Meşale yakışacak

Meşale yakışacak
Cuma 25.05.2012

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümet desteğini belirten imzası şansımızı arttırdı. 7 Eylül 2013'te Arjantin'de yapılacak son oylamaya kadar Tokyo ve Madrid ile yarışacağız.

Olimpiyat için 5. kez başvuru yapan İstanbul, 3. kez resmi aday oldu. Kanada'nın Quebec şehrinde yapılan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) toplantısında kapalı oylama sonucu İstanbul, 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için adaylık kazandı. Türkiye, ilk defa teknik puanlamayı geride bırakarak olimpiyata daha çok yaklaştı. Bakü ile Doha elendi. 7 Eylül 2013'te Arjantin'de yapılacak ikinci ve son oylamaya kadar İstanbul, Tokyo ve Madrid ile yarışacak.

İSTANBUL, EV SAHİPLİĞİ İÇİN EN YAKIN ADAY KENT DURUMUNDA
İstanbul'un adaylığının kabul edilmesinde, Başbakan Recep Tayip Erdoğan büyük rol oynadı. Adaylık için hükümetin tam desteğini belirten imzayı atan Erdoğan, "Meşale bu ülkeye yakışacak" demişti. Tokyo'nun ikinci kez ev sahipliğine talip olması, İspanya'da da (Barcelona) 92 olimpiyatlarının yapılması; İstanbul'u en yakın aday kent haline getirdi. Bugüne kadar pek çok uluslararası organizasyonu başarıyla düzenleyen Türkiye'nin avantajı ise olimpiyatlara hiç evsahipliği yapmaması.

İSTANBUL ÇOK HAK ETTİ
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "Bu karar, Türkiye'nin hak ettiği bir karardır. Çünkü İstanbul, olimpiyatlara başka hiçbir ülkenin sunamadığı fırsatları sunmaktadır" dedi. Kılıç, "İstanbul, şu an en güçlü aday olarak listenin başında yer alıyor"
diye konuştu.

PLATİNİ'DEN KÖTÜ HABER
UEFA Başkanı Platini, İstanbul olimpiyatları düzenleme hakkı kazanırsa 2020 Avrupa Şampiyonası finallerini düzenleyemeyeceğini açıkladı. Platini, "Olimpiyatı alamazlarsa Avrupa Şampiyonası adaylık süreci devam ediyor. Oyum
Türkiye'ye" dedi.

ASIL GÖREV ŞİMDİ BAŞLADI
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, böyle bir kararın çıkacağını beklediklerini açıkladı. Erdener şunları söyledi: "Başta başbakanımız olmak üzere hükümetimizin garanti vermesi en büyük etken oldu. Asıl görev bundan sonra başlıyor."

TAAHHÜTLER HAZIRLANDI
İstanbul'da olimpiyatlar için 4 ayrı bölgede, 7 farklı küme ve 5 tesis içinde 36 ayrı tesisin kullanımı planlanıyor. Olimpik şehir bölgesi, sahil bölgesi, boğaziçi bölgesi ve orman bölgesi adlarıyla planlanan alanların, oyunlara hazır hale getirileceği taahhüt edildi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN