenmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Yılmaz, ''İzmir'e yakışanı yapalım. Bir tek isteğimiz var, sporda şiddet, yerini sevgiye ve hoşgörüye bıraksın'' dedi.

Tarih boyunca skorların unutulduğunu, statlarda ve salonlarda yaşanan güzelliklerin hatırlandığını dile getiren Yılmaz, ''Rakibimize, karşımızdakine laf söyletmeyeceğiz, şiddete başvurmayacağız. Sözlü veya fiziksel şiddeti ortadan kaldıracağız. Bunun sonunda İzmir'e yakışır bir tablo ortaya çıkması lazım'' diye konuştu.

''Taraftar Komitesi''nde, bir rütbeli emniyet personeli başkanlığında futbol, voleybol gibi çeşitli branşlardaki takımların temsilcilerinin yer alacağını kaydeden Yılmaz, şunları söyledi:

''Bu uygulamayı Türkiye'de ilk defa biz başlatıyoruz. Komitenin yapacağı toplantıların ardından ortaya çıkacak talepler ve sorunlar İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısına götürülecek. Rakip olmak dost olmayı engellemez. Örfümüz ve geleneğimiz, misafire iyi davranmamızı gerektirir. Sporda da böyle olması lazım. Kalıcı olan güzelliktir. İzmir'de bunu başaracağız. Komitedeki taraftar temsilcilerinin, alınan kararları arkadaşlarına iyi anlatması gerekir. Kendi takımını seven taraftarın, takımına ceza aldırmaması lazım. İzmir'de doğdum, büyüdüm ve bu kentte görev yapıyorum. Takım ayrımı yapmaksızın kim takımına zarar verirse, önce karşısında beni bulacak. Dostluğun, kardeşliğin sonuna kadar destekçisiyiz, olumsuzlukların da karşısında.''

KOMİTE, KURUMSAL İŞBİRLİĞİ OLUŞTURACAK
Çevik Kuvvet Şube Müdürü Doğu Ateş de, komitenin kuruluşu ve çalışma esasları hakkında bilgi verdi.

Ateş, stadyum, kapalı spor alanlarının çevresi ve güzergahlarında, toplu ulaşım araçlarında, taraftarların gruplar halinde bulundukları yerlerde karşılaşılan sorunların ve etki eden faktörlerin tespit edilmesi, konunun çözümüne yönelik il-ilçe spor güvenlik kurullarında görüşülmesinin sağlanması, müsabakaların herkesin izleyebileceği organizasyonlar haline getirilmesinin amaçlandığını belirtti.

Ateş, İl Spor Güvenlik Kurulu toplantıları öncesi çalışacak olan komitenin, kurumsal işbirliğinin oluşturulması ve müsabakaların fair play kuralları çerçevesinde sağlanmasına yönelik hareket edeceğini vurguladı.
Etiketler Sporda Şiddet
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN