Pusuda bekliyorlar

Cumartesi 10.09.2011

Sporda Şiddet Yasası'ndaki şikeyle ilgili 55. maddenin değişikliği başımızı derde sokabilir. Eğer FIFA devreye girerse futbol durabilir!

Türkiye'de gündemin ilk sırasına oturan şike soruşturması, futbolu neredeyse durdurma noktasına getirdi. Tutuklananlar, ifadesi alınanlar, verilmesi düşünülen cezalar; sadece Türk futbolunu değil Avrupa futbolunu da yakından ilgilendiriyor. Bugüne kadar yalnızca UEFA, gelişmeler üzerine harekete geçmiş ve TFF ile karşılıklı görüş alış-verişinde bulunmuştu.

İLK TEHDİT UEFA'DAN
Süper Lig'in başlaması, küme düşürme-düşürmeme ya da puan silme-silmeme ile ilgili kararları TFF alırken, F.Bahçe'nin Avrupa Kupaları'ndan men edilmesini isteyen birim ise UEFA oldu. UEFA bu konuda TFF'den "F.Bahçe'yi Avrupa Kupaları'na göndermeyin. Eğer gönderirseniz, biz de Türk takımlarını Avrupa Kupaları'ndan men ederiz" talebinden bulundu. Bunun üzerine de TFF, F.Bahçe'nin bu sezon Şampiyonlar Ligi'nde yer almayacağına karar verdi.

AĞIR DARBE VURULUR
Bu sürecin ardından birçok gelişme yaşandı, yaşanmaya da devam ediyor. Son kararı, soruşturmanın ardından hukuk söyleyecek. Ama bu arada herkesin gözardı ettiği bir tehlike daha var. Eğer UEFA'nın ardından FIFA da devreye girerse, işte o zaman Türk futbolu büyük yara alabilir. 'Sporda Şiddet Yasası'nda yer alan şikeyle ilgili 55. maddenin değişikliği TFF'ye, dolayısıyla da futbolumuza ağır darbe vurabilir.

TÜRKİYE MEN EDİLİR
Çünkü FIFA eğer isterse, F.Bahçe'yi küme düşürmekten tutun da Türkiye'yi her türlü organizasyondan men etmeye, futbolu durdurmaya kadar her türlü yaptırımı uygulayabilir. FIFA aralık ayında, şikeye karşı alacağı tedbirler ve yaptırımlarla ilgili açıklama yapacak. Şikeye karıştığı ortaya çıkanlar, kesin olarak futboldan men edilecek. Fakat önümüzdeki aralık ayında ortaya çıkacak dava sonrasında Türk adaleti nihai kararını vermemiş bile olsa, FIFA kendi kurallarını ülke federasyonlarına dikte edecek.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN