Web Sürümüne Geç

  Hedef Antalya'da 50 golf sahası

  15 Kasım 2011, Salı Güncelleme: 16:32

  Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Antalya'nın 4-5 yıl sonra sadece Avrupa'nın değil, dünyanın en önemli golf merkezi olacağına inandığını söyledi.

  Antalya Expo Center'da başlayan ''Uluslararası Golf Turizm Fuarı'' çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Ağaoğlu, Türkiye'de 20 golf sahası bulunduğunu, bunun 15'inin de Antalya'da olduğunu kaydetti.

  İnşa çalışması süren 4 golf sahası daha olduğunu anlatan Ahmet Ağaoğlu, 3-4 ay önce Anayasa Mahkemesi'nin ormanlık alanların turizme tahsisine yeşil ışık yaktığını, bununla birlikte planlanan 86 golf sahasından 50'ye yakınının turizmin hizmetine açılmasını beklediklerini bildirdi.

  Golf sahası arttıkça bölgeye gelen turist sayısının da artacağını vurgulayan Ağaoğlu, ''İnşallah 4-5 sene sonra Antalya'yı 50 golf sahası ile Avrupa'nın değil, dünyanın en önemli golf merkezi olarak görme şansımız olacak. Antalya bunu hak ediyor'' dedi.

  Türkiye'de 5 bin 500 lisanslı golfçü olduğunu bildiren Ağaoğlu, bunun 3 bin 500'ünün 18 yaş altı öğrenci ve dar gelirli ailelerin çocukları olduğuna değindi.

  Golfün kamuoyunda, ''Burjuva, aristokrat sporu'' diye nitelendirildiğine de dikkati çeken Ahmet Ağaoğlu, ''Nedenini anlayabilmiş değilim ama öyle ise ne mutlu bana ki, 10 yıllık sürede Ağrı'da 100, Doğu Beyazıt'ta 100, Ardahan'da 200, Erzurum'da 700, genel anlamda da ülkeme 3 bin 500 aristokrat yetiştirmişim'' diye konuştu.

  Ağaoğlu, golf turizminin önemini de vurgulayarak, şöyle devam etti: ''Geçen yıl 15 sahada 502 bin atış yaptık. Bu bir önceki seneye göre yüzde 25 artışı gösteriyor. 2009'da, 2008'e kıyasla yüzde 30 artış var. Bu sene 580 bin rakamına ulaşacağız. Belek turizm alanının, global krize rağmen yüzde 25-30'luk artışı yakalayan tek golf destinasyonu olduğuna inanıyorum.''

  Dünyada 50 milyon golfçü var
  Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği (IGTO) Başkanı Peter Walton da, dünyada 50 milyon golfçü bulunduğu, gelecek 12 ay içinde bu sayının yüzde 30'unun golf tatiline çıkacağını kaydetti.

  Golf turistinin, normal turistin harcadığı paranın 1,5 katını harcadığının altını çizen Walton, ''Golf turistleri, gittikleri her ülkede ekonomik yapıyı değiştiriyorlar'' şeklinde konuştu.

  2008'de Türkiye'nin Avrupa'nın en iyi golf tatil merkezi ödülünü kazandığını hatırlatan Peter Walton, golf turizm sektörünün sürdürülebilir hale getirilmesi gerektiğini dile getirdi.

  Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği Türkiye Bölümü Temsilcisi Kurtuluş Gülşen ise böyle büyük bir organizasyonun Türkiye'de düzenlenmesinin golf turizmine katkı sağlayacağını söyledi.

  Uluslararası Golf Travel Market Grup Direktörü Mark Walsh, golf turizminin sürdürülebilir hale gelmesi için bazı çalışmalar yapıldığını kaydetti.

  Walsh, Türkiye'nin gelişen ekonomisi ile golf turizmine verdiği önemin giderek arttığını ifade etti.

  Belek Turizm Yatırımcıları Birliği (BETUYAB) Başkanı Cemil Uğurlu da, Belek'in golf turizminde gelecek vaat ettiğini aktardı.
  Etiketler Ahmet Ağaoğlu
  Yükleniyor
  BİZE ULAŞIN