FETÖ'cü darbeciler bir bir tutuklanıyor!..

FETÖ'cü darbeciler bir bir tutuklanıyor!..
Cumartesi 16.07.2016 06:12

Türkiye halkı milli iradeye sahip çıktı. Halkın desteği arkasında hisseden vatansever emniyet güçleri darbe girişiminde bulunan FETÖ'cüleri bir bir tutukladı...

FETÖ/PDY'nin Ankara'daki darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı Karargahından havalanan helikoptere polis ekipleri tarafından ateş açıldı.

Emniyet güçlerinin, darbe girişiminde bulunan askerlerin kontrolündeki Genelkurmay Başkanlığı ile Milli Savunma Bakanlığına yönelik operasyonları sürüyor.

Genelkurmay Başkanlığı Karargahından havalanan helikoptere ateş açan polis ekipleri, Milli Savunma Bakanlığında bulunan darbecilere de müdahalede bulundu. Ekipler, ateş eden askerlerin bulunduğu noktalara biber gazı kapsülleri fırlattı.

KARS'TA FETÖ'CÜLER GÖZALTINA ALINDI
Kars'ta FETÖ'cü darbe girişimine katılan 22 askeri personel gözaltına alınırken, birer tank ve zırhlı araca da el konuldu.

Alınan bilgiye göre, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında görevli birer yarbay, yüzbaşı, üsteğmen, teğmen, asteğmen ile 7 uzman ve 6 er FETÖ'cü darbe girişiminde bulunduğu gerekçesiyle Kars Emniyet Müdürlüğü görevlilerince gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlarla birlikte 1 tank, 1 zırhlı araç ve 19 adet silaha da el konulurken tank ve zırhlı araç Kars Emniyet Müdürlüğü bahçesine getirildi.

Bazı vatandaşlar gözaltına alınan askerleri darp etmek istedi ancak araya emniyet ekipleri girdi.

Daha önce yapılan operasyonda 3 binbaşı ve 1 yarbay gözaltına alınmıştı.

ÇEVİK KUVVET'TEKİ ASKERLER GÖZALTINA ALINDI
Üsküdar ve Bayrampaşa'daki Çevik Kuvvet'e giden askerler gözaltına alındı, hepsinin silahlarına el konuldu.

ASKERİ ÜSTEN ÇIKMAK İSTEYEN ASKERLERE İZİN VERİLMEDİ
Adana'da askeri üsten jandarma birliğine gitmek isteyen askerlere polis izin vermedi.

Alınan bilgiye göre, 10. Hava Tanker Üs Komutanlığından yaklaşık 30 askerin, transit araçla Jandarma Bölge ve İl Jandarma komutanlıklarının bulunduğu yerleşkeye gitmek için üsten çıkacağı bilgisini alan polis, nizamiye önünde askerleri durdurdu.

Askerlerin çıkmasına izin vermeyen polis, nizamiye önünde TOMA ve zırhlı araçlarla önlem aldı.

Polislerin, üssün diğer kapısında da önlem aldığı görüldü.

SAKARYA'DA 22 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Sakarya'da, Cumhuriyet Başsavcılığınca İstanbul ve Ankara'da FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 91'e ulaştı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, "darbeye teşebbüs eylemine" kalkışan askeri personel hakkında başlatılan soruşturmada aralarında subay, astsubay, uzman çavuş ve erlerin olduğu 22 şüpheli daha gözaltına alındı.

Daha önce, "darbeye teşebbüs" eden subay, astsubay, uzman çavuş ve erlerden oluşan toplam 69 şüpheli, emniyet güçlerince silahlarıyla gözaltına alınmıştı.

Şüphelilerin, emniyet birimlerinde işlemleri sürüyor.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma, çok yönlü olarak devam ediyor.

MERSİN'DE DARBECİ EMNİYET MÜDÜRÜ TUTUKLANDI
İstanbul ve Ankara'daki darbe girişimine destek vererek kendisini sözde 'sıkı yönetim komutan yardımcısı' ilan eden 3. Sınıf Emniyet Müdürü Hasan Basri Dağdelen, Akdeniz Bölge Komutanlığı yakınında liman içerisinde gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul ve Ankara'daki darbe girişimi öncesi Mersin Limanı içerisindeki Akdeniz Bölge Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan'ın yanına giderek bağlılığını bildiren ve kendisini sözde 'sıkı yönetim komutan yardımcısı' ilan eden 3. Sınıf Emniyet Müdürü Hasan Basri Dağdelen. merkez komutanlığından kaçmaya çalışırken liman içerisinde polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı.

Zırhlı araçla Mersin Emniyet Müdürlüğü binasına götürülen Dağdelen'in, Mersin İl Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ'u arayarak kendisini gözaltına alacağını söylediği öğrenildi.

Mersin İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde geçmiş dönemde Güvenlik ve Pasaport Şube Müdürlüğü görevlerinde bulunan Dağdelen'in, 17-25 Aralık olayları sonrası il dışına tayini çıktığı, ancak mahkeme kararı ile geri döndüğü öğrenildi.

SAKARYA'DA 91 FETÖCÜ ASKER TUTUKLANDI
Ülke genelinde yaşanan kalkışmanın ardından Sakarya'da 91 kişi gözaltına alındı.

Paralel yapının asker içerisindeki kolunun ülke genelinde gerçekleştirmeye çalıştığı kalkışma sırasında Sakarya'da da polis ile asker arasında çeşitli noktalarda karşı karşıya geldi. Vatandaşların da desteğini alan polis ekipleri tarafından Sakarya'da toplam 91 asker gözaltına alındı. Operasyonlar devam ediyor.

KIZILAY'DAKİ TANKLAR POLİS TARAFINDAN ELE GEÇİRİLDİ
Başkent'te darbe girişimine karşı tek yürek olan halk sokaklara döküldü. Kızılay'da bulunan tanklar halkın desteğiyle polis tarafından ele geçirildi.

Ankara'da darbe girişimine tepkiler çığ gibi büyüyor. Türk bayrağını eline alan vatandaşlar tekbirler eşliğinde darbe girişimine tepki için sokaklara döküldü. Kızılay'da bulunan tanklar vatandaşların desteğiyle polis tarafından ele geçirildi.

Öte yandan, askerler Kızılay'da ve civarında toplanan vatandaşların üzerine ateş açtı. Müdahale esnasında yaralanan vatandaşlar ambulanslarla ve sivil araçlarla hastanelere kaldırıldı. Vatandaşlar, "Bunlar halkın kanı" diyerek tepki gösterdi.

İstanbul ve Ankara'daki askeri kalkışmanın ardından Bursa'da gözaltına alınan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Yurdakul Akkuş ve diğer 3 askeri personelin sorgusuna başlandı. Vatandaşlar ise Emniyet Müdürlüğü önünde toplanarak polis lehinde slogan atıp İstiklal Marşı okudu.

BURSA'DA FETÖCÜ DARBECİLER TUTUKLANDI
Bursa Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla harekete geçti. Bursa ve Jandarma Bölge Komutanlığı sorumluluk sahasında herhangi askeri bir olay ya da kalkışma yaşanmazken, kalkışma ile ilgili sözde Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından görevlendirilen Bursa Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş ve 3 askeri personel gözaltına alındı.

Gözaltındakilerin evlerinde de arama yapıldı. Bu kişiler önce hastanede adli sağlık kontrolünden getirildi. Özel harekatın zırhlı aracında geniş güvenlik tedbiri altında arka kapıdan nezarete alınan Albay Akkuş ve diğer askeri personelin sorgusu devam ediyor.

Öte yandan, gözaltına alınan İl Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş'un kalkışma girişiminde bulunan grubun beyin takımında önemli elemanlarından birisi olduğu öne sürüldü. Akkuş'un gelişmelerden sonra Bursa Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık'ın talimatına uymayarak kışladan çıkmaya çalıştığı, ancak diğer askerler tarafından derdest edilerek savcılığın emriyle polise teslim edildiği öğrenildi.

Bursa Garnizonu'nda kalkışma girişimiyle ilgili herhangi bir olumsuz olayın yaşanmadığı da kaydedildi.

KARS'TA DA TANKLARA GEÇİT VERİLMEDİ!
Kars'ta da askeri kalkışmaya tepki için vatandaşlar sokaklara döküldü.

Binlerce Karslı İl Emniyet Müdürlüğü önünde toplandı. Askeri kalkışma hareketi içinde yer alan tankların Emniyet Müdürlüğü önünde konuşlandırılması vatandaşlar tepki gösterdi. Tankların üzerine çıkan vatandaşlar askerlere tepki gösterdi.

Öte yandan, Kars'ta belediye hoparlörlerinden 'TSK'nın yönetime el koyduğu, sokağa çıkma yasağı ilan edildiği ve dışarıda olan vatandaşların da evlerine gitmeleri' yönünde anons yapıldı. Yapılan anonsların asılsız olduğu ortaya çıktı.

Askeri kalkışmaya tepki gösteren vatandaşlar sabaha kadar uyumadı. Ellerinde Türk bayraklarıyla sokaklara dökülen kadınlı erkekli vatandaşlar, polise sahip çıktı. Emniyet birimlerine askerlerin girmesine izin vermedi. Havaya ateş eden bir rütbeli askeri vatandaşların linçinden yine polis kurtardı. Bir otele alınan asker polis tarafından gözaltına alınarak emniyete götürüldü. Kars'ta zaman zaman ise silah sesleri duyuldu.

Etiketler Kişiler, Türkiye
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN