Web Sürümüne Geç

Murray yağışlardan şikayetçi

Perşembe 08.09.2011 15:49

Teniste erkekler dünya klasmanında 4. sırada yer alan İskoç Andy Murray, sezonun son Grand Slam'i olan ABD Açık'ta yağmur nedeniyle maç yapamamaktan şikayetçi.

Yılın büyük bölümünün yağmurlu geçtiği ada ülkesinde yetişen 24 yaşındaki Murray, New York'ta iki gündür etkili olan yağış nedeniyle maç yapamayınca tepkisini, ''Isınıyoruz ısınıyoruz, maçları sürekli erteliyorlar'' şeklinde ifade etti.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye konuşan İskoç raket, ''Günler tamamen kortu temizlemekle geçti. Örneğin bugün bize 16.30'da oynayacağımız söylendi, biz de o saate göre kendimizi ayarladık. Sonra maç saati 16.45 oldu, sonra da 17.30'a kadar 15 dakikada bir değişti. Isınıyoruz ısınıyoruz, maçları sürekli erteliyorlar. Sonra da 17.45'de maçın iptal olduğunu söylüyorlar'' diye
konuştu.

2008 yılında ABD Açık'ta final oynama başarısını gösteren Murray, bu yılki turnuvada 4. turda Amerikalı Donald Young ile eşleşmiş, Young maçın ilk setinde oyunlarda 2-1 öndeyken karşılaşmaya yağmur nedeniyle ara verilmişti.

Murray'nin ülkesi Britanya'da düzenlenen ve tenisin en prestijli turnuvalarından biri olan Wimbledon'da, 15 bin kişilik Merkez Kort'a 2009 yılında çatı sistemi kurularak yağmura karşı önlem alındı.
2 yıl önce hizmete giren Merkez Korttaki açılır-kapanır çatı sistemi, güneşin her yarım saatte bir pozisyonuyla ilgili NASA'dan veri alınarak tasarlandı. Bu sistemle hem Merkez Kortta hem de çevre kortlarda gölge oluşmaması amaçlandı.

Yağmur yağması halinde 10 dakika içinde kapanabilen çatıda kullanılan malzeme ışığı geçirme, gölgeyi ise engelleme özelliğini taşıyor. Çatı kapanınca korta saniyede 143 bin litre hava pompalanıyor.

Etiketler Andy Murray
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN