Web Sürümüne Geç

Boks'ta hedef olimpiyat vizesi

Cumartesi 10.09.2011 12:14

Türkiye, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de 22 Eylül-10 Ekim tarihleri arasında yapılacak Dünya Boks Şampiyonası'ndan en az 7 olimpiyat vizesi bekliyor.

Boks Milli Takımı, Ankara'daki kamp çalışmalarını tamamlayarak Azerbaycan'a gitti. Federasyon başkanı Eyüp Gözgeç, yaptığı açıklamada, Bakü'de yapılacak şampiyonaya şu ana kadar 800 sporcu ve 120 ülkenin kayıt yaptığını belirterek, katılımın rekor düzeyde olduğunu söyledi.

Çok iyi bir kamp dönemi geçirdiklerini ve şampiyonaya eksiksiz hazırlandıklarını vurgulayan Gözgeç, ''Hedefimiz en az 7-8 sıklette olimpiyat vize almak'' dedi.

''BAKANIN ZİYARETİ MOTİVASYONUMUZU ARTIRDI''
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın kamplarını ziyaretinin kendilerini duygulandırdığını, sporcuların da motivasyonlarını artırdığını dile getiren Eyüp Gözgeç, şöyle devam etti:

''Geçtiğimiz nisan ayında Ankara'da Avrupa şampiyonasını düzenledik ama hiç bir üst düzey devlet yetkilisi bizi ziyaret etmemişti. Şimdi Sayın Bakan'ın ziyareti bizi ve sporcularımızı oldukça mutlu etti. Bu ziyaret spora ve sporcuya verilen önemi gösteriyor. Bunun bir başlangıç olmasını diliyor ve ziyaretlerin devamını temenni ediyoruz. Dünya şampiyonasına bu moral ve motivasyonla gideceğiz ve en iyi dereceyi alacağız.''

Gözgeç, Azerbaycan'daki şampiyonanın ardından İstanbul'da önümüzdeki yıl 13-22 Nisan arasında Avrupa Kıtalar Olimpiyat 2. elemesi müsabakalarını yapacaklarına dikkati çekerek, ''Biz vizemizi Bakü'de almaya çalışacağız ama İstanbul'da yapılacak elemeler de bizim için büyük bir fırsat olacak. Ama sporu futbolun boyunduruğundan kurtarmak lazım, bütün branşların eşit olması lazım. Bu durumdan sporcularımız da olumuz etkileniyor'' diye konuştu.

ÇALIŞMALAR AZERBAYCAN'DA DEVAM EDECEK
Boks Milli Takımı Başantrenörü Kübalı Dogdoerto Rojas Scott da yaptığı açıklamada, çalışmalara ocak ayından bu yana devam ettiklerini söyledi.

İlk etapta kamp çalışmalara 35 boksörle başladıklarını belirten Scott, ''Öncelikle Avrupa şampiyonasına hazırlandık, ardından hemen dünya şampiyonası için kamp çalışmalarımıza başladık. Hedefimiz Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de olimpiyatlara yeterli vizeyi almak'' ifadesini kullandı.

Bazı sporcuların kamp öncesinde hastalıkları ve sakatlıkları olduğunu, ancak bunların geride kaldığına işaret eden Scott, şampiyonada en iyi sonucu alacaklarına inancının tam olduğunu ve Bakü'de Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceklerini bildirdi.

Scott, şampiyonadan 16 gün önce Azerbaycan'a gideceklerini, çalışmalara orada devam edeceklerini belirti. Scott, ''Oraya diğer ülkelerin boksörleri de gelecek ve onlarla birlikte antrenman yapma ve rakiplerimizi daha sakından tanıma imkanı bulucağız'' dedi.

Çalışma sonunda kampta yer alan boksörlere de seslenen Scott, şampiyonaya kadar maksimum seviyede form tutacaklarını belirterek, her sıklette madalya istedi. Scott, ''Unutmayın, antrenmanlarımızı federasyon ve Türk milleti adına yapıyoruz. Şu an şikayet edebiliriz ama gelecekte gülen taraf biz olacağız. Hepimiz zafere inanalım'' diye konuştu.

BOKSÖRLERİN GÖRÜŞLERİ
Boks Milli Takımı Kaptanı Caner Sayek, 81 kiloda şampiyonada mücadele edeceğini ve çok iyi bir uyum dönemi geçirdiklerini, tüm sıkletlerde madalya ve olimpiyat vizesi almak istediklerini söyledi.

Onur Şipal, ''64 kiloda ülkemi temsil edeceğim. Önce Mersin, ardından Erzurum ve şimdi de Ankara'da yaptığımız kamp çalışmaları ile şampiyonaya hazırlanıyoruz. Çok iyi sonuçlar alacağıma inanıyorum'' dedi.

Denizcan Gökkaya da artı 91 kiloda Türkiye'yi temsil edeceğini ifade ederek, ''İki tane ciddi sakatlığım vardı ama şu an iyi durumdayım. Her kiloda iyi sporcularla şampiyonaya gidiyoruz. Güzel madalyalarla, en kötü ihtimalle vizelerle olimpiyatlara gideceğiz'' diye konuştu.

Azerbaycan'da yapılacak dünya şampiyonasına katılacak Boks Milli Takımı'nda şu sporcular yer alıyor:

''Ferhat Pehlivan 49, Selcuk Eker 52, Furkan Ulaş Memiş 56, Fatih Keleş 60, Onur Şipkal 64, Önder Şipkal 69, Adem Kılıççı 75, Caner Sayek 81, Bahram Muzaffer 91, Denizcan Gökkaya artı 91 kilo''

Boks Milli Takımı, sabah saatlerinde Türk Hava Yolları'nın tarifeli uçağı ile Azerbaycan'a hareket etti.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN